Sestavili jsme vám falešný profil osobnosti. Nachytali jste se na 83 %

  • 206
„Cítíte, že potřebujete uznání ostatních, ale přesto jste sama k sobě často kritická.“ Velmi obecná věta, ale v kombinaci s přesvědčením o jedinečnosti a selektivním vnímání uvěříte, že ji psycholog sestavil na míru právě vám. Zopakovali jsme slavný Forerův experiment, jeden z nejznámějších argumentů proti astrologii.

„Chtěla bych vám ‚pekelně poděkovat’ za váš psychologický test. Byla jsem s výsledkem spokojená a odkaz jsem dál šířila na Facebooku. Moji přátelé však vyzkoušeli veškeré kombinace barev a tak jste mě ve výsledku zesměšnili,“ stěžuje si nám čtenářka, kterou nebudeme jmenovat. „Autor testu si ze všech lidí asi chtěl udělat jen pořádnou srandu. Naštvali jste mě touto podpásovkou opravdu parádně.“ 

I s takovou reakcí jsme museli počítat, když jsme se rozhodli pro opakování slavného Forerova experimentu z roku 1948 (PDF původního článku). 

Když jsme naše čtenáře pozvali k psychologickému průzkumu, slíbili jsme, že po seřazení barev si přečtou psychologický profil, který je jim sestaven na míru. A nelhali jsme. Tento profil je totiž sestaven na míru každému. Posuďte sami:

Psychologický profil „na míru“

Sestaveno podle B. Forera (1948). Všem respondentům se ukázal stejný text bez ohledu na to, co vyplnili.

Zatímco navenek jste disciplinovaná a umíte se ovládat, v duchu jste často nejistá a nerozhodná. Někdy pak dlouho zpětně přemýšlíte a pochybujete o svých rozhodnutích. Máte v podstatě ráda změnu a pestrost, proto nerada snášíte omezení nebo manipulace. 

Jste právem hrdá na svoje samostatné uvažování; tvrzení ostatních nepřijímáte jako dané, prověřujete si je. Ale zjistila jste, že není dobrý nápad být k ostatním naprosto upřímná a tak se jim zbytečně odhalovat. Jsou období, kdy jste extrovertní, společenská a přívětivá, ale často potřebujete svůj prostor a chováte se navenek spíše introvertně. Některé vaše ambice jsou spíše nereálné a vy si to plně uvědomujete. 

Cítíte, že potřebujete uznání ostatních, ale přesto jste často sama k sobě kritická. Ovšem své osobnostní nedostatky, o kterých víte, dokážete velmi dobře kompenzovat. Navíc zatím zdaleka nevyužíváte všechny své schopnosti tak, jak byste mohla. 

Všimněte si, že formulace jsou pečlivě vyvážené a dostatečně vágní. Zvou tím čtenáře, aby se v "na míru ušitém" profilu našel. A, jak jsme zjistili, našli se tam skoro všichni z 5 579 respondentů, který náš dotazník na Survio vyplnili.

Měření ukázalo, že respondenti byli s profilem spokojeni, nejčastější hodnocení byly 5 hvězdiček (nejlepší) a 4 hvězdičky (druhé nejlepší).

  • 82 % lidí považovalo výsledky za nadprůměrně přesné
  • Naopak 76 % věřilo, že je profil spíše konkrétní
  • Pouze 6 % lidí uvedlo, že profil by „sedl téměř na každého“ 
  • 75 % lidí se domnívalo, že profil je spíše jedinečný pro ně
  • Průměrná známka celkem: 4,14 (maximum bylo 5)
  • Průměrná známka mužů: 3,93
  • Průměrná známka žen: 4,26 
  • Pouze 7 % se domnívalo, že je profil obecný 

Naše výsledky si můžete stáhnout i ve zjednodušeném souhrnu (PDF).

Ženy byly o trochu méně přísně, než muži.

A také dvakrát častěji uváděly, že na ně profil „zcela sedne“.

Naše měření je velmi podobné desítkám jiných z posledních šedesáti let. Slouží nám jako skvělá ukázka toho, jak snadno se necháme zmást a jak jsme důvěřiví, když se o nás vyjadřuje "autorita". Promítneme do abstraktních frází naše konkrétní situace, necháme si trošičku polichotit a ani nás nenapadne, že ve stejném textu by se našel prakticky každý. 

Lidé velmi kladně hodnotili, že profil odpovídá jejich osobě a považovali jej spíše za konkrétní. Většina lidí rovněž uvedla, že profil by nesedl na většinu jejich známých.

Astrologií proti astrologii 

Americký psycholog Bertrand Forer chtěl svým studentům ukázat, jak snadné je důvěřovat předpovědím astrologů a kartářek. Výše uvedený profil sestavil právě jako kombinaci několika vět z běžných astrologických příruček. Všechny věty se tvářily specifiky a přitom nic konkrétního neříkaly. "Sice jste většinou A, ale někdy také opak A, když na to přijde," mohl by znít obecný vzorec těchto vágních charakteristik. 

Výňatek z Forerovy studie publikované roku 1948.

Ale Forer věděl, že to samo o sobě stačit nebude. Lidé potřebují mít pocit, že věty jsou určeny přímo a právě jen jim samotným. Proto studentům navrhl možnost, že jim coby školený psychiatr sestaví jejich osobnostní profil. 

Když jim po týdnu předával zalepené obálky, nikoho ze studentů nejspíš ani nenapadlo, že všechny skrývají jeden a ten samý profil. Ani to nemohli zjistit, protože si každý z nich svůj papír četl v soukromí. 

Všichni také rádi panu profesorovi jeho profil ohodnotili. A zřejmě byli spokojeni. Na škále od jedné do pěti, kde pětka značila nejpřesnější shodu, ohodnotili studenti svůj profil na průměrných 4,26 (velmi podobné našemu výsledku). Forer navíc měřil i „trefnost“ jednotlivých vět, a tak mu nic netušící studenti sdělili, že věta o zpětném pochybování na ně sedí nejlépe, zatímco věta o nerealistických ambicích nejméně.

Tento průzkum byl v průběhu dalších desetiletí zopakován více než stokrát. Ukázalo se, že lidé více věří pozitivním výrokům než výrokům negativním, a že čím přesvědčenější jsou o tom, že je rozhovor pro ně na míru, tím spíše se v něm najdou. Není těžké hledat paralelu, kterou měl ostatně na mysli už Forer: astrologické předpovědi nemusí být přesné, aby měly úspěch. Naopak čím vágnější a obraznější (a příjemnější) jsou, tím spíše za ně důvěřiví lidé rádi zaplatí. Forerův efekt nám pak  připomíná, že k této důvěřivosti máme blíže, než bychom si sami mysleli. Doufáme, že nám čtenáři odpustí, že jsme je nejprve tak trochu zmátli.