EU zakázala vysavače s vyšším příkonem. Hodnotí i kvalitu vysávání

  • 632
Od 1. září musí mít i vysavače energetický štítek. A nejen to, z obchodů zmizí přístroje s příkonem vyšším než 1 600 wattů. Zákazník se však konečně díky štítku dozví, jaká je účinnost vysávání daného spotřebiče, a to jak pro tvrdé podlahy, tak koberce.

Rozhodnutí o povinném snížení příkonu vysavačů pod 1 600 wattů není konečné, protože od 1. září 2017 se budou moci prodávat pouze přístroje s příkonem nižším než 900 wattů.

Evropská unie si od tohoto rozhodnutí slibuje úsporu elektřiny, která by jen do roku 2020 měla činit 18 TWh. Pro srovnání, roční spotřeba veškeré elektrické energie ve Slovinsku je 15 TWh).

Z trhu by měly zmizet nekvalitní výrobky, protože se testuje hned šest parametrů: energetická třída, hladina hluku, třída emisí prachu, průměrná roční spotřeba a třída účinnosti čištění koberců a totéž u pevných podlah.

Ale je úspora elektrického proudu tak zásadní? „Pro českého zákazníka určitě ne, ten spotřebu až tak neřeší. Chce mít uklizeno, a tak pro něj může být mnohem výhodnější vysavač ve třídě B, který má ale mnohem lepší parametry účinnosti vysávání než energetický úsporný typ ve třídě A,“ vysvětluje Vít Paulíček, marketingový ředitel společnosti Vorwerk.

Z jeho pohledu měly být štítky zavedeny už mnohem dříve, hlavně kvůli objektivnímu posouzení reálné účinnosti vysávání. „Teď hodnocení vydávají pouze laboratoře schválené Evropskou unií, testy jsou tak nezávislé,“ zdůrazňuje Vít Paulíček.

O kvalitě vysávání rozhoduje nejen příkon, ale třeba i podoba rotačního kartáče.

Pokud najdete po 1. září v prodejně přístroj s příkonem vyšším než 1 600 wattů, půjde jen o doprodej skladového zboží. Obchodníci však jasně naznačili, že očekávají zvýšený zájem zákazníků o vysavače se štítky a s označením účinnosti vysávání. Přístrojů s příkonem nad 1 600 W se mnozí prodejci v posledních týdnech urychleně zbavují, nabízejí je se slevou 50 procent.

Štítky nebudou muset mít výrobky určené pro mokré čištění, přístroje kombinující suché a mokré čištění, vysavače na baterie, robotické, průmyslové a centrální vysavače.

Co všechno najdete na štítku

Energetický štítek musí být na obalu vysavače a v obchodech také na vystaveném zboží. Jednotlivé parametry se hodnotí na škále od A do G, případně se uvádějí v kWh nebo v decibelech (více najdete na videu).

Energetická účinnost - Znázorňuje ji škála od A do G, kde A zastupuje kategorii s nejlepší energetickou účinností.
Roční spotřeba energie – Jde o složitý výpočet, pro který byl stanoven standard v podobě plochy 87 m2 vysávaných 50krát ročně. Spotřeba se udává v kWh, může dosáhnout maximálně 62 kWh.
Emise prachu - Jak velké procento sebraného prachu se vrátí z vysavače zpět do vzduchu. Uvádí se na škále A až G, kde A opět označuje nejlepší třídu vysavačů s nejnižší re-emisí prachu.
Hlučnost - Udává hladinu hluku v decibelech (dB).
Účinnost čištění pro tvrdé podlahy a koberce (účinnost vysávání)
- Kolik prachu vysavač sebere z podlahy či koberce v procentech. Uvádí se na škále A až G, kde A představuje nejlepší výkon.

Vysavač UOGREEN UltraOne má příkon 700 W. Je vyrobený z 65 % recyklovaných plastů. Má omyvatelný Hepa filtr 13 a hlučnost pouze 68 dB. Je prvním vysavačem od Electroluxu s energetickým hodnocením třídy A.

Budou vůbec vysávat?

Výrazné snížení příkonu vyvolává obavy některých spotřebitelů, zda vysavače budou mít dostatečnou účinnost. A to přesto, že veřejnost už akceptovala, že nejvyšší příkon ještě neznamená nejlepší vysávání.

„S novými normami se konstrukce spotřebiče rozhodně nezmění. Při použití motoru s nižším příkonem je pochopitelně obtížné zajistit stejnou sběrnou schopnost vysavače, ale při úpravě motoru, turbíny, potrubí a hadic to možné je. Takový vývoj samozřejmě něco stojí, což však nemusí zvládnout levní výrobci,“ vysvětluje Karel Hrdina ze společnosti Electrolux. Ta už dokonce vysavač UOGREEN s příkonem 700 W nabízí a další připravuje do výroby.

Stejně tak značka Bosch, která uvádí příkon 600 W pro vysavač sáčkový (Bosch BGL3A234) a 700 W pro bezsáčkový (Bosch BGS3230).

Původní rotační kartáč EB370 ma čištění koberců před úpravou

Rotační kartáč EB370 ma čištění koberců po úpravě

„Účinnost vysávání nemusí být přímo závislá na elektrickém příkonu vysavače. Rozdíly mohou vznikat například tím, že kvalitní vysavač s lepším konstrukčním provedením tuto elektrickou energii lépe využije, pracuje s vyšší účinností. U koberců hrají významnou roli například rotační kartáče, pokud je vysavač má. Kvalitní rotační kartáče jsou schopny nečistoty ´vymést´ až k osnově koberce a k jejich vysátí následně stačí nižší sací výkon,“ říká k energetickým štítkům Miroslav Král z podpory prodeje společnosti Vorwerk.

Rotační kartáče Vorwerk tak prošly úpravami, kdy se změnila boční lišta, aby se zvýšila účinnost vysávání z boku. Došlo k rozdělení přední gumové lišty na více částí oproti jednolité liště, kterou disponovala verze před úpravami, a i to napomohlo lepší účinnosti vysávání.

Úpravou prošly i kartáče na pevné podlahy.  V nezávislých zkušebnách se s pomocí nástavce Kobold HD50 dosáhlo na pevných podlahách účinnosti dokonce vyšší než 100 %, protože nástavec vysával nečistoty i ze stran.

Pro některé zákazníky je vedle účinnosti vysávání velmi důležitá i hlučnost vysavače. Ta se u dvou různých modelů může lišit o deset nebo dokonce až o dvacet decibelů.

„Protože se hladina decibelů měří na logaritmické, nikoli na lineární stupnici, znamená to dvakrát nebo čtyřikrát vyšší hlučnost. Pokud jeden vysavač vydává při provozu 60 dB a jiný 80 dB, je to stejné jako rozdíl mezi hlasitostí tiché konverzace a hlasitostí rušné dálnice na vzdálenost deseti metrů,“ popisuje Miroslav Veselý ze společnosti BSH další parametr.