Španělský misionář byl převezen z madridského letiště za přísných...

Španělský misionář byl převezen z madridského letiště za přísných bezpečnostních opatření (7. srpna 2014). | foto: AP

Španěl nakažený ebolou dostal jako první Evropan experimentální lék

  • 24
Španělský duchovní Miguel Pajares, který se v Africe nakazil ebolou, dostal jako vůbec první Evropan experimentální lék ZMapp. O Pajaresově léčbě prozatím neschváleným medikamentem se rozhodlo v neděli. Ve Rwandě mezitím umístili do izolace prvního člověka, který vykazuje známky smrtelné nemoci.

Pajares je nyní v izolaci v madridské nemocnici, kam ho španělské úřady za přísných bezpečnostních podmínek evakuovaly. S odvoláním na jeho rodinu to v pondělí napsal portál elperiodico.com.

Kdy Afrika může dostat lék proti ebole? Až vyroste dost tabáku

ZMapp, který se při dosavadních testech na zvířatech jevil jako nadějný lék proti ebole, dostali také dva Američané, kteří se v Africe rovněž virem krvácivé horečky nakazili. Jejich stav se po podání séra nadále zlepšuje. Z nemoci, která si v Africe vyžádala takřka tisícovku mrtvých, se oba Američané zotavují ve Spojených státech, kam byli převezeni.

Pajaresův zdravotní stav byl v neděli podle portálu mirror.co.uk stabilní. V neděli lékaři také dostali souhlas k užití léku ZMapp, který byl do španělské metropole letecky dopraven ze Ženevy. Podle příbuzných duchovního je nyní třeba vyčkat na výsledek léčby.

Podívejte se, jak španělského misionáře převáželi:

7. srpna 2014

Rwanda umístila do izolace německého studenta

Prvního pacienta s podezřením na smrtelné onemocnění v pondělí ohlásily také rwandské úřady. Do izolace umístily německého studenta, který vykazuje symptomy typické pro ebolu. Nyní se čeká na výsledky testů, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví.

„Vzorky z podezřelého případu jsme zaslali na testy do mezinárodně uznávané laboratoře, výsledky budou do 48 hodin,“ uvedlo rwandské ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení. Ministryně zdravotnictví Agnes Binagwahová upřesnila, že pacientem je německý student medicíny, který nedávno navštívil Libérii. Měl horečku a malárii, nyní je prý držen ve „stoprocentně bezpečné“ karanténě do té doby, než budou známy výsledky jeho testů.

Smrtelnému onemocnění podlehlo v západní Africe už téměř tisíc lidí. Kvůli šíření eboly v této africké oblasti vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) stav ohrožení, což jí po celém světě umožňuje vyhlašovat karanténu, zavírat hranice nebo omezovat mezinárodní cestovní ruch (více o stanovisku WHO čtěte zde).

Experimentální léky možná posvětí WHO

Epidemie je podle odborníků nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. Nejvíce nakažených i obětí se dosud objevilo ve státech Guinea, Libérie a Sierra Leone.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Neexistuje proti ní zatím oficiálně schválená vakcína a vir zabije zhruba každého druhého nakaženého. WHO má však tento týden v plánu svolat odborníky na lékařskou etiku, aby posoudili možnosti použití experimentálních léků.

Kde v Africe řádí ebola

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video