Mobilní Metro.cz

Věstonická venuše

Věstonická venuše | foto: Národní muzeum

Tři největší klenoty českých muzejních sbírek budou měsíc v Praze

  • 0
Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic a vzácné meteority z Kylešovic jsou unikáty, které zřídkakdy opouštějí muzejní trezory. Společně se v metropoli na výstavě s názvem Unikáty zemských muzeí představí vůbec poprvé.

Jedinečnou příležitost zhlédnout tyto tři vzácné předměty pohromadě mají návštěvníci Nové budovy Národního muzea od 5. do 27.srpna. „Povedlo se téměř neuvěřitelné – zorganizovat putovní výstavu tří nejslavnějších unikátů Česka. Mohu garantovat, že tyto tři hvězdy muzejního nebe nejbližších 100 let již společně nespatří,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Meteorit z Kylešovic u Opavy

Hlava Kelta

Putovní výstava  je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, kterým tři zemská muzea slaví kulaté výročí své existence. Po první zastávce v Opavě přináší výstava nejvzácnější předměty do Národního muzea. Z metropole se na konci srpna přestěhuje do Brna.

Tři unikáty

V Národním muzeum budou měsíc vedle sebe tři největší archeologické nálezy .

  • Slezské muzeum opatruje největší z kylešovických meteoritů, které byly objeveny v roce 1925 při těžbě hlíny.
  • Slavná Věstonická venuše je chloubou Moravského zemského muzea, objevena byla také v roce 1925 a stará je údajně až 29 000 let.
  • Národní muzeum do výstavy doplnilo opukovou hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, kamennou plastiku vytvořenou před více než 2000 lety.

Témata: Národní muzeum v Praze, Meteorit, Venuše, Kylešovice, Zprávy z Opavy a okolí, Michal Lukeš (fotbalista), Moravské zemské muzeum, výstava, metropole, muzeum