Ukrajinští vojáci museli pořádat o azyl v Rusku. Při bojích na východě země jim...

Ukrajinští vojáci museli pořádat o azyl v Rusku. Při bojích na východě země jim totiž došla munice a dostali se do obklíčení. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Ukrajinským vojákům došly náboje, tak zběhli k Rusům. Ti velí k manévrům

  • 426
Ukrajinská armáda utrpěla u hranic s Ruskem nezanedbatelnou ztrátu. Po bojích tam v kritické situaci požádalo o ruský azyl 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek. Desítky vojáků se však během pondělí vrátily zpět na Ukrajinu. Rusko mezitím zahájilo rozsáhlé vojenské manévry letectva a prvků protivzdušné obrany.

O azyl požádali ukrajinští vojáci u pohraniční stráže v ruské Rostovské oblasti. Velení ukrajinské armády informovalo, že do Ruska přeběhli bojovníci ze 72. ukrajinské motorizované brigády. Přesný počet přeběhlíků však ukrajinská strana nezveřejnila.

„Vojáci z brigády se rozdělili na dvě skupiny. Jedna prorazila obklíčení teroristů a druhá jejich postup kryla palbou. Přitom jedné z jednotek došly náboje. Bojová technika byla poškozena a vojáci se museli uchýlit na ruský pohraniční přechod. Jejich počet se zjišťuje,“ uvedla tisková služba ukrajinského armádního velení.

Krize na Ukrajině

Rusko však má o přesných počtech žadatelů o azyl jasno. Celkem jich podle vyjádření mluvčího rostovské pohraniční stráže Vasilije Malajeva bylo 438, z toho 164 ukrajinských pohraničníků.

„V noci se 438 příslušníků ukrajinských ozbrojených složek obrátilo na ruské pohraničníky s žádostí o uprchlický azyl,“ uvedl pro agenturu ITAR-TASS Malajev. „Z rozhodnutí ruské pohraniční služby byl otevřen humanitární koridor, jímž osoby žádající o azyl na území Ruska přešly,“ dodal.

Část vojáků se rozhodla pro návrat

Ukrajinská i ruská média však v pondělí odpoledne informovala, že provizorní stanový tábor na ruské straně hranic podle prvních informací opustilo 180 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil a vrátili se do svých jednotek. Ostatní se o svých budoucích krocích dosud nerozhodli.

Hraniční incident odpoledne komentoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Přechod hranice podle něj svědčí o „neudržitelnosti příkazů ukrajinské armády, která vojáky nutí bojovat proti vlastnímu národu“. Ruské úřady už několikrát v minulosti pomáhaly ukrajinským vojákům, poskytovaly jim lékařskou pomoc, ale nikoho na ruském území nezadržovaly. „Ti z nich, kdo se vrátili na Ukrajinu, byli obviněni z dezerce a postaveni před soud,“ řekl Lavrov.

Zajištění hranic s Ruskem je hlavním úkolem ukrajinské armády v probíhající ofenzivě proti proruským separatistům na východě země. Armádní jednotky se snaží odříznout povstalce od zásobovacích tras z Ruska, jimiž údajně na ukrajinské území proudí ozbrojenci i zásoby zbraní a munice.

Prvotní úspěchy se však v posledních dnech mění v boj o přežití. Velitel ukrajinských pozemních vojsk Anatolij Pušňakov v neděli večer v kyjevské televizi sdělil, že armáda se snaží z kritických míst na ukrajinsko-ruské hranici vyvést oslabené jednotky. „Jsou to hrdinové,“ prohlásil Pušňakov. „Ocitají se v křížové palbě vedené z povstaleckých pozic a souběžně z druhé strany z ruského území. V Afghánistánu byly bojové operace jednodušší,“ myslí si velitel ukrajinských pozemních vojsk.

Rusko spustilo další vojenské manévry

Rusko mezitím nepolevuje ve frekvenci masivních vojenských manévrů na svém území. V pondělí bylo zahájeno vojenské cvičení letectva a sil protivzdušné obrany. Podle informací agentury ITAR-TASS má trvat do pátku. Účastní se ho stovka bojových letadel a vrtulníků.

Podle ruské strany se však v žádném případě nejedná o reakci na současné vyostřené dění na východě Ukrajiny. Armádní mluvčí Igor Klimov uvedl, že jde o předem plánované velitelské a štábní cvičení. Do manévrů se zapojí stíhací letouny Su-27 a MiG-31, víceúčelové útočné letouny Su-34, bombardéry Su-24 a bojové vrtulníky Mi-8, Mi-24 a Mi-28.

Letectvo bude nacvičovat likvidaci pozemních i vzdušných cílů. Vůbec poprvé se takové cvičení odehraje na území několika ruských vojenských okruhů. Kromě západního a středního vojenského okruhu se do cvičení zapojí vojenská letiště v jižním okruhu ve městech Armavir, Krymsk, Mozdok a Morozovsk. Všechna leží severně od Kavkazu jen několik set kilometrů od jihovýchodu Ukrajiny.

Scénář manévrů počítá i s cvičnými střelbami baterií protivzdušné obrany na polygonu Ašuluk v jihoruské Astrachaňské oblasti. Cvičné střelby se podle Klimova uskuteční reálně i formou elektronické simulace. „Cvičení je jednou z etap letošní bojové přípravy svazků, útvarů a jednotek vojenského letectva,“ uvedl armádní mluvčí.

Ukrajinci utíkají z místa bojů:

29. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video