Anglický zubař James Hull se rozhodl prodat svou sbírku 543 klasických...

Anglický zubař James Hull se rozhodl prodat svou sbírku 543 klasických automobilů, do které patří třeba Austin, který vlastnil Winston Churchill. Sbírku koupilo oddělení Jaguar Land Rover Special Operations. | foto: Profimedia.cz

Autofotka týdne: Jaguar koupil sbírku veteránů za tři a půl miliardy

  • 9
Oddělení Jaguar Land Rover Special Operations si pořídilo největší soukromou sbírku klasických britských vozů na světě. Kolekce Jamese Hulla čítá 543 automobilů, nejstarší je z roku 1919.

V kolekci jsou třeba i sajdkáry Swallow a na zakázku postavené Austiny Seven. Dále pak pestrá škála předválečných Jaguarů SS, sedm vozů XK 120 včetně vzácné verze Alloy s hliníkovou karoserií, C-Typy (unikátem v ceně 75 milionů jsme se svezli - čtěte zde) a D-Typy, XK SS, osm E-Typů, třicet klasických sedanů Jaguar Mark, devatenáct modelů XJS a přes dvacet limuzín XJ, jejichž předchozími majiteli byly zajímavé a slavné osobnosti nebo závodníci.

Hullova auta závodila ve slavném italském závodě Mille Miglia a promenovala se při oficiálních oslavách královniných narozenin. Součástí sbírky je i 295 šlapacích autíček a 19 velkých modelů válečných letadel.

Anglický zubař James Hull se rozhodl prodat svou sbírku 543 klasických automobilů, do které patří třeba Austin, který vlastnil Winston Churchill. Sbírku koupilo oddělení Jaguar Land Rover Special Operations.

Většina těchto vozů je v mimořádně dobrém stavu a váže se k nim pozoruhodný příběh. O historické veterány bude pečovat nová dílna Jaguar Heritage, která sídlí na historické Browns Lane v Coventry.

"Tato akvizice navazuje na nedávné vytvoření divize Special Operations, která byla založena, aby rozvíjela a dohlížela na historické dědictví a vytvářela speciální vozy, jako je Jaguar Project 7, který byl představen před několika týdny," vysvětluje mluvčí českého zastoupení Jaguaru Dieter Platzer.

Oddělení Jaguar Heritage nedávno oznámilo výrobu přesných odlehčených verzí E-Typu z roku 1963. Stavět je budou ručně v nových dílnách na Browns Lane, necelých sto metrů od místa, kde byly vyrobeny původní vozy.

Nejraději má starého peugeota

Pikantní na celém nákupu je to, že z více než pětistovky aut je jaguarů jen něco přes stovku. Jaguar, vlastněný indickým koncernem Tata, ovšem koupil sbírku celou a nechá ji pohromadě. Kolik za ni v dražbě prominentnímu britskému kosmetickému zubaři zaplatil, se jen spekuluje. Hull ji prý chtěl prodat někomu, kdo ji zachová pohromadě v Británii a nabídne aspoň sto milionů liber ( kolem 3,5 miliardy korun).

James Hull svou sbírku prodal ze zdravotních důvodů, za poslední čtyři roky třikrát zvítězil nad rakovinou. 

Na celou sbírku měl majitel pojištění. Mladší auta vyžadovala technické kontroly a platit silniční daň, o což se starala Hullova manželka Nova. "Když jsme se seznámili, nevěděla jsem o autech nic. Tvrdil, že jich má kolem čtyřicítky," popsala pro britský Dailymail. Zpočátku jí ukázal jeden ze skladů, kde měl auta schovaná. Ale pak nova zjistila, že je to jen vršek "čtyřkolového ledovce". Auta Hull neparkoval v obyčejných stodolách, všechny jsou vytápěné. 

Nejraději má James Hull svou "W298PCA", což je registrační značka dieselového Peugeotu 306 z roku 2000. "Je to nejpohodlnější auto, které jsem kdy měl," popisuje. Prý si pamatuje registrační značku každého auta, které kdy vlastnil. Jeho žena má stejného peugeota (se značkou W963PAC) ve stříbrném laku. Celkem mají Hullovi asi dvanáct naftových "třistašestek". Ale ty Jaguaru v miliardové sbírce neprodali.

30. prosince 2010