Ruský konvoj se blíží k ukrajinským hranicím, dorazí k nim ve čtvrtek

  • 2335
Ruský konvoj 280 kamionů s humanitární pomocí určenou pro východní Ukrajinu ve středu odpoledne dorazil do ruské pohraniční Belgorodské oblasti. Jeho další osud je však nejasný. Charkovská oblast jej přes hranice údajně nepustí. Západ i Kyjev podezírají Moskvu, že je konvoj zástěrkou pro zásobování proruských separatistů.

Ukrajinská Charkovská oblast konvoj přes hranice údajně nepustí, ve hře je podle ruských novinářů varianta přímé dodávky humanitárního nákladu do Luhanska obleženého ukrajinskou armádou.

Ruský konvoj nemá záštitu Červeného kříže

Původně se předpokládalo, že Charkovská oblast, která s ruskou Belgorodskou oblastí sousedí, ruskou kolonu na ukrajinské území propustí. Vyčleněn k tomu byl údajně pohraniční přechod Ščebekino - Pletenivka, který leží asi 50 kilometrů severovýchodně od Charkova. Ruští pohraničníci prý už ve Ščebekinu kolonu vozidel očekávají.

Po údajné intervenci z Kyjeva ale charkovské vedení takovou variantu odmítlo. Podle moskevského rozhlasu se nyní uvažuje o přímé dodávce humanitárního nákladu do Luhanska. Ruský konvoj by prý mohl využít pohraniční přechod Izvaryne, který kontrolují proruští vzbouřenci. Přechod leží na hlavní silnici vedoucí od ruských hranic do Luhanska.

Fotogalerie

Ukrajinský prezidentský mluvčí Svjatoslav Ceholko agentuře AFP potvrdil, že kolona měla původně skutečně překročit hranice v Charkovské oblasti. Ukrajinská strana ale požadovala, aby byl náklad přeložen do vozidel Červeného kříže, protože se obávala pohraničních provokací v dosud klidném regionu. Moskva ale prý s takovým scénářem nesouhlasila. Kyjev pak navrhl trasu přímo do Luhanska, s čímž Rusko vyslovilo souhlas.

Konvoj tak podle Ceholka překročí hranice v Luhanské oblasti. „Na hraničním přechodu blízko Luhanska ho zkontrolují ukrajinští celníci, pohraničníci a zástupci Červeného kříže. Pak projede kolona územím kontrolovaným separatisty. Po příjezdu do Luhanska budou pomoc rozdělovat pracovníci Červeného kříže,“ řekl Ceholko.

Ve středu ráno se konvoj krátce zastavil ve Voroněži, kde si podle agentury ITAR-TASS řidiči kamionů odpočinuli a doplnili palivo. Konvoj je na cestě druhým dnem, z Moskevské oblasti vyjel v úterý. Moskva tvrdí, že náklad tvoří léky, jídlo, dětské potřeby, motorové elektrocentrály či spací pytle. 

Podle Kremlu konvoj z Ruska vyjel pod záštitou Mezinárodního výboru červeného kříže (MVČK) a s vědomím Kyjeva. Červený kříž nicméně v úterý uvedl, že ho Rusko o misi neinformovalo a organizace neví, co přesně ruské kamiony vezou.

Kyjev: Putinovský konvoj hranice nepřekročí

„Žádný putinovský ‚humanitární konvoj‘ nebude vpuštěn na území Charkovské oblasti,“ napsal ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na Facebook. „Provokace cynického agresora na našem území není přípustná. To je oficiální.“

Za sebe Avakov dodal, že si ruský prezident třicet tun soli, které konvoj údajně veze, může „nasypat někam“.

„Ruský cynismus nezná meze,“ řekl na vládní schůzce premiér Arsenij Jaceňuk. „Napřed pošlou tanky, rakety Grad a bandity, kteří střílí na Ukrajince, a poté pošlou vodu a sůl,“ citovala jej agentura Reuters. „Jsme jako stát schopní se o své občany postarat,“ dodal.

Kyjev se stejně jako Západ obává, že konvoj slouží pouze jako zástěrka pro zásobování proruských separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti či dokonce pro vojenskou intervenci. Konvoj míří do Luhansku, který je podobně jako Doněck na pokraji humanitární krize.

Putin dorazil na Krym

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace, které kolonu na východ Ukrajiny v noci na úterý vypravilo, odmítá její cestu komentovat. Žádné informace novinářům nepodává ani Kreml.

Podle některých ruských novinářů není vyloučeno, že se k dodávce dvou tisíc tun pomoci vysloví ruský prezident Vladimir Putin, který ve středu dorazil na anektovaný Krym. Se členy prezidentské Bezpečností rady tam podle stručné zprávy agentury ITAR-TASS jednal o zajištění bezpečnosti okupovaného poloostrova před vnitřními i vnějšími hrozbami.

Ruské úřady ve středu upřesnily složení nákladu, který na východ Ukrajiny míří. Kromě 69 elektrických generátorů vezou ruské kamazy 400 tun těstovin, 340 tun masových konzerv, 30 tun soli, 100 tun cukru, 60 tun kondenzovaného mléka, téměř tunu čaje, 680 tun balené vody a 62 tun dětské výživy. Naloženo je i 54 tun léků a zdravotnického materiálu a 12.300 spacích pytlů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue