Obama se snaží dohnat africký vlak, se kterým mu ujeli Číňané

  • 85
V Bílém domě končí třídenní summit, na který Barack Obama pozval padesátku afrických lídrů. Slíbil jim, že USA investují v Africe přes 33 miliard dolarů. Washington to přímo nepřizná, ale podle analytiků se tím snaží oprášit svůj vliv na kontinentu a dohnat náskok dravé Číny, která z ekonomicky nejrychleji rostoucího světadílu výrazně profituje.

Možná si na to pamatujete. Když si ho Američané zvolili prezidentem, Keňa z radosti vyhlásila státní svátek. Afrikou se přelila vlna nadšení. Nejen že se šéfem Bílého domu stal prvně Afroameričan, ale navíc člověk, jehož otec se narodil v Keni, kde má dosud rodinu. Afričané si mnuli ruce, že se jim z USA dostane více pozornosti.

Pak přišlo rozčarování. Barack Obama na černý kontinent neměl čas. Zaměstnávala ho finanční krize doma, války v Afghánistánu a Iráku, arabské jaro, prohlubování vztahů s Asií. Do Afriky zavítal v prvním volebním termínu jen jednou, když se na den zastavil v Ghaně.

Trvalo čtyři roky, než se tam vypravil znovu – už na týdenní misi, která je považována za první známku k oživení vztahů s kontinentem. Afrika mezitím ze svého nadšení z černošského prezidenta USA poněkud vystřízlivěla. List The Guardian napsal, že Obama je v některých zemích dokonce méně populární než jeho předchůdce George W. Bush. Ten se však v subsaharské Africe těší dodnes velkému respektu díky obří investici do programu na boj s infekcí HIV.

Číňané jednají s Afričany s respektem

Barack Obama má v Africe stále své zastánce a je tam populárnější než v USA, jeho obliba však od nástupu do úřadu výrazně poklesla. A to nejen kvůli řídkým návštěvám. Řada afrických vládců nelibě nese z jejich pohledu „mentorský tón“ USA ohledně demokracie, lidských práv či útlaku gayů.

To Peking si s ničím takovým hlavu neláme. „Číňané jednají s africkými vůdci s respektem,“ řekla listu Politico Jendayi Frazerová, někdejší náměstkyně americké ministryně zahraničí v administrativě George W. Bushe. Pro srovnání: bývalý prezident Chu Ťin-tchao podnikl po Africe hned pět dlouhých cest, jeho nástupce Si Ťin-pching navštívil kontinent pouhý měsíc po nástupu do úřadu. S africkými vůdci také uspořádali už několik společných summitů.

Čína předběhla USA coby největšího obchodního partnera Afriky už v roce 2009, kdy byl Obama ve funkci teprve krátce. Později se před Spojené státy vklínila i EU. A USA, jež jsou dosud největší světovou ekonomikou, se musí spokojit s pomyslným třetím místem.

Afričtí lvi se derou kupředu

Čínský obchod s Afrikou loni vzrostl na 200 miliard dolarů, což je více než v případě USA a Afriky. Jihoafrický deník Business Day před pár dny ve svém editorialu upozornil, že americká vláda riskuje, že jí ujede „africký vlak“. A právě to se nyní americký prezident snaží změnit. Kromě toho nejspíše také chce zapracovat i na svém odkazu na kontinentu. Koneckonců i jeho předchůdci George W. Bush a Bill Clinton se Africe věnovali hlavně ve svých druhých funkčních obdobích.

Washington slíbil Africe miliardové investice

Šéf Bílého domu v úterý na summitu oznámil, že nad rámec stávajících závazků USA investují do afrických zemí přes 33 miliard dolarů (přes 685 miliard korun).

Přes 14 miliard dolarů (asi 292 miliard korun) přitom přislíbily americké společnosti. Investovat chějí do energetiky, letectví, bankovnictví a stavebnictví.

Obama už loni přišel s projektem Power Africa, jehož hlavním cílem je zlepšit dostupnost energií na kontinentu, kde více než 70 procent Afričanů nemá přísun elektrické energie. Právě do něj poputuje dalších 12 miliard dolarů od soukromého sektoru, Světové banky a švédské vlády.

Na třídenní summit dorazilo spolu s představiteli států také zhruba 5 400 vysoce postavených manažerů afrických firem. Na druhou stranu, některé africké delegace byly prý už dopředu rozladěny, že se Barack Obama nehodlá z časových důvodů s žádným z lídrů setkat mezi čtyřma očima.

ipl, ČTK

Obama tedy na tento týden sezval do Washingtonu padesátku afrických lídrů na historicky první americkoafrický summit, kde bude kromě bezpečnosti a snad lidských práv hlavním tématem ekonomika. Na nerostné bohatství nesmírně bohatá Afrika je totiž ekonomicky nejrychleji rostoucím světadílem. Pro letošní rok Světová banka předpovídá 5,2 procentní růst subsaharské části kontinentu.

Washington nicméně popírá, že by se snažil dohánět Čínu, jíž jde podle něj hlavně o nerostné bohatství, jako je ropa a cenné minerály. USA prý usilují o dlouhodobé ekonomické vztahy.

Nicméně Melvin Foote, šéf organizace Constituency for Africa, jež prosazuje ve Washingtonu zájmy afrických zemí, je opačného názoru a podle něj je summit odpovědí na agresivní podnikání Číny. „Administrativa to nepřizná, ale je to v popředí jejich uvažování. USA ztrácí vliv a respekt v Africe. Slýchám to pokaždé, když tam jedu,“ tvrdí Foote. Zároveň však podotýká, že očekávaní od Obamy byla v Africe snad až příliš velká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video