Hlavní hrdina série Half-Life Gordon Freeman. Ilustrační obrázek pochází z materiálů k druhému dílu.

Vše, co víme o třetím dílu Half-Life

  • 20
Asi málokdo pochybuje o tom, že Half-Life 3 jednou vznikne. Letos v květnu navíc jeho vývoj de facto potvrdil jeden z tvůrců Counter-Striku. Tím je Minh Le, který váhavě prohlásil, že „je tak nějak veřejně známo, že se na hře pracuje“, a že u Valve nějaké obrázky pro Half-Life 3 viděl.

V tuto chvíli je již navíc prakticky jisté, že půjde spíše o regulérní třetí díl. Epizoda 2 vyšla před neuvěřitelnými sedmi lety a skončila poměrně zásadním dějovým zvratem. Pár let to tedy sice na závěrečnou epizodu opravdu vypadalo, ale to dnes již můžeme s klidným srdcem pustit z hlavy.

Těžko si lze představit, že by Valve po těch letech opravdu vydalo pouhé rozšíření využívající stejný engine, animace, modely postav, uživatelské prostředí a tak podobně. Navíc ještě k tomu v epizodní délce.

Za těch sedm let nicméně na veřejnost prosáklo pár informací, z nichž alespoň některé lze zařadit do kategorie věrohodných. Shrňme si proto právě tyto střípky a pokusme se odhadnout, o čem třetí Half-Life asi bude.

Asi nejnápadnějším motivem z obrazových úniků je arktické prostředí a postavy (především Alyx) navlečené do zimních oděvů. Zasazení do extrémně studeného prostředí dává pro vývoj příběhu smysl. V Epizodě 2 jsme se totiž dozvěděli, že na Arktidě byla nalezena záhadná loď Borealis.

Half-Life 2

Ta je spojena s výzkumem firmy Aperture Sciences,  tedy společností známou z her Portal, která je zároveň největší konkurentkou vědátorů z half-lifovské korporace Black Mesa.

Lidé z Aperture Science v konkurenčním boji zanedbali jisté bezpečnostní opatření a při práci na supertajném projektu objevili cosi obzvláště nebezpečného, snad souvisejícího s technologií portálů spojujících naši dimenzi s vetřeleckým světem Xen.

Hráče pak o lokalizaci projektu informovala jedna z hlavních postav Judith Mossman, která vysílala zprávu z Arktidy. Právě tímto směrem jste také vyrazili na konci dosud poslední hry společně s vaší parťačkou Alyx Vance.

Všechny tyto indicie poměrně jasně ukazují směrem do polárních krajů, kde by se měl další díl odehrávat. Spojení s Aperture se navíc vyloženě nabízí a Half-Life 3 nejspíše bude obsahovat přinejmenším narážky na oblíbený Portal.

U těch však rozhodně nemusí zůstat. Half-Life 2 byl na rozdíl od ostatních stříleček poměrně bohatý na všemožné rébusy, a není tedy rozhodně vyloučeno, že „zbraň“ z Portalu se objeví i třetím dílu. Může se používat právě v situacích, kdy by měl hráč potrápit mozek.

Zajímavá informace navíc prosákla v září 2012. Hráč by se podle ní měl v dalším Half-Lifu pohybovat po otevřeném herním světě. Francouzské stránce Journaldugamer tuto informaci poskytl údajně „spolehlivý zdroj“ s tím, že hra má být orientovaná jak na střílení, tak na řešení hádanek.

Zde je samozřejmě potřeba velké opatrnosti. Spojení hádanek, jejichž vyřešení je nutné k postupu příběhem, a tedy i otevření nové lokace, k hraní v otevřeném světě příliš nesedí.

Hádanky by se však mohly vyskytovat v uzavřených misích a koneckonců již Half-Life 2 v některých úrovních disponoval poměrně rozlehlým prostředím a nutností používat vozidlo. Závěrečná akční scéna v Epizodě 2 hru v otevřeném světě dokonce velmi připomínala.

Alyx Vance z akční sci-fi Half-Life 2

Na jednu stranu mám problém představit si zajímavé, dostatečně různorodé prostředí někde v arktické pustině, ale na stranu druhou by kolonizace polárních krajů emzáckými polárníky z dimenze Xen mohla prostředí náležitě oživit. Dokonce by to mohlo vést k fantastické rozmanitosti.

S kým však lze v Half-Lifu 3 najisto počítat, je samozřejmě Gordon Freeman, ikonická hlavní postava, která po celou dobu trvání příběhu neřekla ani slovo.

Ačkoliv mi zůstává rozum stát nad preferováním němých tupounů v hlavní roli, Valve tento paradox ve svých hrách uchopilo poměrně vtipně („Řekni jablko!“) a u nejslavnějšího herního fyzika by hlas nejednou působil ještě nepřirozeněji.

Také si lze těžko představit, že ze hry zmizí její ikonické zbraně, především na řešení hádanek a střílení čehokoliv vynikající Gravity Gun a na elegantní řešení úspor v rezortu obrany postačující páčidlo.

Half-Life 2

Ačkoliv uniklé obrázky zobrazovaly pouze Gordonovu parťačku Alyx, těžko si představit absenci dalších hlavních postav dosavadního příběhu, především Alyxina robotického psa, vědátorky Judith Mossman, Barnie „Blue Shift“ Calhouna, roztržitého doktora Kleinera a především záhadného muže s aktovkou, známého jako G-Man.

Herní svět se za ty roky změnil

Pro současného hráče je návrat k Half-Lifu velmi zajímavým zážitkem. Pamětníci jej totiž mají zafixovaný jako jednu z nejlepších her všech dob, o střílečkách ani nemluvě. Hraní Half-Lifu je stále zábava, ale z dnešní perspektivy tato kultovní záležitost disponuje i řadou nedostatků.

Těžko si lze znovu přivyknout na nemožnost mířit přes hledí zbraně (já tedy doufám, že tento prvek v třetím dílu chybět bude, pozn. Andrej Brabec) a zaměřovací křížek je ve druhém dílu často téměř nepostřehnutelný kvůli jeho žluté barvě.

Zvláště otravně také působí časté načítání mezi jednotlivými oblastmi. V čem naopak Half-Life, zcela exceloval je variabilita prakticky na všech frontách. Především pro druhý díl bylo příznačné, že vás tvůrci stále dokola zásobovali něčím novým, co hratelnost neustále znovu a znovu osvěžovalo.

Half-Life 2

Někdy to bylo ovladatelné vozidlo, jindy hororová úroveň (fantastický Ravenholm), či hrátky s gravitační zbraní, která proměnila téměř každý předmět ve hře v potencionální munici. Pobavili i ochočitelní nepřátelé, souboje s gigantickými protivníky v městském prostředí nebo obrana stanoviště pomocí takticky rozmístěných samostřílných věží.

Do toho nechyběl stálý přísun chytrých hádanek, o pestré škále nepřátel a zbraní ani nemluvě. Stereotyp prostě nehrozil a od té doby mi podobný pocit ze hry dokázal v takové míře zprostředkovat snad jen arkhamovský Batman. A to kombinací chytrého návrhu úrovní, systému vylepšování, rozdílných udělátek i na ně napojených rébusů.

A tím se dostáváme k tomu, s čím se musí Half-Life 3 vytasit, aby uspěl i dnes. Je úplně jedno, zda bude hrou v otevřeném světě. Podružné je i prostředí, v němž se bude odehrávat. Klíčem ke spokojenosti je v tomto především hravost, rozmanitost a správná, citlivá aplikace herních mechanismů.

Half-Life 2

Half-Life 3 vás musí po celou dobu hraní zásobovat něčím novým: zbraněmi, potvorami s rozdílným typem umělé inteligence a útoky, sem tam přidat nějakou tu zběsilejší adrenalinovou část, kdy například řídíte vozidlo, jen aby hra vzápětí zklidnila tempo pomocí hrátek s fyzikou, portály, (anti)gravitací či něčím podobným.

Naprosto nezbytné také je, aby i postup úrovněmi měnil tempo a zůstával svěží. Toho lze opět docílit v první řadě představením nových mechanismů.

Kupříkladu Ravenholm z druhého dílu vás nechal na nepřátele nastražovat brutální pasti a výsledný masakr připomínal zombie filmy. Hráč zde asi nejčastěji používal kombinaci ozubených kol z cirkulárky a gravitační zbraně.

Možná by stálo za to podívat se ještě jednou na kreativní likvidaci nepřátel v Dishonored, tak by to mělo vypadat. Jde především o to, nechat hráče používat fantazii.

O datu vydání naprosto nemá cenu spekulovat. Half-Life 3 dosud ani nebyl oficiálně ohlášen a pravděpodobně se nebude opakovat situace před celou dekádou, kdy proti sobě v relativně krátkém sledu nastoupil vzkříšený Doom a právě legendární  matfyzák s páčidlem.

Nezbývá, než se zatím utěšovat například fanouškovskou předělávkou původní hry jménem Black Mesa (více informací). Gordonův návrat se však každým rokem blíží a jednou na naše obrazovky přece jen dorazí, aby to „kombajnům“ ještě jednou pořádně natřel.


Témata: Half-life, Valve