Separatisté přešli do protiútoku. Mají podporu Ruska, tvrdí analytik | foto: AP

Separatisté přešli do protiútoku. Mají podporu Ruska, tvrdí analytik

  • 640
Povstalci na východě Ukrajiny přešli do protiútoku ve snaze zastavit postup ukrajinské armády. Oznámil to ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk s odvoláním na zprávy polních velitelů. Operace vzbouřenců údajně podporuje Rusko palbou z děl a raketometů Grad.

Jednotky vzbouřenců se podle Tymčuka snaží dobýt zpět území ztracená při armádní ofenzívě, která začala minulý týden. Boje se soustřeďují do okolí obcí Amvrosijivka a Illinka v Doněcké oblasti a Komyšne a Berezove v Luhanské oblasti. Ruská armáda podle něj podporuje operace povstalců palbou z děl, minometů a raketometů Grad.

V Doněcku se v noci ozývala dělostřelecká palba. Bez elektřiny je už druhý den několik čtvrtí, zničeno bylo podle agentury Unian téměř 50 transformačních stanic. Ve čtyřech čtvrtích zároveň nefunguje dodávka vody. V Luhansku, další baště separatistů na východě Ukrajiny, byl v noci klid.

Igor Girkin-Strelkov, který se označuje za ministra obrany Doněcké lidové republiky, ve čtvrtek v situační zprávě ohlásil tvrdé boje v okolí měst Marynivka a Dubrivka východně od Doněcka. Vzbouřenci přišli o 50 mrtvých a zraněných, ztráty na straně ukrajinské armády a Národní gardy jsou prý několikanásobně vyšší. "Protivník je silně demoralizován," řekl Strelkov tiskové službě povstalců.

Ukrajinský parlament už v úterý schválil dekret prezidenta Petra Porošenka o částečné mobilizaci. Armáda si od něj slibuje přísun nových bojovníků do jednotek operujících proti povstalcům na východě země.

Podle šéfa ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije budou doplněny jednotky ukrajinské armády i útvary Národní gardy a operační složky kontrarozvědky SBU. Celkem bude z branců vytvořeno 15 bojových a 44 podpůrných armádních jednotek (více o předchozí mobilizaci se dočtete zde).

Bitva v parlamentu vyústila v rozpuštění klubu komunistů

Ukrajinský parlamentem dál zmítají ostré výměny názorů. Ve středu dokonce došlo i na pěsti, když se členové nacionalistické strany Svoboda pustili do šéfa komunistů Petro Symonenka. Ten obvinil ukrajinskou vládu ze špatného přístupu k řešení krize na východě země. Politikům vytkl vysoké ztráty na životech v řadách civilistů.

Pěsti létaly v lavicích parlamentu i v úterý. Bitka měla stejné protagonisty. Důvodem potyčky tentokrát bylo, že Symonenko poskytl ruským médiím rozhovor, v němž urazil příslušníky ukrajinské armády. Tvrdil prý, že na východě země zabíjejí civilisty, aby mohli prodávat jejich útroby k transplantacím.

Spory s předákem komunistů však podle všeho skončily. Ve čtvrtek totiž ukrajinský parlament poslanecký klub komunistické strany rozpustil. Krok, který šéf sněmovny Oleksandr Turčynov označil za historický, umožnila změna jednacího řádu z minulého týdne, která nepřipouští snížení počtu členů klubu pod stav při jeho založení. Frakce komunistů měla donedávna 33 členů, deset poslanců z ní ale vystoupilo.

Svoboda a UDAR odchází z koalice

Komunistická strana v parlamentu důsledně podporovala dřívější proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče. Únorový převrat a Janukovyčův pád ale poměr sil ve společnosti i ve sněmovně radikálně změnil, desítky poslanců opustily vládní Stranu regionů, otřes postihl i frakci komunistů. Strana se ocitla v palbě kritiky, která vyústila v pokus o její soudní zákaz.

Ukrajinské strany UDAR a Svoboda následně opustily vládnoucí parlamentní koalici. Z parlamentní tribuny to oznámili jejich představitelé Vitalij Kovalčuk a Oleh Ťahnybok. Podle médií jde o první krok k vypsání mimořádných parlamentních voleb, které by se měly konat letos v říjnu. Na ukončení podpory vlády se dohodla i skupina nezařazených poslanců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue