Protesty obyvatel Tel Avivu proti válce v Gaze (27. 7. 2014). | foto: AP

Mírové hnutí v Izraeli živoří. Na demonstranty prší nadávky a vejce

  • 200
Válečný konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamas v posledních týdnech graduje a mrtvých na obou stranách přibývá. Za této situace se zdá nepřátelství Palestinců a Židů nesmiřitelné. Avšak i v Izraeli jsou Židé, kteří společně s Palestinci protestují proti krveprolití v Gaze.

Je večer a po cestě vedoucí podél železnice v jižním Jeruzalémě prochází průvod lidí. Asi dvousetčlennou skupinu tvoří většinou rodiny s dětmi. Někteří mají na vodítku psy, jiní vezou kočárky. Mezi nimi je například i David Broza, populární izraelský muzikant a mírový aktivista.

Hamas vs. Izrael

Demonstranti tentokrát nenesou žádné transparenty, neskandují žádná hesla. Přesto je poselství tohoto malého protestu, který se koná již počtvrté v měsíci, jasné z triček účastníků. Nápis vyvedený černým písmem na bílé látce v hebrejštině i arabštině hlásá: „Kráčíme společně ruku v ruce.“

Demonstranti se sešli před jeruzalémskou školou The Hand in Hand School, která je unikátní tím, že se zde společně učí izraelští i palestinští školáci. Smíšený je rovněž učitelský kolektiv a žáci se vyučují ve dvou jazycích: hebrejštině a arabštině. Cílem je učit děti klidnému soužití a vzájemnému respektu. Takovýchto smíšených škol je v celém Izraeli pouze pět, všechny ostatní jsou buď židovské, nebo palestinské, podotýká list The Guardian.

Vidí mě jako nepřítele jen proto, že jsem Arabka, říká učitelka

Mezi izraelskou armádou a palestinským hnutím Hamas již několikátý týden zuří boje, na které doplácí především civilisté.

Jedna z matek, Židovka Maya Frankforterová, se podle svých slov demonstrací účastní kvůli krveprolití, které odstartovaly vraždy tří židovských chlapců u Hebronu. „Cítila jsem se beznadějně a bezmocně. Toto mi pomáhá,“ vysvětlila.

Ve společných protestech hledá útěchu i palestinská učitelka Widad Naoumová. „Lidé se na mě dívají jako na nepřítele. Každý den si na mě ukazují, soudí mě jen proto, že jsem Arabka, bez ohledu na to, co si myslím a co dělám,“ popisuje Naoumová svůj každodenní život v Jeruzalémě, kde muslimové tvoří 32 procent obyvatel.

Izraelští aktivisté ze svíček tvoří nápis „Promiňte“ v arabštině. Kolem nápisu jsou rozložené fotografie Palestinců a Izraelců, kteří zahynuli během uplynulých dnů (27. 7. 2014).

Účastníci poklidného protestu naráží na slovní útoky, když na ně parta mladých Izraelců začne pokřikovat „zrádci“ a „Jděte zpátky do Gazy.“ Padají i další, mnohem drsnější výrazy.

Podobný scénář se v posledních týdnech opakuje v řadě izraelských měst. Účastníky mírové demonstrace v Haifě minulý týden napadla skupina pravicových radikálů, kteří zbili arabského náměstka primátora i jeho syna. V Tel Avivu musela sérii mírových pochodů bránit policie. Kolemjdoucí po protestujících házeli vejce a plastové lahve.

Veřejné předčítání svědectví vysloužilých vojáků izraelské armády o zkušenostech z Gazy, pořádané organizací Breaking the Silence pak narušovala asi stovka pokřikujících extremistů.

Izraelská armáda odpaluje tunely, které na izraelské území vedou z pásma Gazy:

Desetiletí se nic nemění, lidé jsou frustrovaní

Mírové hnutí v Izraeli stále existuje, je však daleko slabší než v minulých letech. Roku 1986 vyšlo do ulic 400 tisíc lidí na protest proti válce v Libanonu. V roce 2008 proti třítýdenní operaci izraelské armády v Gaze demonstrovaly tisíce Izraelců.

Sčítání mrtvých

Izraelská ofenziva v Gaze si za 20 dní podle palestinských činitelů vyžádala přes 1000 mrtvých na palestinské straně, většinou civilistů. Izrael má přes čtyři desítky obětí, většinou vojáků.

Obě strany útočí vědomě na civilní cíle. Ovšem zatímco střely Hamasu na izraelské území většinou dokáže zneškodnit izraelský protiraketový systém, útoky izraelské armády v Gaze jsou zdrcující.

Minulý týden Izrael zasáhl školu provozovanou OSN, v níž se ukrývaly stovky uprchlíků (více čtěte zde). Zemřelo přitom 16 lidí, dalších 200 bylo zraněno, mezi nimi mnoho dětí.

Izraelská armáda v neděli potvrdila, že školu OSN ostřelovala. Podle armádního mluvčího z dosavadního vyšetřování incidentu vyplývá, že byla vypálena jedna střela a je "velmi nepravděpodobné, že mohla způsobit něčí smrt." Podle palestinských zdrojů školu zasáhly tři střely vypálené z izraelských tanků.

Nyní se mírových demonstrací účastní pravidelně jen pár set lidí. Největší počet se zatím sešel minulý týden v Tel Avivu, kde demonstrovalo tisíc lidí.

Proč? Izraelci jsou zklamáni opakovanými selháními mírových dohod v uplynulých letech, k tomu je třeba přičíst celkovou beznaděj a únavu z desetiletí trvajících konfliktů.

„Myslím, že mírové hnutí je frustrované z toho, že se nic nemění. Věci se zkrátka stále dokola opakují a lidé cítí, že nic nemá smysl,“ domnívá se Maayan Daková z organizace Women's Coalition for Peace. Lidé navíc cítí aktuální hrozbu ze strany Hamasu, který pravidelně na území Izraele odpaluje rakety.

Politická pravice proto sílí, radikalizuje se a nepřátelství vůči izraelským Arabům, kteří tvoří 20 procent populace, extremismus dál živí. „Politici dali extremistům legitimitu. Toto násilí pravicových radikálů nevzniklo samo od sebe,“ domnívá se Daková.

„Pohled na atmosféru v Izraeli i Izrael celkově je velmi děsivý. Nikdy dřív jsem se tu nebál. Při dřívějších válkách jsem se cítil izolovaný a frustrovaný, ale nikdy jsem necítil fyzický strach. Lidé se bojí říct svůj názor. V Izraeli je něco špatně,“ cituje The Guardian jednoho z palestinských demonstrantů.

Židovští a palestinští zaměstnanci školy The Hand in Hand School se přesto hodlají nadále pravidelně scházet. „Jsme spolu. A tak by to také mělo být,“ říká Frankforterová. „Nejdůležitější je, že se snažíme budovat společný život, ale je to čím dál těžší,“ dodává.

Nové rakety Hamasu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue