Britské stroje Tornado.

Britské stroje Tornado. | foto: Profimedia.cz

Britové vyšlou na pomoc jezídům stíhačky, Obama podpořil Abádího

  • 118
Spojené království se chystá nasadit k leteckému průzkumu nad severním Irákem stíhačky Tornado, do bojových operací se však nezapojí. Londýn podle britských médií uvažuje i o vyzbrojování iráckých Kurdů, kteří na severu země bojují proti radikálům z hnutí Islámský stát.

Podle deníku Independent premiér David Cameron nevyloučil ani pozemní operaci, která by pomohla se záchranou tisíců jezídů, kteří uvázli v obklíčení v horách u Sindžáru.

Boje v Iráku

Královské letectvo již dvakrát uprchlíkům úspěšně doručilo zásoby, v neděli nicméně musel být shoz zrušen kvůli obavám, že by padající náklad někoho zranil či zabil, uvedla BBC

Tornada tomu mají předejít důkladným průzkumem, neboť piloti těchto proudových strojů budou mít k dispozici pokročilé snímkovací zařízení.

Televize SkyNews s odkazem na vládní prohlášení uvedla, že několik Tornad bude umístěno na základně na Kypru, kde má RAF i stroje C-130 Hercules určené ke shazování pomoci. Britská vláda oznámila, že stíhačky nad Irák vzlétnou do 48 hodin.

Humanitární pomoc v Iráku shazují lidem prchajícím před islamisty také Spojené státy, které provedly i několik leteckých úderů na pozice radikálů. Washington bude s regionálními spojenci i nadále usilovat o odvrácení humanitárních hrozeb, které postupem islamistů vznikají, řekl americký prezident Barack Obama.

V oblasti Sindžáru se v úterý zřítil irácký vrtulník, který přiletěl s pomocí pro jezídy a několik z nich nabral na palubu. Podle svědků se zřítil krátce po odletu z oblasti hor. Pilot nehodu nepřežil a dalších dvacet pasažérů utrpělo zranění, mezi nimi novinářka a fotograf The New York Times a Viján Dachílová, irácká poslankyně z jezídské náboženské skupiny. Podle představitele Kurdské regionální vlády jim na pomoc přiletěly dva vrtulníky, které je dopravily na základnu pešmergů.

Britové už prchajícím jezídům humanitární pomoc z letadel shazovali:

10. srpna 2014

Obama podpořil Abádího

Obama také ocenil krok iráckého prezidenta Fuáda Mansúra, který pověřil sestavením vlády Hajdara Abádího. „Irák udělal slibný krok,“ citovala prezidenta agentura Reuters. 

„Nové irácké vedení před sebou má těžký úkol. Musí získat důvěru svých občanů tím, že bude vládnout inkluzivně a podnikat kroky, kterými prokáže své odhodlání,“ dodal Obama.

Viceprezident Joe Biden i sám Obama v úterý s Abádím telefonicky hovořili a vyzvali ho, aby co nejdříve sestavil reprezentativní vládu, která začne řešit problémy Iráčanů.

Abádímu  poblahopřál také vysoký íránský představitel Alí Šamchání. „Íránská islámská republika podporuje zákonný proces, který provázel nominaci nového iráckého premiéra,“ prohlásil Šamchání, bývalý ministr obrany a velitel námořnictva, který stojí v čele Nejvyšší rady národní bezpečnosti, jež rozhoduje o íránském jaderném programu.

Premiér Málikí chce armádu držet stranou politické krize

Dosavadní irácký premiér Núrí Málikí nařídil bezpečnostním jednotkám, aby nezasahovaly do současné politické krize a aby se soustředily na boj proti terorismu. Málikí v úřadu dosluhuje, dokud nebude příští kabinet odsouhlasen, a stále je také vrchním velitelem ozbrojených sil.

Vojsko od nedělního večera začalo obsazovat strategická místa v Bagdádu. Nebylo jasné, zda Málikí, který považuje nominaci Abádího za neústavní krok, nebude chtít vojsko využít k tomu, aby se udržel u moci.

Ostrou kritiku Islámského státu (IS) přednesl egyptský velký muftí, považovaný za autoritu sunnitského islámu. „Takové extremistické a krvelačné skupiny ohrožují islám a muslimy, poškozují jejich pověst, prolévají krev a šíří nezákonnost,“ řekl velký muftí šaukí Allám. Vyjádřil se krátce poté, co Vatikán vyzval muslimské náboženské vůdce, aby zaujali jasné a odvážné stanovisko a odsoudili nepopsatelné zločiny, jichž se dopouští IS.

Zacházení IS s jezídy se přirovnává ke genocidě. Server Shafaq News dnes napsal, že skupina zadržuje v severní provincii Ninive ve věznici 600 dívek, které její členové unesli rodinám jezídů. Poslankyně Dachílová uvedla, že „rodiny, které jsou stále v oblasti pohoří Sindžár, jsou ve velmi nebezpečné situaci“. IS jezídům pohrozila, že zabije všechny, kdo odmítnou konvertovat k islámu.

Ofenziva islamistů v Iráku

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video