Před postupem islamistů ze Sindžáru uprchly desetitisíce lidí (6. srpna 2014).

Před postupem islamistů ze Sindžáru uprchly desetitisíce lidí (6. srpna 2014). | foto: Reuters

Islamisté vyhání „vyznavače ďábla“, jezídové čekají modrooké zachránce

  • 201
Jezídové, vyznavači zvláštního náboženství s prvky islámu, křesťanství, ale i starověkých tradic, čelí pokusu o svou úplnou likvidaci. Sunnitští radikálové z Islámského státu dobývající jezídské území je totiž považují za vyznavače ďábla, kteří si nezaslouží milost.

Když radikálové z organizace Islámský stát 3. srpna dobyli převážně jezídský Sindžár, prakticky se vylidnil. Podle OSN uprchlo z města a jeho okolí do sousedního Kurdistánu až 190 tisíc lidí. Ti, kdo nestihli včas odjet autem, museli pěšky do hor. V nehostinném terénu ale bez zásob není možné přežít dlouho.

Paví národ

Jezídů je v Iráku zhruba 500 tisíc, jednotlivé odhady se ale značně liší. Významné komunity jezídů žijí i v Sýrii a Turecku, v Evropě jich je nejvíc v Německu.

Etnicky jsou to Kurdové, sami se ale pokládají za zcela svébytný národ, který svůj původ dokonce neodvozuje od Evy, ale pouze od Adama - první muž a první žena totiž prý soutěžili, kdo dokáže počít sám. Výsledkem Adamovy snahy jsou údajně právě jezídové.

Jejich náboženství se v dnešní formě zformovalo pravděpodobně ve 12. století, zná křty, obřízku, kasty i reinkarnaci. Není možné k němu konvertovat, stejně jako není možné manželství s někým, kdo jezíd není.

Podle jezídské poslankyně iráckého parlamentu Vian Dachílové už kvůli dehydrataci zemřelo 70 dětí. Sejít z hor ale znamená téměř jistou smrt.

„V naší historii je sedmdesát dva masakrů,“ řekl deníku Washington Post  jezídský poslanec Hadži Gandúr. „Bojíme se, že Sindžár bude sedmdesátý třetí.“

 Ženy radikálové zabíjejí nebo zotročují, 500 mužů islamisté povraždili. Únos stovky jezídských žen mladších 35 let potvrdil i mluvčí iráckého ministerstva pro lidská práva Kamíl Amín.

„Domníváme se, že to, co (islamisté, pozn. red.) udělali, je možné považovat za genocidu a zločin proti lidskosti,“ řekl serveru Christian Science Monitor zvláštní představitel OSN v Iráku György Busztin. „Podle našich informací bohužel nedávají ani na výběr mezi smrtí a konverzí, ale zachází s nimi jako se skupinou, která má být vyhlazena z povrchu země,“ dodal.

Kurdská televize zaznamenala, jak vrtulník dopravil do hor Jezídům potravinovou pomoc:

Paví anděl Šajtán

USA opět v Iráku

Americké letouny v pátek bombardovaly pozice islamistů u Irbílu. Prezident Obama v sobotu přiznal, že tak rychlý postup ozbrojenců nikdo nečekal.

Američané se připravují na bombardování Islámského státu v Iráku (8. srpna 2014).

Svět podle jezídské víry sice stvořil Bůh, ale od té doby spíš jen přihlíží, zatímco běh věcí ovlivňuje sedm andělů. Nejhlavnější z nich - Melek Taus - musel odejít z ráje, když se odmítl poklonit Adamovi.

Podle jezídů to ale byl projev dobroty „pavího anděla“, jinak též Šajtána. Stejná postava, kterou židé, křesťané i muslimové považují za padlého anděla, je tak pro jezídy naopak ztělesněním boží moudrosti a dobra.

Přestože víra jezídů spojuje prvky různých náboženství a sami jezídové jsou mírumilovní, čelí prakticky po celou svou existenci pronásledování. Řada muslimů je totiž považuje za vyznavače ďábla. 

Naděje v modrooké zachránce

Po americké invazi si jezídové navíc vysloužili i nálepku kolaborantů, s Američany totiž ochotně spolupracovali. Snad v tom hraje roli proroctví, podle nějž jezídy zachrání modroocí bojovníci z daleké země. 

V roce 2007 při sérii výbuchů ve dvou jezídských vesnicích zemřelo více než 500 lidí. O dva roky později zahynulo v Sindžáru dvacet lidí při sebevražedném útoku.

Nynější situace je ale ještě mnohem horší. Ti, kterým se podařilo utéct, za sebou museli nechat veškerý majetek a je pravděpodobné, že se už ani nebudou mít k čemu vracet. Nezbývá jim než doufat, že je Američané zachrání - když už ne jejich majetek, alespoň příbuzné, kteří zůstali v horách. 

Prezident Barack Obama v pátek povolil letecké údery proti islamistům, kteří postupují proti Kurdům. Ještě předtím americká letadla v horách u Sindžáru začala shazovat zásoby. Shodit ale v takovém terénu potraviny na takové místo, kde se ho nezmocní namísto jezídů islamisté, je velmi obtížné. 

Podle zástupce organizace UNICEF v Iráku Marzia Babilleho by bylo třeba alespoň patnáct až dvacet letů, aby uprchlíci přežili alespoň týden. „Musíme je odsud dostat,“ citoval jej Washington Post. „Jestli se to nepodaří, bude to katastrofa.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video