Obhájce Barry Roux se snažil přesvědčit soudkyni, že žalobce záměrně přehlíží...

Obhájce Barry Roux se snažil přesvědčit soudkyni, že žalobce záměrně přehlíží důkazy (8. srpna) | foto: AP

Přehlížíte důkazy, spílal Pistoriusův právník ve finální řeči obžalobě

  • 9
V jihoafrické Pretorii v pátek pokračovala závěrečná řeč obhajoby v případu Oscara Pistoriuse. Obhájce Barry Roux se mimo jiné zaměřil na záměrné přecházení důkazů na straně žalobce. Zpochybnil také sled událostí osudného večera, kdy Pistorius zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou.

Obhájce Barry Roux na úvod páteční části závěrečné řeči připomenul několik střípků z internetové komunikace mezi Pistoriusem a jeho přítelkyní Reevou Steenkampovou. Roux se následně obrátil na soudkyni Thokozile Masipaovou a požádal ji, aby část zpráv přečetla sama, píše server CNN. Obhajoba se tímto krokem snažila dokázat, že ve dnech před 14. únorem 2013 nic nenasvědčovalo tomu, že by mezi partnery panovaly neschody, které by mohly vyvrcholit zastřelením Steenkampové (více o jejich komunikaci se dočtete zde).

Kauza Pistorius

Roux se snažil obhajobu opřít i o Pistoriusovu atletickou minulost. „Je to trénovaný atlet, který je zvyklý reagovat na zvukové podněty,“ uvedl Roux a následně přítomné poprosil, ať si Pistoriuse představí, jak stojí před zavřenými dveřmi na toaletu se zbraní v ruce a má prst na spoušti. Následně obhájce zničehonic tleskl. Chtěl tím ilustrovat, že sebemenší hluk mohl v Pistoriusovi vzbudit reflexivní reakci. To ve své výpovědi potvrdil i profesor Wayne Derman, který byl svého času oficiálním lékařem paralympijského týmu JAR.

Obhájce se následně obrátil na soudkyni a prohlásil, že se bude muset rozhodnout, zda Pistorius střílel jen reflexivně, nebo vědomě. „Pokud se přikloníte k variantě, že střílel reflexivně, pak je (Pistorius) nevinen, protože nad svým jednáním neměl žádnou kontrolu,“ sdělil Roux.

Podle očekávání se pak pustil do některých bodů obžaloby. Žalobce Gerrie Nel podle něj záměrně ignoruje celou řadu faktů a výpovědí svědků, které se nehodí do jeho verze případu. Mimo jiné zpochybnil údajnou hádku Steenkampové a Pistoriuse pár minut před střelbou. Kdyby se prý taková hádka odehrála, patrolující ostraha, která kolem domu Pistoriuse projížděla ve 2:20 ráno, by ji zcela jistě zaznamenala. Roux také dodal, že několik svědků se shoduje na tom, že slyšeli křik Steenkampové mezi 3:12 a 3:17 ráno, což koresponduje s výpovědí Pistoriuse.

Na závěr závěrečné řeči obhajoby Roux zpochybnil teorii obžaloby, která se opírá o čas, kdy pár naposled jedl. Obžaloba tvrdí, že pár jedl jen několik desítek minut před střelbou. Pistorius však vypověděl, že se Steenkampovou naposled jedl mnoho hodin před incidentem. Roux argumentovat tím, že nedává smysl, aby pár nejprve spal, pak se probudil, najedl se a následně se začal hádat. Zdlouhavý popis však zřejmě nudil soudkyni Masipaovou, která se obhájce zeptala, kam tím vším směřuje. Tím rozesmála většinu lidí v soudní síni.

Žalobce zpochybnil slzy Pistoriuse

Roux započal svou závěrečnou řeč už ve čtvrtek odpoledne. Mimo jiné se snažil upozornit na to, že Pistorius i přes zamítavé stanovisko psychiatrů trpí úzkostnou poruchou, která mohla hrát roli při střelbě. „Člověk s úzkostnou poruchou nechodí kolem a neukazuje svou zranitelnost pořád. Ukáže se, až když je v ohrožení,“ prohlásil Roux.

Následně napadl původního hlavního vyšetřovatele Hiltona Bothu, který nyní čelí obvinění z vraždy. Botha podle obhájce pronášel nepravdivé výroky na adresu Pistoriuse, které ho měly očernit v očích veřejnosti i soudu. Roux také upozornil na necitlivou manipulaci na místě činu po příjezdu záchranné služby a policie a obvinil žalobce, že záměrně opomíjí některé klíčová fakta.

Hlavní prostor však ve čtvrtek dostal se svou závěrečnou řečí žalobce Gerrie Nel. Ten Pistoriuse napadl, že si jen hraje na „oběť okolností“ a během procesu předvádí propracovanou hru emocí. Elitní žalobce, který si mezi novináři vysloužil přezdívku „Pitbull“, tak na atleta neútočil poprvé. Už během přelíčení v polovině dubna prohlašoval, že jeho pláč je falešný (více o tom čtěte zde).

Nel se snažil také podkopat věrohodnost svědků předvolaných obhajobou. Jednoho z nejrespektovanějších expertů na balistiku v Jihoafrické republice Toma Wolmaranse (více o jeho výpovědi zde) a forenzního specialistu Rogera Dixona označil za nejhorší svědky, jaké kdy viděl vypovídat (kompletní spis k závěrečné řeči obžaloby najdete v angličtině zde). „Nesnaží se bránit a hájit pravdu, chce si jen zachránit svůj život,“ prohlásil Nel na adresu Pistoriuse (více z jeho závěrečné řeči najdete zde).

V krajním případě až doživotí

Proces s Oscarem Pistoriusem začal letos 3. března. Obviněný atlet se během úvodní řeči omluvil rodičům Steenkampové. Běžec od začátku procesu nepopírá, že Steenkampovou loni na svátek svatého Valentýna skrze dveře na toaletu zastřelil. Tvrdí však, že to udělal omylem - spletl si ji se zlodějem. Policie a prokuratura jsou však jiného názoru, podle nich Pistorius Steenkampovou zavraždil úkladně.

U soudu vypovídali svědci, experti povolaní prokuraturou i mnoho přátel obviněného atleta. Obhajoba mimo jiné argumentovala, že Pistorius trpí úzkostnou poruchou. Soud proto v květnu nařídil jeho měsíční pobyt v psychiatrickém zařízení, kde podstoupil komplexní testy (více o přerušení soudu zde). Lékaři však posléze uvedli, že atlet žádnou psychickou poruchou netrpí (více o posudku zde).

Pokud soud atleta shledá vinným, hrozí mu až doživotní vězení. Kromě vraždy ho soud viní i z nedovoleného ozbrojování. Jelikož Jihoafrická republika u soudu nemá porotní systém, o verdiktu bude rozhodovat pouze soudkyně Thokozile Masipaová spolu s dvojicí takzvaných „hodnotitelů“. Šestašedesátiletá Masipaová je považována za velkou odbornici na domácí násilí.

Soudkyně v pátek po vyslechnutí závěrečných řečí uvedla, že verdikt nad Pistoriusem vynese 11. září.

Soud s Pistoriusem využil i repliku atletova WC:

12. března 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue