Full Throttle

Full Throttle

Doplňte si vzdělání. Zapomenuté herní perly 90. let

  • 173
Některé klasické série dodnes patří mezi špičky herního průmyslu. Existuje však i řada titulů, které neztratily nic ze svého původního šarmu a pozornosti se jim dnes již téměř nedostává. Vybrali jsme proto několik her, které by neměly ujít vašemu zájmu.

Není navíc vyloučené, že článek budeme vydávat na díly. Napište nám do diskuse, které hry podle vás nejsou vidět a zasloužily by si i dnes místo na výsluní.

Hexen - Hexen z roku 1995 je jednou ze zapadlejších klasik z éry her jako Doom, Wolfenstein či Duke Nukem 3D. Titul přitom nabízel hraní za tři postavy s odlišnou dynamikou a byl v podstatě předchůdcem v současnosti tolik populárních her o přežití jako DayZ.

Smrt v kooperativním režimu totiž znamenala, že jste přišli o vše. A pokud se například nepodařilo v čas odemknout určitou lokaci, bylo třeba začínat takřka znovu.

V Hexen je na výběr povolání válečníka, mága a léčitele. Titul se odehrává v temné dimenzi, v níž znetvořené mrtvoly nevěřících pronásledují nemrtví, kteří je popravili. Vaším úkolem je najít pevnost pekelníka Koraxe a toho popravit. Tím obnovíte rovnováhu v našem světě.

Hexen

Planescape: Torment - Podle mnohých je to nejlepší hra na hrdiny všech dob. Titul Planescape: Torment z roku 1999 si zakládal na silném příběhu a souboje zde ustoupily do pozadí. Základní dějová osa je sice trochu klišé, rozvíjí se však ve strhující příběh.

Sledujete putování hrdiny, kterému se přezdívá The Nameless One (Ten bezjmenný). Hlavní postava totiž žila řadu životů a všechny předchozí zapomněla. Vydáváte se tak na cestu, při které pátráte po ztracené paměti a většina postav se s vámi v minulosti již někdy setkala. Ba co víc, vaše předchozí činy určitým způsobem ovlivnily jejich životy.

Ačkoliv novináři i hráči titul vychvalují dodnes, hra se nestala komerčně úspěšnou. Přesto však díky komunitnímu financování vzniká duchovní nástupce, který se jmenuje Torment: Tides of Numenera (čtěte více).

System Shock 2 - Popsat kouzlo System Shocku je jako vysvětlovat preferenci určité barvy. Většina hráčů se shodne, že největší devizou hry je její hutná atmosféra. Ta vtáhne a děsivé momenty jednoduše fungují. Nemalý podíl na tom jistě má i příběh z pera Kena Levina, který později vytvořil děj titulů BioShock a BioShock Infinite.

Hra kombinuje boj o přežití s hororovými prvky. Hlavními triky pro navození hrůzostrašné atmosféry jsou pocit nebezpečí plynoucí z vaší zranitelnosti a beznadějná samota. Děj přibližují audiopásky, na některých místech je možné spatřit záblesky minulosti a celé to doprovází vynikající zvuková stopa.

System Shock také zahrnuje tři povolání, ze kterých si na začátku hry zvolíte. Ty kombinuje s propracovaným systémem inventáře a posilováním schopností. Zahrnuje tedy významnou vrstvu známou z her na hrdiny. Jak už to u podobných her bývá. Ačkoliv se titul mezi hráči stal legendou, komerčně úspěšný nebyl.

System Shock 2

Lemmings - Hra Lemmings byla produktem své doby a její herní náplň by dnes zkrátka nefrčela. To ale neznamená, že titul ztratil něco ze svého původního šarmu.

Některé počiny zastarávají, Lemmings se však hrají stále stejně dobře. Titul ostatně vznikl ve studiu DMA Design, dnes známém jako Rockstar North. Ano, tedy u původních autorů Grand Theft Auto.

V Lemmings se skupina lumíků vydává na cestu, při které bezhlavě kráčí vpřed tak dlouho, dokud je něco nezabije, nebo do něčeho nenarazí. Pokud se o nějakou plochu zarazí, otočí se a jdou zpět.

Vaším úkolem je proto dopravit co nejvíce postaviček do předem vytyčeného bodu. K tomu slouží různé akce, které buďto vytvoří cestu všem, nebo alespoň pomůže jedné konkrétní postavičce. Můžete například stavět schody či probourávat některé plochy. Zcela jednoduchý koncept tak vyžadoval hbité prsty i logické uvažování.

Lemmings

Dungeon Keeper 2 - Překvapivě málo titulů staví hráče do kůže zlé postavy. Stává se z vás temný pán, který se snaží ovládnout svět. Dungeon Keeper je v jádru strategie, svým pojetím se však liší od většiny žánrových kolegů.

Odehrává se totiž uvnitř skály, ve které vybouráváte místnosti pro svou kobku. Role se proto tak trochu obrací a vy se často bráníte před útokem hrdinů toužících po slávě.

Vaše vlastní dobývání území má pasivní formu. Jednoduše rozšiřujete svou kobku směrem k nepříteli. Unikátní je pak přepínání do pohledu vašich pohůnků, kdy se pohled z klasického ptačího změní na pozorování vlastníma očima. Tvůrci tak v roce 1999 umně dokázali využít fakt, že je hra skutečně ve 3D.

Na tvorbě titulu se tentokrát nepodílel autor původní hry, kterým je proslulý návrhář Peter Molyneux. Pojetí hry je oproti předchozímu dílu veselejší a nabubřelejší. První Dungeon Keeper byl oproti tomu seriózní a temný.

Původně navíc vznikal i třetí díl, který však vývojáři zrušili kvůli práci na jiných hrách. Nedávno také vyšla mobilní verze, tu však novináři i hráči strhali jako dojnou krávu bez špetky zábavnosti (čtěte recenzi).

Dungeon Keeper 2

Riven - Je to jeden z nejzajímavějších titulů pro přemýšlivé hráče. Riven totiž neobsahuje žádnou akci a tempo hry je možné považovat za utahané. Pohybujete se po neznámém světe, kde je třeba řešit složité rébusy a pochopit souvislosti.

Riven je tedy v základu klikací adventura, která ve své době přinesla nevídanou grafiku. Svou vizuální stránku měla totiž předem vykreslenou a hra samotná pracovala s obrázky. Vývojáři tak mohli nabídnout grafiku, kterou by tehdejší počítače nezvládaly vykreslovat v reálném čase.

Riven ostatně stavěl na úspěchu předchozí hry Myst, která byla trhákem. Autoři projektu tak měli k dispozici nadstandardní rozpočet a vydavatel hry investoval na tehdejší poměry nadstandardní množství peněz do reklamy. Propagace Rivenu v roce 1997 vyšla na deset milionů dolarů, tedy více jak dvě stě milionů korun. A hned v prvním roce se prodalo 1,5 milionu kusů.

Po Rivenu pak následoval ještě třetí díl Mistu, ten však zapadl v propadlišti dějin. Autoři původních her však loni vyhlásili komunitní financování, díky kterému získali 1,32 milionu dolarů na tvorbu duchovního pokračování. To se jmenuje Obduction, využívá technologii Unreal Engine 4 a vyjít by mělo koncem příštího roku.

Riven

Theme Hospital - Nejsilnější stránkou Theme Hospital je humorné pojetí hry. Je to simulátor nemocnice, v němž však léčíte nevšední pacienty. Lidé mají například problém s nafouknutou hlavou, kterou doktor propíchne, aby splaskla do normální velikosti. Či jsou neviditelní a symbolizují je jen jejich brýle, hůl a boty.

V titulu začínáte s prázdnými nemocničními prostorami, které zaplňujete specifickým typem ordinací, navrhujete čekárny a vybavujete je rozličnými automaty. Třeba tím s jídlem.

Pacienty řídí umělá inteligence, jejich životy však můžete částečně ovlivňovat. Například rukou, kterou je lze přemisťovat tak, aby se umírající dostali na řadu dříve. Či je můžete jednoduše vyhodit z prostor, aby nesnižovali morálku ostatních.

Theme Hospital vyšel v roce 1997 a na svou dobu byl nesmírně úspěšný. Prodal totiž přes čtyři miliony kopií a je až s podivem, že se hra nedočkala žádného pokračování.

Na titul se z pohledu moderního hráče v roce 2012 podíval Ondřej Zach, který tehdy napsal: "Bylo pro mě příjemným překvapením, že hra, kterou hráči milovali v roce 1997, je výborně hratelná i dnes." (čtěte recenzi)

Theme Hospital

Full Throttle - Na devadesátá léta není možné vzpomínat bez klasických adventur od společnosti LucasArts. Full Throttle z roku 1995 zaujal svým svérázným smyslem pro humor i nekonvenčním řešením řady situací.

V jádru je to klasická klikací adventura s již lehce zastaralým modelem ovládání, u kterého volíte vždy jednu ze tří možností. Každý objekt si lze prohlédnout, pokusit se ho uchopit, či ho nakopnout. V některých situacích to pak vede k veselým komentářům a neochotě postavy danou akci učinit.

Na Full Throttle je však nezvyklé, že ve hře lze umřít. To pro adventury tehdejší éry nebylo typické. Nic zásadního se však neděje, hra vás vrátí o kus zpět a situace můžete opakovat.

Pro titul v roce 2000 vznikalo pokračování nazvané Full Throttle: Payback. Kvůli neshodám autorů s managementem a odchodu dvou vedoucích vývojářů však vydavatelství projekt o rok později zrušilo.


Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte