Poslanec ODS Marek Benda | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Benda se omlouvá. Řekl, že v dětských domovech nejsou použitelné děti

  • 708
Slyšet politika, jak se opakovaně omlouvá, není příliš obvyklé. Poslanec Marek Benda z ODS to v pátek udělal. Sám si uvědomil hrubou chybu, kterou udělal, když v Událostech komentářích České televize v debatě s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem mluvil o tom, že v dětských domovech nejsou použitelné děti.

Pravděpodobně hodně lidí zamrazilo, když vás slyšeli, jak v televizi říkáte, že v dětském domově žádné použitelné děti v reálu nejsou a že to je realita. Mohl byste mi vysvětlit, jak jste to myslel?
To slovo bylo samozřejmě nevhodně zvolené, já jsem se za něj omluvil. Všichni to viděli...

Přepis části dialogu Benda - Dienstbier

Marek Benda: ... Co žaluje ten, ten pán, na kterého, na kterého ukazuje ombudsmanka? Já jsem si chtěl vzít dítě do své péče, žiju v registrovaném partnerství a ...
Jiří Dienstbier. A vy ho radši necháte v dětském domově?
Benda: Ne, ne, ne, ne, nenecháme ho v dětském domově. Dobře víte, pane ministře, že v dětském domově žádné použitelné děti v reálu nejsou. To je přece realita ...
Dienstbier: "Použitelné děti" je hezký termín doopravdy.
Benda:  Je to bohužel ... jako možná, možná to zní drsně, ale je ... to jsou děti, které jsou mnohdy jako tak nemocné a tak to ..., že nikde jinde než v tom dětském domově nepřežijou...
Zdroj: ČT 24

Kdy jste se za něj omluvil?
No tam, v tu chvíli. Říkal jsem, že to bylo nevhodně zvolené slovo.

Říci, že to není vhodné slovo, to ale přece není omluva. Takže chápu to tak, že teď se omlouváte za to, že jste o dětech v dětských domovech řekl, že nejsou použitelné...
No jistě. To slovo bylo nevhodně zvolené, já to přiznávám. Jen jsem se pak pokoušel vysvětlit, že ty děti musí být především právně volné k adopci. Jde o to, že se tváříme, že v dětských domovech je spousta dětí, které jsou volné, právně volné, a není tomu tak. Pak když si někdo požádá o adopci, čeká na dítě velmi dlouho. Uznávám, že ten termín, který jsem zvolil, byl velmi nešťastný.

Máte několik dětí. Kdyby za vámi někdo přišel a začal vám říkat o vašich dětech, že nejsou použitelné, jak byste reagoval? Neskončilo by to fyzickou inzultací?
Tak to vám občas někdo řekne, že vaše děti nejsou k ničemu použitelné. Ještě jednou se omlouvám, nebyl to vhodně zvolený termín. Tohle se nepovedlo. Vůbec se to netýkalo posuzování těch dětí jako lidí, ale jako použitelných k adopci.

Jste praktikující katolík a odpůrce potratů. Při vašich slovech o „použitelných“ dětech mohlo někoho napadnout, zda jste to nemyslel i tak, že ty, které podle vás použitelné nejsou, by se neměly vůbec narodit...
Ne, ne, ne. Opravdu použitelnost se netýkala dětí jako božích stvoření nebo lidských bytostí, ale z hlediska možného použití k adopci.

Debata v televizi byla původně o tom, že ombudsmanka Anna Šabatová doporučila, aby páry stejného pohlaví mohly také adoptovat děti. Vy jste řekl, že byste v takovém případě byl pro zrušení zákona o registrovaném partnerství. Budete to navrhovat vy nebo vaše strana?
Každopádně je to moje stanovisko, to není žádný stranický postoj. Já prostě pokládám snahu o adopce dětí homosexuálními páry za chybnou, věřím, že neprojde, stavím se proti ní. Ale pokud by někdo měl pocit, že jedinou možností je to buď uzákonit, nebo registrované partnerství zrušit, pak říkám, že správnější je zrušit registrované partnerství.

A navrhnete to?
V tuto chvíli to nenavrhuji.

V tuto chvíli. Ještě jedna věc. Nyní se přece spíše řeší to, jestli by si druhý z partnerů žijících v registrovaném partnerství mohl osvojit dítě svého partnera z předchozího heterosexuálního vztahu.
O takové variantě se mluví ve sněmovně. Ale není to návrh paní ombudsmanky. Až ten návrh uvidím, tak se k němu nějak postavím. Rozhodně jsem proti tomu, aby se osvojovaly děti zvenčí do registrovaného páru.

Podívejte se, co řekl Marek Benda v pořadu ČT Události, komentáře:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue