Jedete autobusem a policie vás na hodinu zastaví. Běží velká razie

  • 192
Česká policie ve velkém kontroluje autobusy a kamiony. Mimořádná akce se koná celý týden v celé Evropě. Policisté reagují na tragické nehody autobusů či nákladních aut se špatnými brzdami nebo neodpočinutými řidiči. Ve středu ráno policisté například zastavovali auta u Býkve ve středních Čechách. Stihli prohlédnout dva tahače s návěsy a ani jeden nebyl úplně v pořádku.

Je krátce po osmé a policie zastavuje první modrý kamion, který je na cestě z Řevničova do Mladé Boleslavi. Řidič se kontroly nijak neobává. „Nejsem si vědom toho, že bych něco provedl, takže se kontroly nebojím. Takhle dlouhou kontrolu už jsem nezažil rok a půl,“ vykládá řidič trucku, pokuřuje a čeká na výsledky. Nakonec se ukazuje, že řidič skutečně nic neprovedl, ale auto a firma ano. Kontrolovaný kamion totiž využívá víc šoférů.

U moderních kamionů už nezaznamenává průběh jízdy kolečko tachografu, ale čipová karta, která připomíná kreditku. Policisté u Býkve poznali, že modré auto v nedávném minulosti jezdilo s kartou nezasunutou do počítače, což jde na vrub přepravní firmy. Prakticky vzato, některý z kolegů zastaveného řidiče zřejmě přetahoval směnu, neodpočíval a snažil se to zamaskovat nezasunutou kartou.

Návěs šel po kontrole rovnou do šrotu

Řidiče osobního auta to asi hodně překvapí, ale běžná kontrola jednoho autobusu či nákladního auta trvá i hodinu. Policisté mají při sobě také lehátko, aby mohli podvozek prohlížet zespoda. Rovněž musejí pečlivě vybírat stanoviště. Volí místa například u benzinových pump, aby to bylo pohodlnější i pro pasažéry a mohli si třeba jít koupit něco k pití.

„Zaměřujeme se především na technický stav aut a dodržování bezpečnostních přestávek. Zejména v letních měsících je to aktuální, aby byli řidiči odpočatí, protože ty autobusy cestují do dalekých krajin,“ říká Michal Hodboď z vedení celorepublikové dopravní policie, který je u kontroly přítomen.

Kontrola se koná od pondělka a několik nedostatků už policie na různých místech republiky zjistila. „Řidiči třeba nedodržovali bezpečnostní přestávky, technický stav aut nebyl vždy dobrý, ale nebylo to nic tak závažného, že bychom třeba objevili nákladní auto bez jednoho kola jako v minulosti,“ doplnil Hodboď.

Po hodinové kontrole modrého kamionu policie u Býkve staví ještě žlutý kamion. Narozdíl od prvního dostává pokutu nejen firma, ale i řidič přímo na místě. „Měl špatně přikurtovaný náklad uvnitř návěsu. Skoro se divím, že ho s tím z Německa, odkud jel, pustili,“ poznamenal kontrolující dopravák. Řidič nakonec dostává blokovou pokutu pět set korun.

Policista se nakonec podělí ještě o zkušenost z minulého pátku, kdy pár kilometrů odtud u Spomyšle řešil jeden opravdu odstrašující případ. „Zastavili jsme kamion s návěsem a návěs vůbec neměl brzdové destičky. Náklad museli na místě přeložit a návěs pak odvezli od kontroly rovnou do šrotu, stejně už ho chtěl majitel vyřadit,“ vzpomíná policista.

Podle Hodbodě policie sice může auto ve špatném stavu zablokovat, ale usiluje i o to, aby mohla brát na místě technický průkaz. Příslušný návrh půjde do parlamentu. Tuto pravomoc už policie kdysi měla.


Video