Co dokáže vhodně zvolená markýza s domem nebo terasou. Podívejte se

  • 13
Slunce je skvělé, ale nesmí jej být příliš. Hlavně tam, kde si chce člověk odpočinout. Sluncem zalitá terasa nebo lodžie se pak může proměnit v rozpálené peklo. Jasným favoritem se pak stává markýza chránící před nežádoucími slunečními paprsky, ale v případě nutnosti i deštěm.

Markýza chrání nejen před sluncem, ale také před lehkými dešťovými sprškami, není třeba nutné sklízet nachystané občerstvení na stole. Kdo nemá rád klimatizaci, díky markýze výrazně omezí „vstup“ slunečním paprskům, a tedy tepla do místnosti.

Výběr a umístění markýzy je však závislé na řadě faktorů. „Například pro umístění je potřebná výška minimálně 220 centimetrů od podlahy, ale raději výše, to kvůli sklonu,“ radí Ivo Pospíšil z firmy Climax, největšího tuzemského výrobce.  

Tato výška odpovídá montáži nad okna, což však může být problém pro majitele lodžií, protože u nich často nezbývá nad okenními rámy už žádný prostor pro připevnění.

V takových případech lze zvolit takzvané svislé fasádní markýzy. Jsou navinuté na hřídeli v kulaté horní kazetě o průměru 110 nebo 140 mm, spodní profil je vedený v lanku nebo ve vodících lištách, působí tak subtilním a nenápadným dojmem.

Svislé markýzy bývá vhodné sladit s fasádou.

Svislé markýzy lze instalovat do stropu.

Další možnost představuje kazetová markýza Scrigno, tu lze totiž ukotvit na stěnu, ale i na strop. V každém případě by však zájemce o pořízení markýzy neměl podcenit pomoc technika.

„Ten zjistí, z čeho je fasáda a jakou tloušťkou má zateplení, aby zvolil vhodný způsob připevnění a umístění konzolí,“ vysvětluje Ivo Pospíšil. Markýzy totiž mohou zastínit prostor o délce až 12 m, konstrukce u modelů s překříženými rameny zase umožňuje výsuv markýzy větší, než je její šířka. To vše samozřejmě představuje určitou hmotnost.

Výrobci proto doporučují nechat provést montáž odbornou firmu, kdo se chce do ní pustit sám, tak jedině na vlastní riziko.

Nejdříve je nutné pečlivě vyměřit umístění markýzy.

Teprve na místě se vše upraví na míru.

Tvar kazety markýzy Segno je ideální pro moderní domy.

Podle čeho vybírat

A co ovlivňuje výběr markýzy, pokud jde o tvar a barvu? Markýza by měla barevně ladit s barvou fasády, tvarem domu či střechy. K moderním, funkcionalisticky pojatým rodinným i bytovým domům je vhodný například nový typ markýzy Segno. Design je dílem italských návrhářů. Její minimalistický tvar kazety na fasádě nijak neruší.

Podle zkušeností Ivo Pospíšila je český zákazník velmi náročný, vybírá si z celé škály barev RAL (což je kolem 50 000 odstínů), zatímco německý nebo švýcarský klient volí základní barvy. Vyjdou totiž levněji.

Pro volbu konkrétního typu je také důležitá orientace terasy i to, jak potřebujete prostor stínit. Pokud jde o barvy stínící textile, bývá vhodné zvolit takové, které se snadno udržují. Oblíbená je například stříbrná, protože je na ní špína vidět nejméně.

Šedomodrá barva je praktická na údržbu.

Kazeta na fasádě po dokončení montáže

Markýza chrání jak před sluncem, tak před deštěm.

Textilie, z nichž se kvalitní markýzy vyrábějí, bývají opatřeny impregnací Texgard Easy Clean, která využívá poznatky z oblasti nanochemie. Díky tomu látky déle odolávají vodě, špíně nebo plísním.

Jestliže však máte dům blízko lesa nebo stromům (zvlášť nepříjemné bývají břízy nebo lípy, protože pouštějí mízu), případně tam, kde není nouze o prach a popílek, bývá lepší dát přednost barevně „odolnějším“ provedením.

Vedle stříbrné se doporučuje také hnědá, případně provedení s jemnými přechody barev. Z tohoto pohledu jsou vhodné i pruhované textilie, opět na nich zašpinění není tak vidět.

Markýzu lze použít i ke stylovému domu.

Vítr škodí

U markýz se používají dešťová čidla, ale i takzvaná otřesová nebo větrná. Jestliže přijde silný vítr, markýza se sama zatáhne. Když se použije pouze větrné čidlo, může se stát, že textilie bude vlhká od začínajícího deště, který vítr často doprovází. I přes použité impregnace je pak nutné markýzu po skončení deště vytáhnout a nechat usušit, aby nevznikly plísně.

To, že majitelé nechají markýzu vytaženou i přes den v době své nepřítomnosti, není nijak překvapivé. Zastínění totiž chrání před sluncem nejen osoby, ale také například dlažbu na terase. Ta má jednu velmi nepříjemnou vlastnost, akumuluje teplo. Večer, když majitelé přijdou domů a chtějí vyvětrat, čeká je po otevření okna či dveří místo osvěžení horko, jež sálá do místnosti.

Světelné lišty bývají žádaným doplňkem.

Vedle čidel proti větru jsou dalšími volitelnými doplňky také světelné lišty, tepelné zářiče nebo systém pro plynule nastavitelný sklon ramen tak, aby markýza účinně stínila i na jaře či na podzim, kdy slunce stojí nízko na obloze. Tuto schopnost částečně supluje i „volán“, není to tedy samoúčelná ozdoba.