Záchranáři pátrají po ostatkách obětí pádu malajsijského boeingu (19. července...

Záchranáři pátrají po ostatkách obětí pádu malajsijského boeingu (19. července 2014). | foto: AP

K troskám boeingu poprvé dorazili experti z Austrálie a Nizozemska

  • 1598
Nizozemští a australští experti a mezinárodní pozorovatelé OBSE dorazili na místo pádu malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda kvůli tomu na jeden den pozastavila bojové operace proti proruským separatistům. Mluvčí doněckých separatistů ale obě tyto informace popřel.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Twitteru oznámila, že experti se na místo tragédie dostali novou přístupovou cestou. Podle stanice BBC dorazil na místo konvoj pozorovatelů OBSE a čtyři policejní odborníci z Austrálie a Nizozemska. Novinář agentury AP na místě zřícení boeingu hlásí, že oblast je zřejmě stále pod kontrolou povstalců.

Tiskový odbor Doněcké lidové republiky ale popřel, že by se vyšetřovatelé dostali na místo dopadu letounu. „Experti jsou nyní v Doněcku. Ukrajinská armáda nepřerušuje palbu,“ řekl ve čtvrtek odpoledne mluvčí agentuře Interfax. „V tuto chvíli je to jen ukrajinská armáda, kdo brání tomuto procesu,“ dodal.

Skupina australských expertů a 40 policistů a 20 odborníků z Nizozemska se na místo neštěstí marně pokoušela dostat poslední čtyři dny z Doněcku. Až dosud se jim to však nedařilo, vždy jim v tom zabránily pokračující boje mezi vládními jednotkami a proruskými rebely.

Krize na Ukrajině

V Charkově se stejným záměrem čeká více než deset malajsijských odborníků a míří tam i 60 malajsijských policistů. Experti by se měli nejdříve soustředit na shromáždění zbývajících těl obětí katastrofy, při níž zemřelo 193 občanů Nizozemska, 43 Malajsijců a 27 Australanů.

O jednodenním zastavení bojů v Donbasu informoval podle agentury AFP mluvčí ukrajinských ozbrojených sil. „Dnes bude platit příměří na žádost generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby byla umožněna práce expertů v oblasti zřícení letadla,“ prohlásil armádní mluvčí Oleksij Dmytraškovskyj. „Vrchní velení protiteroristických operací rozhodlo vyhlásit den klidu zbraní a zastavení bojů,“ dodal.

Misi nizozemských a australských odborníků a policistů do oblasti schválil na svém mimořádném zasedání ukrajinský parlament. Počet členů nizozemské a australské ozbrojené mise by mohl dosáhnout 950, citovala agentura AFP předsedu ukrajinského zákonodráného sboru Oleksandra Turčynova. "Nizozemský tým složený z vojenského a nevojenského personálu může mít 700 členů. Austrálie má právo vyslat až 250 policistů, vojáků a civilistů," uvádí se podle AFP v textu ukrajinského parlamentu.

Ruský úřad civilního letectví navíc sdělil, že k prozkoumání trosek letadla mají ve čtvrtek v úmyslu se společně s mezinárodními vyšetřovateli vydat také ruští experti. „Zástupci Ruska se rovněž pokusí dospět k místu pádu boeingu 777 a spolu se specialisty z mezinárodního vyšetřovacího výboru prozkoumat části letadla,“ citovala agentura Reuters z prohlášení úřadu.

Podle ukrajinského vicepremiéra Volodymyra Hrojsmana se ve čtvrtek Ukrajina a Rusko na jednání v Minsku dohodly, že zajistí zahraničním expertům k troskám letounu bezpečný přístup.

Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Z údajného sestřelení stroje se navzájem obviňují ukrajinské úřady a proruští separatisté. Zajištění přístupu k troskám letounu by podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka mělo patřit k tématům jednání v Minsku se zástupci Ruska a OBSE.

Na místě jsou stále desítky těl, obává se ministryně

Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová se obává, že na místě tragédie může být stále asi 80 těl pasažérů. „Mám velkou obavu, že Rusko proces vyšetřování podkopává,“ uvedla Bishopová. „Ze strany ukrajinských úřadů cítíme velkou podporu, ale na místě se stále bojuje a příměří vyhlášeno nebylo. I když nemohou ukázat prstem na toho, kdo prostor ostřeluje, dostali jsme ujištění ukrajinské vlády, že oni to nejsou,“ konstatovala.

Od pádu malajsijského letadla uplynuly dva týdny a v místě katastrofy jsou stále vysoké teploty. Pokud na místě skutečně nějaké zbytky lidských těl zůstaly, jsou z nich podle agentury Reuters pouze zetlelé zbytky. Při katastrofě zahynulo 298 lidí.

Podle Bishopové se objevují zprávy o tom, že separatisté dokonce silnice vedoucí k místu katastrofy zaminovali. „Pokud je to pravda, je to odporné a naprosto nepřijatelné,“ uvedla.

Australský premiér Tony Abbott je ve vztahu ke krokům Moskvy zdrženlivější. V rozhovoru pro melbournskou rozhlasovou stanici 3AW ve čtvrtek připustil, že Rusko v oblasti hájí své vlastní zájmy.

„Mám ale dojem, že Rusko má alespoň částečný zájem na tom, aby se naše policejní mise uskutečnila,“ uvedl premiér s odkazem na cestu týmu australských policistů, kteří mají na prostor s troskami letadla dohlížet.

Těla některých obětí odnášeli záchranáři už 19. července:

19. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video