Nigerijský zdravotník na mezinárodním letišti v Lagosu kontroluje cestující...

Nigerijský zdravotník na mezinárodním letišti v Lagosu kontroluje cestující kvůli možné nákaze ebolou (4. srpna 2014). | foto: AP

Ebola zamířila do Evropy, Španělé převezou nakaženého misionáře

  • 44
Ebola již brzy překročí hranice dalšího kontinentu. Španělsko ještě ve středu vyšle letecký speciál k převozu nakaženého pětasedmdesátiletého duchovního Miguela Pajarese. Španělský misionář pomáhal v Libérii.

Madrid tak následuje Spojené státy, které převezly v minulých dnech do vlasti amerického lékaře a zdravotnici nakažené ebolou. Zatímco proti jejich návratu protestovala řada spoluobčanů, internetovou petici za urychlený převoz Pajarese do vlasti podepsalo přes 70 tisíc Španělů. 

Česko je na ebolu připraveno, říká hlavní hygienik

O transportu misionáře rozhodla na úterní společné schůzi španělská ministerstva zdravotnictví, vnitra a obrany. Informoval o tom list El Mundo. Převoz z Libérie by se měl za přísných bezpečnostních opatření uskutečnit ještě ve středu.

Kromě španělského misionáře se ebolou nakazilo šest dalších zaměstnanců stejné nemocnice, mezi nimi i její ředitel, který nákaze podlehl. Zařízení bylo následně uzavřeno. Vyjma španělského duchovního se však všichni ostatní podle všeho budou léčit na místě.

Kvůli obavám personálu z možné nákazy, případně kvůli tlaku místních byla podle Reuters donucena zavřít také řada dalších nemocnic a klinik napříč Libérií.

Objevitel eboly vyzval k nasazení experimentálního léku

Oba Američané, třiatřicetiletý lékař Kent Brantley a devětapadesátiletá zdravotnice Nancy Writebolová, kteří se smrtícím virem koncem minulého měsíce nakazili rovněž v Libérii, jsou momentálně v péči lékařů na jednotce intenzivní péče v Atlantě. Podle příbuzných jsou oba sice slabí, ale jejich zdravotní stav se pomalu zlepšuje.

Ještě před několika dny byl přitom jejich stav velmi kritický a vypadalo to, že nákaze podlehnou. Za téměř až zázračným zlepšením jejich stavu podle stanice CNN může experimentální lék s názvem ZMapp, vyvinutý americkou společností. Televize s odkazem na zdroje dobře obeznámené s jejich léčbou uvedla, že lékaři dvojici ještě v Libérii aplikovali lék, který neprošel klinickými testy a vědci jej dosud testovali pouze na opicích (podrobnosti o tomto léku se dočtete zde).

Trojice předních světových odborníků zabývajících se virem eboly, mezi nimi i Peter Piot, který ji v roce 1976 objevil, ve středu apelovala na Světovou zdravotnickou organizaci, aby se ZMapp dostal také k dalším nakaženým v západní Africe.

Organizace nicméně namítala, že nelze uprostřed epidemie nasadit k léčbě medikament, který dosud neprošel testy na lidech. Rizika možného nasazení experimentálního léku by příští týden měla posoudit zvláštní komise expertů pro etiku medicíny.

Podezření na nákazu má i Saúdská Arábie

Podle poslední bilance Světové zdravotnické organizace na krvácivou horečku zemřelo již 932 lidí. Jen za poslední tři dny má nákaza na svědomí 45 životů.

Epidemie eboly od února decimuje trojici zemí západní Afriky. Zatímco v Guineji se počet nových případů podařilo eliminovat, ohnisko nákazy se nyní přesunulo do sousední Libérie a Sierry Leone. Ojedinělé případy jsou nicméně hlášeny i z dalších zemí.

V Evropě by ebola tolik nezabíjela, může ale zmutovat, říká epidemiolog

Nejméně dva lidé ebole podlehli v Nigérii a u sedmi dalších panuje podezření. Prvního pacienta v kritickém stavu a s příznaky odpovídajícími nákaze krvácivou horečkou po návratu z obchodní cesty do Sierry Leone tento týden ohlásila také Saúdská Arábie. Tamní ministerstvo zdravotnictví informovalo, že muž zemřel v Džiddě ve středu ráno.

Agentura Reuters uvedla, že Saúdská Arábie již dříve pozastavila vydání víz pro poutníky ze zemí západní Afriky. Království se tak brání možnému zavlečení nákazy při říjnové pouti do Mekky.

Cestující si na letišti musejí nechat změřit teplotu

Libérie, kde na ebolu zemřelo nejvíce lidí, minulý týden částečně uzavřela své hranice a nařídila zavřít všechny školy. Státní úředníci dostali povinné třicetidenní volno. V některých oblastech byla vyhlášena karanténa, na jejíž dodržování dohlíží ozbrojené složky. Nově vláda také nařídila povinnou kremaci všech obětí eboly. Podle tamních úřadů zemi ve velkém opouštějí zahraniční pracovníci.

Zvláštní opatření přijala na letištích i sousední Sierra Leone. Cestující musí vyplnit po příletu formulář a nechat si změřit teplotu. Právě ta je jedním z prvních projevů eboly. Provází ji rovněž zvracení a průjem. V další fázi pak přichází na řadu vnitřní i vnější krvácení.

Proti možnému šíření viru zakročila rovněž nigerijská vláda. Mezi obyvatelstvem vede osvětovou kampaň a vyslala zdravotnický personál na důležité hraniční přechody. Již o víkendu ale nigerijské úřady sdělily, že uzavření hranic se sousedními zeměmi zatím neplánují.

Několik regionálních leteckých společností zrušilo do zemí bojujících s epidemií své lety. V úterý k nim přibyly také aerolinky British Airways, které do konce měsíce pozastavily všechny lety mezi ostrovním královstvím a Libérií i Sierrou Leone. Lety do oblasti později odvolaly také aerolinky Emirates.

Americký lékař nakažený ebolou vychází ze sanitky po převozu do USA:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video