David Lafata poté, co vyrovnal v zápase s Malmö na 2:2.

David Lafata poté, co vyrovnal v zápase s Malmö na 2:2. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Malmö 4:2, český mistr prohrával, pak začal opět řádit Lafata

• 741
Nejdřív to vypadalo na další švédskou ránu do pohárových ambicí, famózní druhý poločas však naděje fotbalové Sparty v kvalifikaci o Ligu mistrů přece jen vylepšil. Český mistr v úvodním utkání 3. předkola porazil doma Malmö 4:2, byť po první půli prohrával. Hattrickem se blýskl Lafata.

Sparťané zahazovali šance, v obraně nebyli pevní, proto v prvním poločase dvakrát inkasovali. Když odcházeli do kabiny za stavu 1:2 se sklopenými hlavami, nevypadalo, že vyhrají o dvě branky.

Jenže po přestávce podali skvělý výkon, který korunoval střelec Lafatu. Před dvěma týdny dal Tallinnu pět branek. Malmö, které je mnohem těžším protivníkem, tři.

V odvetě za týden ve středu ve Švédsku stačí sparťanům k postupu do play-off i porážka o gól. Pokud nadějný stav uhájí, zajistí si minimálně podzim v základní fázi Evropské ligy, což má účastník 4. předkola Ligy mistrů jisté i v případě, že v závěrečné fázi kvalifikace vypadne.

Podívejte se, co po zápase říkal sparťanský obránce Kováč:

„Vzhledem k průběhu utkání, které se pro nás vyvíjelo negativně, je výsledek povzbuzením. Ale odveta bude hodně náročná,“ poznamenal sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Za přece jen nadějným výsledkem stojí zlepšení po přestávce. První poločas nevyšel.

Potíže sparťanů začaly už před výkopem, když kvůli krvácení z nosu ze soupisky zmizel stoper Švejdík a jeho nástupce Kováč po sedmnácti minutách pomohl soupeři k vedení. Při rychlém brejku vložil nohu do nepříliš nebezpečné střely Forsberga z dvaceti metrů. Nebýt teče, Bičík by ji téměř jistě chytil.

Protiútoku předcházela uspěchaná a nepřesná rozehrávka Váchy. S tím sparťané bojovali celou první půli. V té době vyhlíželi nervózně, nedařilo se jim, hodně kazili.

Druhý gól dostali poté, co levý obránce Costa špatně vyhodnotil situaci a šel do souboje s hráčem, s nímž už byl Holek. Jelikož na ně protivník vyzrál, mohli hosté zaútočit z odkryté levé strany. Následovala zpětná přihrávka před bránu a vysoký útočník Thelin z první snadno překonal Bičíka.

Sparťané dřeli, drželi míč a po prvním inkasovaném gólu soupeře zmáčkli. Ale využili jen jedinou šanci, když Lafata hlavičkoval po krásném centru Dočkala. Ve 22. minutě to bylo 1:1.

Předtím uzdravený Matějovský vymyslel tutovku pro Přikryla, ale ten stejně jako v pátek v lize na Bohemians v koncovce selhal. Vzápětí Costa v tísni, ale z kroku neusměrnil míč do prázdné brány a za chvíli na druhé straně chyboval.

Sparťané si do půle vytvořili několik velkých příležitostí, Matějovský vyslal do sóla Kadeřábka, ale ten trefil jen gólmana Olsena. Po následném rohu ho Přikryl sice překonal, ale z brankové čáry vykopl míč Ricardinho.

Ve druhé půli Sparta soupeře jasně přehrála.

Během úvodních pěti minut se jen Lafata dostal do dvou velmi nadějných příležitostí, na 2:2 vyrovnal až z té třetí v 51. minutě, když dorazil Přikrylovu střelu. Za minutu už Sparta vedla, když po velkém závaru dotlačil míč do brány smolař Kováč.

A na jednu bránu se hrálo i dál. V 64. minutě Matějovský obral o míč stopera Helandera, běžel sám a když napřahoval ke střele, byl faulován. Turecký sudí však penaltu neodpískal, ani když viděl, že obránce přišlápl Matějovskému nohu, až mu vyzul kopačku.

Sparťany to nedeprimovalo a o chvíli později Lafata dokonal hattrick, už druhý v třetím utkání kvalifikace o Ligu mistrů. Na polovině hřiště vybojoval míč, Hušbauer zatáhl akci po levé straně a pak odcentroval. Na vzdálenější tyči byl... Ano, Lafata - 4:2.

Až do konce sparťané hru kontrolovali, dokonce z několika nadějných útoků mohli skóre vylepšit, ale to už se jim nepovedlo.