Cestující a zaměstnanci aerolinek, které zrušily své lety, postávají u přepážky na letišti v Tel Avivu (22. července 2014) | foto: Reuters

USA zrušily zákaz letů do Tel Avivu, spoje z Prahy přistály bez problémů

  • 8
Spojené státy zrušily zákaz, který až do čtvrtečního rána SELČ znemožňoval americkým aerolinkám cesty do Tel Avivu. Zatímco některé další aerolinky do Izraele nelétají, cestující z Prahy se do země bez problémů dostanou. Stejně jako ve středu letadlo společnosti Travel Service dosedlo před čtvrtou hodinou ranní místního času (před 3:00 SELČ), stroj ČSA dorazil o necelou hodinu později.

Do Izraele mohou od čtvrtečních 5:45 SELČ létat všechny americké aerolinky. Federální úřad pro letectví (FAA) totiž zrušil zákaz platný od úterka pro americké letecké společnosti, který vydal po dopadu palestinské rakety nedaleko terminálu. "Úřad bude nadále podrobně monitorovat velmi nestabilní situaci okolo Ben Gurionova letiště a pokud to bude nutné, přistoupí k dalším krokům," uvedl FAA v prohlášení.

Ne všechny americké letecké společnosti však po rozhodnutí úřadu lety obnoví; pokračující rušení letů bude podle AP například Delta Air Lines. Rovněž aerolinky z jiných zemí s ohledem na současnou situaci v zemi lety již několikátý den ruší. Například turecká společnost Turkish Airlines prodloužila pozastavení letů do Izraele, původně platné pro středu, i na dnešní den.

Oba noční spoje českých leteckých společností z Prahy ráno dorazily do Tel Avivu, kam řada aerolinek dočasně pozastavila své lety. Vyplývá to z údajů na webu Ben Gurionova letiště a z internetových radarů.

Podle mluvčího ČSA se Češi do Izraele létat nebojí a na kontaktní lince se zpravidla ptají, zda dopravce do Tel Avivu stále létá.

Linky do Tel Avivu v současnosti neprovozuje například francouzská Air France, která je pozastavila až do odvolání, polská společnost LOT pak oznámila, že nevypraví spoje do Izraele až do pondělí 28. července. Dnes se neuskuteční ani lety společnosti Air Berlin či nízkonákladové britské aerolinky easyJet.

K dopravcům, kteří odmítají posílat letadla do Tel Avivu, se připojila také jordánská společnost Royal Jordanian, která normálně denně zajišťuje 20 spojů mezi Ammánem a Tel Avivem.

Palestinské hnutí Hamas označilo rušení letů do Izraele za "velké vítězství". Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Hamas má letiště v Tel Avivu v dostřelu.

Izraelské aerolinky své spoje nadále provozují a izraelské ministerstvo cestovního ruchu uvedlo, že na Ben Gurionovu letišti nadále přistávají stroje 22 zahraničních společností, jsou mezi nimi například British Airways, Iberia či Aeroflot. Kvůli tlaku ze zahraničí však Izrael ve středu pro mezinárodní lety otevřel letiště Ovda na jihu země.

Washingtonský konzultant pro leteckou dopravu Robert Mann se domnívá, že američtí dopravci se zachovali zodpovědně, protože nesou právní odpovědnost za provoz svých letadel. V úterý totiž dopadla jedna palestinská raketa do vzdálenosti asi 1,5 kilometru od letiště.

Palestinské hnutí Hamas má k dispozici rakety, které dostřelí až na Ben Gurionovo letiště, jejich přesnost je ale omezená, uvedla ve středu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová.

Sirény zahánějí cestující na letišti v Tel Avivu do krytu:

23. července 2014