Australští biologičtí rodiče Gammyho Wendy a David Farnellovi se svou dcerou...

Australští biologičtí rodiče Gammyho Wendy a David Farnellovi se svou dcerou Pipah (10. srpna 2014) | foto: AP

Chceme i Gammyho, vystoupil z anonymity australský pár. Thajka to odmítá

  • 16
Australský pár, na který se strhla vlna kritiky kvůli údajnému odmítnutí dítěte s Downovým syndromem, poprvé promluvil veřejně. Gammyho, který zůstal u thajské náhradní matky, biologičtí rodiče neodmítli a chtějí ho zpět. Thajka to odmítá, obává se, že by postižený chlapec skončil v ústavní péči.

„Neodmítli jsme našeho syna,“ uvedli podle BBC David a Wendy Farnellovi. Podle nich jim náhradní matka řekla, že se o Gammyho postará, s čímž se prý původně smířili. Když se však děti narodily, rozhodli si ponechat obě.

Náhradní matka, jednadvacetiletá Thajka Pattharamon Chanbuaová, ale podle australského páru trvala na tom, že si Gammyho ponechá. Vyhrožovala jim, že jim nedá ani jeho sestru Pipah. Původně australská média tvrdila, že pár nevěděl, že jejich dcera nějaké dvojče vůbec má.

„Je to volba náhradní matky, zda vám dítě dá, či ne. I když máte smlouvu o náhradním mateřství, neznamená to nic. Je to jen její rozhodnutí a naše náhradní matka se rozhodla, že si chce nechat chlapce,“ upřesnil biologický otec dvojčat.

Nyní by Gammyho Farnellovi rádi získali do své péče. Náhradní matka to však odmítá, obává se totiž, že Downovým syndromem postižený chlapec skončí v ústavu. „Nedopustím, aby Gammy odešel s nimi,“ řekla Thajka agentuře AP.

Thajka poukazuje na otcovu minulost

Médii hojně sledovaný případ komplikuje i minulost biologického otce. Ten si v 90. letech odseděl tři roky ve vězení za zneužití dívek ve věku deseti až třinácti let. Náhradní matka proto chce do své péče i Gammyho sestru (více čtete zde). „Řekla, že pokud budeme o našeho malého chlapečka usilovat, půjde na policii. Snaží se získat i naší holčičku,“ uvedl Australan v emotivním rozhovoru.

Farnell trvá na tom, že jeho dceři od něj nic nehrozí. „Udělám vše na světě, abych ochránil svou malou holčičku. Nemám žádnou chuť dělat něco takového. To je stoprocentní pravda. Nemůžu to udělat znovu,“ řekl na svou obranu.

O australský pár se nicméně už začaly zajímat tamní úřady. V Austrálii i v Thajsku je totiž zakázané platit za náhradní mateřství. Podle médií však Farnellovi Thajce zaplatili 15 tisíc dolarů (v přepočtu přes 300 tisíc korun).

2. srpna 2014

Na léčbu postiženého chlapce se lidé skládají

Média se o případ začala zajímat poté, co náhradní matka tvrdila, že ji po zjištění zdravotního stavu chlapce australský pár požádal, aby šla na potrat. To však kvůli své buddhistické víře odmítla. Šestiměsíční chlapec Gammy trpí vrozenou srdeční vadou a potřebuje nákladnou léčbu, na níž však chudá Thajka nemá finance.

Biologický otec nyní popřel, že by náhradní matku o potrat žádali. Uznal však, že byli naštvaní na zprostředkovatelskou agenturu, že zdravotní testy neudělala dřív, protože ve čtvrtém měsíci těhotenství bylo pozdě. „Nemyslím si, že jsou nějací rodiče, kteří chtějí dítě s postižením. Rodiče si přejí, aby jejich děti byly zdravé a šťastné,“ doplnil Farnell k nařčení, že se vzdali dítěte kvůli postižení.

Původně anonymní pár čelil po zveřejnění případu silné kritice. Lidé je označovali za „bezcitné zrůdy“ a na Gammyho léčbu vypsali veřejnou sbírku.

Thajsko je oblíbenou destinací mnoha australských párů, které mají problémy s početím. Jezdí sem kvůli umělému oplodnění i kvůli nelegálnímu náhradnímu mateřství. Po zveřejnění Gammyho případu Thajsko řeší, jak této praxi zamezit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video