JE TAM. Útočníci Sparty David Lafata (vlevo) a Martin Nešpor slaví branku na...

JE TAM. Útočníci Sparty David Lafata (vlevo) a Martin Nešpor slaví branku na hřišti Bohemians. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Bohemians - Sparta 1:2, fotbalový mistr zahájil ligu vydřenou výhrou

• 166
Herně nenadchli, ale vyhráli. Sparťanští fotbalisté v zahajovacím utkání nového ligového ročníku porazili domácí Bohemians 2:1. V malém pražském derby tak zopakovali březnovou výhru. Opět se trefil nejlepším střelec minulé sezony Hušbauer.

Pro sparťany to byl už čtvrtý soutěžní zápas v novém ročníku a rozhodně povedený nebyl. Na úterní duel 3. předkola Ligy mistrů proti Malmö se naladili aspoň třemi body.

„Neměli jsme to lehké, na Bohemce to Sparta nemá lehké nikdy. Bylo to vybojované vítězství,“ poznamenal sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Na první gól nového ročníku se čekalo do 25. minuty. Dal ho sparťan Nešpor, odchovanec Bohemians, a byl kuriózní.

Po dlouhém nákopu sparťanů domácí stoper Brabec před dotírajícím Nešporem s přehledem míč odehrál brankáři, jenže Havránek místo odkopu začal kličkovat, Nešpor mu míč vzal a skóroval do prázdné brány.

Reakce hráčů po zápase:

"Měl jsem to odpálit, ale místo toho jsem vymýšlel hlouposti. Kluci dřeli a já to takhle pokazil," řekl Havránek.

Domácí gólman sice v úvodu zlikvidoval sóla Přikryla, po přestávce i střelu Nešpora zblízka. Na Hušbauerův volej však neměl nárok a Bohemians v 55. minutě prohrávali 0:2. I když vzápětí ze standardky snížili a Spartu pořádně potrápili, na body nedosáhli.

„Porážka mrzí o to víc, že jsme byli vyrovnaným soupeřem, měli jsme taky šance a zápas jsem si prohráli vlastní chybou,“ litoval kouč Roman Pivarník.

Sparťané vyhlíželi vlažně, výkon se podobal jejich úternímu vystoupení v předkole Ligy mistrů v Tallinnu, kde se jim nedařilo.

Předváděli profesorský fotbal a pak se divili, že prohrávali souboje. Museli často faulovat, jindy jim důraz chyběl. Nedokázali protihráče obejít ani pořádně odcentrovat, nepřesnosti přibývaly. Až na sólo Přikryla si v první půli nevypracovali žádnou šanci. Když se dostali k vápnu, byli bezradní.

Laxní přístup se jim málem vymstil ve 12. minutě. Costa nejdřív zaváhal, když se pak snažil chybu napravit, přihrál soupeři do šance. Moravcovu ránu Bičík reflexivně vyrazil, Mikuš pálil do břevna a dorážku pak poslal do náruče sparťanského brankáře.

Bohemians soupeře předčili v bojovnosti a vyrovnali se mu i fotbalově. Ve středu pole hrál výborně sparťanský odchovanec Rada. Podržel míč, přesně přihrával, rozdával pasy. Když bylo zapotřebí, tak přitvrdil.

Jenže k čemu ta snaha, když tým ve výsledku ztrácel. Zatímco Bohemians chybu soupeře nepotrestali, sparťané ano.

Když deset minut po přestávce zvýšil nejlepší střelec minulé sezony Hušbauer, zdálo se, že hosté nebudou mít problémy. Jenže hned z rozehrání fauloval Vácha, z přímého kopu krásně odcentroval Rada a stoper Šmíd hlavou snížil, byť v době přihrávky byl v ofsajdu.

Chvíli poté Rada centroval z podobné pozice, míč proletěl pokutovým územím a Bičík ho s obtížemi vyrazil mimo tyče. Až do konce sparťaně neměli klid. Soupeř je zlobil a když Přikryl nevyužil ani svou další možnost, strachoval se favorit o body až do 95. minuty.

„Zlobím se, jak jsme řešili situaci předcházející gólu Bohemky. Byl tam hloupý, netaktický faul, přestože jsme věděli, že soupeř je silný právě při standardních situacích,“ dodal Lavička.