Pár dní po návštěvě vlády vytkl prezident Miloš Zeman předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, že ponížil Českou republiku, když se jel před výběrem eurokomisaře nejprve poradit do Bruselu s novým šéfem komise Jean-Claude Junckerem. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zeman by omezil návrhy poslanců. Sobotka se brání kritice z Hradu

  • 77
Prezident Miloš Zeman by omezil jednotlivé poslance při podávání pozměňovacích návrhů k zákonům. Řekl to v rozhovoru pro Týden v reakci na schvalování zákona o spotřebních daních. Dává šance ústavní stížnosti opozice. Proti kritice z Hradu, že se jel radit to Bruselu před výběrem eurokomisaře, a ponížil tak ČR, se ohradil premiér Bohuslav Sobotka.

K tomu, co se stalo ve sněmovně, kde nejprve 17 poslanců ČSSD podpořilo návrh poslance Milana Urbana snížit daň na benzin a naftu, ale napodruhé vládní koalice prosadila svou (více zde), Zeman řekl, že by byl pro omezení možnosti jednotlivých poslanců podávat pozměňovací návrhy.

„Už dlouho opakuji svůj návrh, aby pozměňovací návrhy nemohl předkládat jednotlivec, ale skupina poslanců. Nemusí to být nutně celý klub, ale řekněme pět, maximálně deset poslanců, klidně napříč politickým spektrem. Protože lidová tvořivost jednoho jediného poslance může napáchat přesně ty škody, které jsme viděli,“ uvedl v Týdnu prezident Zeman.

Naznačil, že podle jeho názoru by mohla být opozice úspěšná s ústavní stížností na přijímání zákona o spotřebních daních, do nějž se Urban snažil prosadit svůj pozměňovací návrh. ČSSD až totiž více než hodinu po hlasování poslala k řečnickému pultíku karvinského poslance Ladislava Šincla, že se spletl a nechtěl hlasovat s Urbanem.

„Jednací řád používá slovo bezprostředně. Co to znamená bezprostředně? Pokud se přidržíme zdravého selského rozumu, tak je v podstatě synonymem slova okamžitě. Nebudeme se hádat o to, jestli to má být jedna nebo pět minut, ale určitě to není hodina nebo dvě,“ prohlásil prezident.

Zeman: Škromach má „jisté předpoklady“ být lidovým prezidentem

O tom, zda bude v roce 2018 znovu kandidovat na prezidenta, Miloš Zeman zatím nepřemýšlí, protože má na takové rozhodnutí ještě tři roky času.

Okomentoval ale ambice místopředsedy senátu Zdeňka Škromacha, který před pár dny v Lidových novinách přiznal, že by mohl zkusit příště kandidovat na hlavu státu on sám.

„Je-li Zdeněk Škromach starší čtyřiceti let, nikdo mu nemůže toto právo upírat. Pokud chce být - jak sám říká - lidový prezident, má pro to jistě určité předpoklady,“ okomentoval ambice muže, který v ČSSD patří dlouhodobě mezi hlavní Zemanovy spojence.

Sobotka: Zeman by neměl komentovat to, u čeho nebyl

Při výběru nového české eurokomisaře se podle Zemana projevilo eurohujerství. Kritizoval v rozhovoru pro Týden i to, že se premiér Sobotka jel nejprve poradit s novým šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, než česká vláda rozhodla o výběru nového eurokomisaře.

„To je takové ponížení České republiky, které naprosto oprávněně nahrává eurofobům,“ prohlásil Zeman v rozhovoru. (více zde) Zopakoval ale, že výběr dosavadní ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové z hnutí ANO jako nové české eurokomisařky považuje za správný.

Premiér Sobotka se proti slovům prezidenta ohradil. Neměl by komentovat rozhovory, u kterých nebyl. Jeho slova o schůzce Sobotky s Junckerem jsou prý neinformovaná a zbytečná.

„S novým předsedou Evropské komise se po jeho navržení a schválení v Evropském parlamentu sešli postupně téměř všichni evropští předsedové vlád a nepochybně s ním, stejně jako jsem to učinil já, konzultovali zájmy svých zemí, pokud jde o kompetence jednotlivých eurokomisařů,“ uvedl premiér.

„Naopak by byla chyba osobní konzultaci s Junckerem nerealizovat, protože bychom tak dali najevo, že nám vlastně na kompetencích českého eurokomisaře nezáleží, a vyklidili bychom pole pro zájmy jiných států. S panem Junckerem jsme neprováděli žádný výběr českého eurokomisaře, bylo by to ostatně absurdní a zcela v rozporu se standardním postupem. Diskutovali jsme otázky struktury komise a okruh kompetencí, o které usiluje Česká republika,“ brání se Sobotka kritice z Hradu.

„Výrok prezidenta republiky Zemana proto pokládám za silně neinformovaný a vlastně zbytečný,“ uvedl premiér v reakci na rozhovor prezidenta Miloše Zemana.

Minulý týden prezident vládu pochválil za to, že dává lidem naději:

21. února 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video