Vítězslav Lavička | foto: Michal Sváček, MAFRA

Začal gólovou akci a pak hráče chválil. Ukázali charakter, řekl Lavička

• 113
Vrhnul se po míči, který skončil v autu. Rychle ho podal Dočkalovi, od něj šel míč do hry na Hušbauera a zase zpátky na Dočkala. Následoval centr a hlavička Lafaty. Na začátku první gólové akce proti Malmö (4:2) byla pohotová reakce trenéra sparťanských fotbalistů Vítězslava Lavičky.

"Chtěl jsem klukům pomoct a oni to sehráli rychle a přesně," pravil sparťanský kouč po úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů, v němž jeho tým prohrával 0:1 a v půli 1:2. Skvělým výkonem a třemi góly po přestávce však duel otočil.

"Děkuju fanouškům. Nezatratili nás ani za nepříznivého stavu a svým povzbuzováním poslali hráčům pozitivní energii," říkal Lavička.

První gól jste dostali v úvodu po tečované střele. Jak vám bylo?
První střela na bránu a hned komplikace. Jen co jsme se nadechli, vrátili se do zápasu a vyrovnali, tak nás potkal další problém. Soupeři vyšla jedna rychlá akce. Věděli jsme, že to takhle hrají, ale nestačili hráče dostoupit a pohlídat.

Co se dělo o přestávce za stavu 1:2? Musel jste hráčům hodně domlouvat?
Řekli jsme si, že nic není ztraceno. A pak kluci ukázali charakter, vůli a toho si nesmírně vážím. V druhé půli to rozjeli. Moc nám pomohlo, že jsme během dvou minut výsledek otočili.

Upřímně, věřil jste v půli, že vyhrajete o dva góly?
Jak jsem říkal, bylo to z naší strany o charakteru, výkon jsme zlepšili. Výsledek je vzhledem k negativnímu průběhu povzbudivý, o postupujícím rozhodnuto není. Soupeř má velkou kvalitu, odveta bude náročná.

Tři góly dal kapitán Lafata, v předchozím předkole proti Tallinnu se trefil dokonce pětkrát. Co jeho výkonu říkáte?
Par excellence. Ukázal, jak je pro naše mužstvo platný. V rozhodujících momentech tu střeleckou odpovědnost bere na sebe a střílí klíčové góly. Pro Spartu je hráč takových kvalit a s takovou produktivitou nesmírně důležitý. Ale pochválit musím všechny.

Například Matějovského, který po nepříjemném zranění ramene nebyl zcela fit a podal mimořádný výkon, že?
Marek zaslouží obdiv. Ukázal, že chce mužstvu hodně pomoc a dělal všechno, aby mohl nastoupit. Hrál pod injekcemi a odvedl hodně práce. Jsem rád, že jsme ho na hřišti měli.

Naopak chyběl stabilní stoper Ondřej Švejdík, kterého těsně před výkopem nahradil Kováč.
Radek odvedl solidní standard, byl sice u první inkasované branky, ale ta byla nešťastná po teči. Nedávám mu to za vinu. Ukázal, že je vůdčím typem. I on měl podíl na tom, že se naše hra po přestávce zvedla. A dal důležitý gól.