Dítě přišlo na svět doma, matrika už půl roku odmítá vydat rodný list

  20:01
Dcera Luboše V. se narodila před sedmi měsíci. Dodnes však nemá rodný list. Nemá proto zdravotní pojištění a rodiče nedostávají rodičovský příspěvek. Za situaci může spor mezi rodinou a matrikou, jež dokument odmítla vydat. Dítě přišlo na svět doma a úřady tvrdí, že nemají za dostatečně prokázané, že jej porodila skutečně žena Luboše V.

Rodina Luboše V. Jejich mladší dcera přišla na svět v lednu, matrika jí ale zatím nevydala rodný list (31. července 2014). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dítě přišlo na svět 10. ledna 2014 při plánovaném domácím porodu. „Třetí den jsem šel na matriku, ale tam vůbec nevěděli, co mají dělat. Musel jsem tam na dvakrát s tím, že jsem jim dodal kromě našich občanských průkazů a rodných listů také čestné prohlášení o narození dcery a těhotenský průkaz,“ řekl iDNES.cz 31letý otce, který žije s rodinou na Pardubicku.

Matrikářka ale byla přesvědčena, že z dokladů není možné vyčíst, zda je žena Luboše V. skutečně matkou dítěte. „Těhotenský průkaz s potvrzenou jednou návštěvou ve 14. týdnu těhotenství nelze považovat za důkaz, že paní H. porodila dítě,“ napsala rodině v únoru pracovnice úřadu v Cholticích.

Mateřskou úřady dají, rodičovskou ne

Pokud dítě nedostane rodný list, může mít rodina potíže s přiznáním mateřské, která se odvíjí od placení nemocenského pojištění rodičů.

Mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová upozorňuje, že mohou vznikat potíže s určením data porodu. „Bez něj nelze posoudit nárok na dávku a následně ji zpracovat a provést výplatu,“ tvrdí Buraňová. Instituce proto ve výjimečných případech umožňuje, aby se datum předpokládaného porodu krylo s tím, kdy žena porodila.  „Den skutečného porodu je nutné doložit rodným listem dítěte,“ upozorňuje Buraňová s tím, že je to jediný způsob, jak domácí porod prokázat.

Na rodičovskou už ale rodiny dítěte bez rodného listu nedosáhnou. „Rodičovský příspěvek může Úřad práce ČR přiznat pouze rodiči, který o dítě osobně celodenně pečuje. Chybějící rodný list znemožňuje tuto skutečnost ověřit,“ uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Podle ní případy, kdy rodina žádá o rodičovskou, ale dítě nemá rodný list, existují. Není jich ale mnoho. „Jde o jednotky případů,“ podotkla Beránková.

Dávku v takových případech lze vyplácet i zpětně od doby, kdy na ni vznikl nárok. Podmínkou ale je, aby si o ni rodina včas požádala, byť jim chybí rodný list dítěte. Aby dostala celou částku, musí o dávku požádat do třech měsíců od doby, kdy na ni vznikl nárok.

Chtěla proto další doklady. Šlo například o potvrzení o vyšetření gynekologem, potvrzení od porodní asistentky nebo potvrzení pediatra o vyšetření novorozence. Rodina ale takové doklady neměla a odmítla si je dodatečně opatřit s tím, že matrika je po nich chce nad rámec zákona.

„Úřad nemůže svévolně požadovat lékařské vyšetření. To je proti lidským právům,“ domnívá se Luboš V. „Jsou to absurdity. Pediatr nemůže prokázat, že dítě, které ošetřuje, je skutečně ženy, jež vystupuje jako jeho matka. Přitom matrice by jeho potvrzení stačilo,“ zlobí se otec dítěte.

Matrika: Nemůžeme postupovat proti zákonu

Matrika kvůli chybějícím dokumentům zahájila správní řízení. V něm rozhodla, že dítě do matriční knihy nezapíše. Rodina si na její postup ale stěžovala u Pardubického kraje. Ten rozhodnutí v červenci zrušil, a matrika se proto celou věcí bude zabývat znovu.

„O vydání, respektive nevydání rodného listu dosud nebylo s konečnou platností rozhodnuto, neboť věc byla vrácena odvolacím orgánem, tedy krajským úřadem, k doplnění dokazování,“ sdělila Klára Norková, jež zastupuje vedoucí oddělení vnitřních věci Krajského úřadu Pardubického kraje.

Spor s úřady

Přečtěte si blog Luboše V.

To, že se úřad k celé věci vrátil, potvrdil starosta Choltic Tomáš Bolek. Protože je vázán mlčenlivostí, konkrétní okolnosti věci nemohl komentovat. Že by tamější matrika chybovala, ale odmítá.

„Úřad městyse postupuje v souladu se zákonem o matrikách,“ uvedl Bolek. Pokud by podle něj matrika vystavila rodný list dítěti, u kterého není doloženo, kdo je jeho matkou, jednala by protizákonně. „Problém nespočívá v domácích porodech, protože takové případy řeší matriční úřady běžně, ale nastává, když matce ani po porodu není poskytnuta zdravotnická péče a ani jinými důkazy nelze prokázat to, co vyžaduje zákon, tedy že matkou dítěte je žena, která jej porodila,“ vysvětluje Bolek.

Rodina Luboše V.

Celou věcí se od počátku zabývala také sociálka, kterou si přizvala právě matrika. Její pracovníci se na život rodiny vyptali v obci, kde žijí, a chtěli také k ní domů. Tam je Luboš V. odmítl pustit s tím, že jejich návštěvu považuje za neoprávněný zásah do soukromí. „Sociálka má kontrolovat, zda nedochází k týrání dítěte, zanedbávání péče či jeho ohrožení na životě a ne chodit do rodin, které rodily doma a o své dítě se řádně starají,“ vysvětluje Luboš V., proč úředníky doma nechce.

Postup úřadů rodinu natolik naštval, že se kvůli nim obrátili i na ombudsmanku Annu Šabatovou. „Ochránkyně se jeho případem zabývá. Šetření ale zatím probíhá, takže v tuto chvíli vám nemohu sdělit podrobnosti, a samozřejmě ani závěry,“ řekla její mluvčí Iva Hrazdílková. Šabatová ale už v minulosti k podobným případům zaujala stanovisko (viz box níže).

Dítě nemá zdravotní pojištění, úřady nevyplácejí rodičovskou

Výsledkem sporů je, že dcera pana V. dosud nemá rodný list, tedy ani rodné číslo.

Pro dítě a rodinu má situace, která trvá už osm měsíců, konkrétní dopady. Úřady matce přiznaly mateřskou, rodičovskou ale už ne. Úřady také dítěti nemohou vystavit cestovní doklady, aby s ním rodina mohla cestovat na dovolenou mimo Česko. Závažné je ale zejména to, že dceru rodiče nemohou zdravotně pojistit.

Matriční zákon

Zákon o matrikách říká, že pro zápis do knihy narození dítěte musí jeden z rodičů předložit oddací list, případně rodný list a rozsudek o rozvodu, občanský průkaz, souhlas se jménem a příjmením dítěte či "další doklady potřebné ke zjištění, nebo ověření správnosti zapisovaných údajů". Jaké, to už zákon nekonkretizuje. 

Paragraf 16, odstavec 4 tohoto zákona, kvůli kterému se rodiny s úřady přou, říká: „K zápisu do knihy narození dítěte narozeného mimo zdravotnické zařízení, jehož matce nebyly ani následně poskytnuty zdravotní služby, předloží jeden z rodičů kromě dokladů uvedených v odstavcích 1, 2 nebo 3 další doklady potřebné k prokázání skutečnosti, že matkou dítěte je žena, která je porodila.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že dalšími doklady jsou například hlášení o narození od pediatra, potvrzení pediatra o ošetření dítěte, potvrzení gynekologa o porodu, těhotenský průkaz nebo případně svědecké výpovědi.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové by matrikám mělo stačit svědectví o porodu nebo potvrzení o poporodní péči od porodní asistentky a neměly by vyžadovat vyšetření lékaře, ani posílat do rodin sociálku. Na druhou stranu každý případ je individuální a matriky se podle Šabatové nemohou spolehnout jen na čestné prohlášení rodičů (celé stanovisko ombudsmanky najdete zde).

„S lékařskou péčí máme problémy. Pediatrička nám sice vzala dceru do péče, je to ale celé neoficiální. A když žena měla zjara menší autonehodu, byli jsme s dcerkou v nemocnici na ošetření a tam nám řekli, že péči budeme muset hotově zaplatit, jinak nám ji neposkytnou. Nakonec ji lékař vyšetřil, ale nemocnice vyhrožovala, že celá věc skončí u exekutora,“ popisuje nepříjemnosti Luboš V.

Přesto trvá na tom, že ze sporu nebude ustupovat a tvrdí, že fakticky jím jeho dcera netrpí. "Pokud by se spor měl dotknout naší dcery, tak bychom ho samozřejmě okamžitě utli,“ říká Luboš V.

„Pojišťovna je připravena poskytnutou zdravotní péči uhradit, a to i zpětně, ovšem dítě musí mít přiděleno rodné číslo, neboť to je základním identifikátorem osoby. Brání tomu, aby nedošlo k záměně pacientů či ke zneužití veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, kde jsou rodiče dítěte pojištěni.

Kadečková se podivila nad tím, že v Česku existuje případ, kdy někdo nemá měsíce rodné číslo. „K takovým případům by u českých občanů vůbec nemělo docházet,“ řekla s tím, že rodný list by si měli rodiče zkusit zajistit co nejdříve.

Jak dlouho spor může trvat, zatím není jasné. Faktem je, že běžně matriky děti zapisují do 30 dnů.

Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty, která rodině Luboše V. radí, je v podobné situaci více rodin. Obdobné případy eviduje také právnička Adéla Hořejší, jež zastupuje u soudu často porodní asistentky a také rodiny, které se kvůli české legislativě znemožňující vedení domácí porodu asistentkou obracely do Štrasburku.

iDNES.cz už v únoru popsal situaci rodiny Fryčových z Prahy. I oni řešili potíže na matrice a na konec jim domů přišly pracovnice odboru sociální ochrany dětí (o zkušenosti Fryčových si přečtěte zde).

Zákon o matrikách má na starosti Ministerstvo vnitra. „Jasné doložení původu dítěte není samoúčelné. Je reakcí na závažnou formu trestné činnosti, kterou je obchodování s lidmi,“ upozornil za rezort Břetislav Oliva.

Situace, která vznikla na Pardubicku, je podle něj politováníhodná. „Nicméně jsme toho názoru, že zákon byl zpracován tak, aby nabízel dostatek možností (včetně například ústního svědectví), jak původ doma narozeného dítěte prokázat a rovněž tak i dostatek opravných prostředků v případě, že by správní orgány rozhodly o zamítnutí registrace,“ podotkl Oliva.

Způsobů je více, rodina je z principu nevyužije

Způsobů, jak prokázat, že žena je matkou dítěte, existuje více. Jedním z nich mohou být teoreticky i testy DNA. I ty by matriky přijaly.

Obecně by se matrika spokojila s jakýmkoliv dostatečně průkazným dokladem nebo jiným důkazem toho, že matkou dítěte je žena, která je porodila,“ potvrzuje starosta Choltic Tomáš Bolek.

Rodina ale na varianty přistupovat nechce. „Splnili jsme vše, co po nás zákon požaduje, úřady po nás přesto chtějí pořád další a další doklady. Tlačí na nás tím, že nám nevydají rodný list, to ale ze zákona musí. Kdybychom chtěli přistoupit na jejich hru, mohli bychom jim dodat spoustu dokladů, ale pro nás je nepřijatelné, že nerespektují zákony a proti tomu, dokud můžeme, budeme bojovat,“ říká Luboš V.

Reportáž o zkušenosti s domácími porody:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Podpora Istanbulské úmluvy ve Sněmovně je nejistá, míní Pekarová Adamová

29. března 2024  7:23

Hlasování Sněmovny o takzvané Istanbulské úmluvě proti násilí na ženách a domácímu násilí by podle...

Izrael udeřil na severu Sýrie nedaleko skladů zbraní. Nejméně 36 lidí zemřelo

29. března 2024  3:39,  aktualizováno  7:03

Při izraelských náletech nedaleko oblasti Halabu (Aleppa) na severu Sýrie zahynulo podle agentury...

Tajemný pan Pacička z Tábora. Příběh muže, který spojil velké korupční kauzy

29. března 2024

Premium Dlouhá léta byli hlavními tvářemi velkých kauz v Česku kontroverzní podnikatelé z Prahy. Například...

Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí

29. března 2024

Premium Jedna z nejznámějších feministických autorek, americká filozofka židovského původu z Kalifornské...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...