Izraelci zasáhli školu plnou uprchlíků. Šéf OSN je zděšen

  • 824
Izraelská armáda zaútočila na školu, kterou v Pásmu Gazy provozuje Organizace spojených národů (OSN) a v níž se před těžkými boji skrývaly stovky palestinských uprchlíků. Zemřelo nejméně 15 lidí, dalších 200 bylo zraněno. Podle OSN je situace palestinských civilistů katastrofální.

Ve čtvrtek byla při jednom z izraelských útoků v Pásmu Gazy zasažena škola ve městě Beit Hanoun, do níž se uchýlily stovky lidí, kteří kvůli těžkým bojům opustili své domovy. Spoléhali, že ve škole provozované OSN budou v bezpečí.

Podle ředitele místní nemocnice jsou zranění rozváženi do několika zdravotnických zařízení. "Takový masakr vyžaduje, aby se do pomoci zapojila víc než jedna nemocnice," uvedl Ajmán Hamdán, ředitel nemocnice v palestinském Bejt Hanúnu.

Svědci podle BBC hovoří o „kalužích krve“ na dvoře školy a o díře v zemi na místě, kam pravděpodobně dopadla střela. Je to již čtvrtý případ, kdy izraelská armáda v Gaze zasáhla zařízení provozovaná OSN, píše BBC.

Šéf OSN Pan Ki-mun uvedl, že je útokem zděšen. O život podle něj přišlo mnoho žen, dětí i zaměstnanců OSN. „Okolnosti jsou stále nejasné. Útok nicméně ukazuje, jak je důležité zastavit zabíjení a zastavit ho okamžitě,“ dodal generální tajemník OSN. Stejného názoru je i šéf americké diplomacie John Kerry. „Všechny strany musí ještě znásobit své úsilí, aby byli ochráněni civilisté,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí USA.

Civilisté v Gaze jsou v katastrofální situaci, kritizuje OSN

Již při nočních útocích na Pásmo Gazy zemřelo v noci na čtvrtek 26 Palestinců (více čtěte zde). Při útoku na uprchlický tábor Džabálija zemřela šestičlenná rodina a osmnáctiměsíční dítě. Izrael při ofenzívě přišel o 32 vojáků a dva civilisty.

Šéfka humanitárních aktivit OSN Valerie Amosová označila situaci civilistů v Pásmu Gazy za strašnou a katastrofální. Stanici BBC řekla, že izraelská armáda vyčlenila 44 procent území Pásma Gazy jako nevhodných pro pohyb civilistů.

Jedná se o pás území podél celé hranice, kde vojáci pátrají po tunelech, jež radikálové vyhloubili pod hranicí. Pásmo je úzký pás území u Středozemního moře rozkládající se na 360 kilometrech čtverečních. Hranici dlouhou 51 kilometrů na severu a na východě sdílí s Izraelem, jižní hranice s Egyptem měří 11 kilometrů. V Gaze žije na 1,8 milionu lidí.

„Máme 118 tisíc osob, které se skrývají ve školách OSN. Lidem docházejí potraviny. Velký problém je zásobování vodou,“ řekla Amosová. Po většinu dne jsou domácnosti také bez elektřiny. „Situace v Gaze je hrozná, katastrofální,“ dodala Amosová.

Amosová prohlásila, že nikdo Izraeli neupírá právo na sebeobranu, avšak situace palestinských civilistů vyvolává velké obavy.

Izraelci tvrdí, že tunely jsou ve velké hloubce a většina z nich začíná v obytných čtvrtích Gazy, největší pak pod nemocnicí. Už dvakrát se našly rakety Hamasu ve školách OSN. To vše podle izraelských představitelů ohrožuje palestinské civilisty a odpovědnost za civilní oběti nese podle nich Hamas.

Zajali jsme 70 členů Hamasu, uvedli Izraelci

Ve čtvrtek se také izraelským vojákům po dlouhém boji vzdalo 150 Palestinců. Ze svého úkrytu vyšli s rukama nad hlavou. Izraelci je následně dopravili k výslechům. Sedmdesát z nich izraelská armáda podezřívá z teroristických útoků, a byli proto za přísných bezpečnostních opatření předvedeni k výslechu do zařízení izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, citoval server The Times of Israel mluvčího Izraelských ozbrojených sil. Ostatní byli později propuštěni.

Fotografie, kterou na svém facebookovém profilu zveřejnil izraelský ministr dopravy Jisrael Katz, zachycuje dvě řady zajatců klečících v písku s rukama za hlavou. Na sobě mají zajatí Palestinci pouze spodní prádlo a boty. Vysvlečeni prý byli proto, aby se vojáci ujistili, že u sebe nemají žádné zbraně.

Komunikace izraelských vzdušných, pozemních a námořních sil při útocích v Pásmu Gazy:

zdroj: www.youtube.com

Izrael zahájil ofenzivu proti Pásmu Gazy 8. července a 17. července pak na území vyslal pozemní jednotky. Vojáci se snaží zničit raketový arzenál radikálů z Hamasu a objevili přes 30 tunelů ústících do Izraele a určených k útokům na Izraelce. V bojích přišlo o život přes 750 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video