Ukrajinské jednotky ve městě Siversk (13. července 2014) | foto: Reuters

Ukrajina schválila třetí částečnou mobilizaci, branci zamíří na východ

  • 309
Ukrajinský parlament v úterý schválil dekret prezidenta Petra Porošenka o částečné mobilizaci. Armáda si od něj slibuje přísun nových bojovníků do jednotek operujících proti povstalcům na východě země. V pořadí již třetí vlna branců od zahájení bojů na východě bude povolána v příštích 45 dnech.

Podle šéfa ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije budou doplněny jednotky ukrajinské armády i útvary Národní gardy a operační složky kontrarozvědky SBU. Celkem bude z branců vytvořeno 15 bojových a 44 podpůrných armádních jednotek.

Kolik branců chce Ukrajina přesně povolat, není zatím zřejmé. Při předchozím vyhlášení částečné mobilizace to bylo až 40 tisíc mužů (více o tom se dočtete zde).

Nezbytnost další branné akce vyvolaly „rostoucí projevy terorismu, které vedou ke ztrátám mezi civilním obyvatelstvem ve východních oblastech,“ uvádí se v Porošenkově dekretu. Dřívější dvě částečné mobilizace vyhlásil ještě na jaře Porošenkův dočasný předchůdce v nejvyšším úřadu Oleksandr Turčynov.

Úterní debatu v parlamentu doprovázela nervózní atmosféra, nechyběly ani strkanice a potyčky, píše agentura Unian. Pobouření národně orientovaných členů parlamentu vyvolal zejména projev poslance bývalé vládní Strany regionů Mykoly Levčenka, který obvinil ukrajinskou armádu, že na východě země „střílí do Ukrajinců“. Předsedající schůze vypnul Levčenkovi mikrofon a poslanci pak odhlasovali usnesení, jímž mu zakázali přístup do sněmovny na dobu tří schůzí.

Ukrajinská bezpečnostní rada v úterý také oznámila, že na ruské straně hranic s Ukrajinou je soustředěno na 40 tisíc ruských vojáků. Odhady západních expertů, publikované v minulých dnech, hovořily zhruba o čtvrtině. Podle ukrajinských zdrojů ruské velení zvyšovalo stavy vojsk zejména v minulých dnech a přesunulo k hranicím nové jednotky.

Podle šéfa rady Parubije „Rusko pokračuje v eskalaci ozbrojené konfrontace na východě Ukrajiny a všemožně se snaží připravit vojáky na zformování takzvaných mírových sil pro vojenské operace na ukrajinském území“.

Zaútočil na nás sebevražedný atentátník, tvrdí armáda

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk s odvoláním na armádní zdroje už v úterý dopoledne oznámil, že sebevražedný atentátník zaútočil s autem plným výbušnin na armádní post v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Informaci později v Kyjevě potvrdil i mluvčí armádní „protiteroristické operace“, uvádí server itv.com.

Útočník podle Tymčuka napadl kontrolní postavení ukrajinské armády u obce Kamjanka, která leží jižně od Doněcka na půli cesty do přístavu Mariupol. Jeho mikrobus byl plný trhavin, které explodovaly.

Podle ukrajinských médií je útok reakcí na postup ukrajinské armády, která v posledních dnech zatlačuje oddíly povstalců v Doněcké i Luhanské oblasti. V pondělí vojáci dobyli důležité město Dzeržynsk, které armáda podle úterních informací přes noc „vyčistila“ od vzbouřenců.

Zpravodajský web Cenzor v úterý oznámil, že i v noci na úterý pokračovalo ostřelování pozic ukrajinské armády z ruského území. Vůbec poprvé prý byly armádní jednotky napadeny z moře, když bylo z ruského plavidla ostřelováno ukrajinské bojové postavení u pobřežní obce Novoazovsk východně od Mariupolu.

Červený kříž může otevřít cestu ke stíhání válečných zločinů

S odvoláním na informace západních diplomatů ze Ženevy agentura Reuters uvedla, že by mohly být otevřeny dveře k případnému vyšetřování válečných zločinů. Podle zdroje Reuters totiž Červený kříž dospěl k právnímu názoru, že nynější události na Ukrajině lze oficiálně označit za válečné. 

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) je garantem takzvaných ženevských dohod, které stanoví pravidla pro vedení válek. OSN se řídí jeho názorem při posuzování násilností a ozbrojených konfliktů ve světě. "Pro OSN je klasifikace MVČK určující. V otázkách mezinárodního humanitárního práva je rozhodující Červený kříž," uvedl zdroj z OSN.

Červený kříž se zatím neodhodlal k žádnému veřejnému vyjádření, aby se nedotkl Ukrajiny nebo Ruska. Informaci ale rozšířil důvěrně a sdělil ji i účastníkům konfliktu, uvedla agentura Reuters. "Informace byla předána dvoustranně a důvěrně. Veřejně se o tom nediskutuje," uvedla mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Anastasia Isyuková.

Označení konfliktu za válku, ať už mezinárodní nebo občanskou, má právní význam, protože účastníci bojů mohou být stíháni za válečné zločiny. Podezřelé osoby mohou být i v zahraničí zatýkány, protože některé státy uznávají "univerzální soudní příslušnost" válečných zločinů. Bez tohoto kroku by separatisté podléhali jen ukrajinským zákonům.

Mluvčí nizozemské prokuratury v pondělí oznámil, že bylo zahájeno vyšetřování katastrofy malajsijského letadla pro podezření z vraždy a válečného zločinu. Nizozemsko tak má právo stíhat kteroukoli osobu odpovědnou za tento čin.

18. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video