Speciální americká loď Cape Ray

Speciální americká loď Cape Ray | foto: U.S. NAVY

USA rozpouštějí chemické zbraně ze Sýrie, někde ve východním Středomoří

  • 21
Speciální americká loď Cape Ray začala na moři s likvidací stovek tun syrských chemických zbraní. Operace probíhá na neznámém místě v mezinárodních vodách východního Středomoří.

Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že speciální plavidlo po nakládce kontejnerů se sarinem a hořčičným plynem v jihoitalském přístavu Gioia Tauro odplulo do mezinárodních vod v blíže nespecifikované oblasti východního Středomoří a tam začalo k likvidací celkem 600 tun chemických zbraní.

Likvidace probíhá díky unikátnímu zařízení přímo na moři. Celkem americké monstrum naložilo v Itálii 78 kontejnerů se zásobami syrských chemických zbraní.

„Posádka neutralizovala víc než 15 procent ze sarinu,“ uvedl mluvčí Pentagonu kontraadmirál John Kirby s tím, že množství ověřili experti Mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Jak dodal, operace potrvá ještě nejméně 60 dní, během kterých posádka zlikviduje také zásoby hořčičného plynu. Rychlost neutralizace se bude podle Kirbyho postupně zvyšovat. Zařízení zatím nepracuje na plný výkon, při kterém je schopné neutralizovat až 50 tun chemických látek denně.

Takřka dvousetmetrová loď Cape Ray s titanovými nádržemi, přestavěná z nákladního plavidla, patří do americké rezervní flotily. Obsluhu tvoří 64 expertů z armádního chemického a biologického centra Edgewood v Marylandu.

K likvidaci chemických zbraní slouží dvě nedávno vyvinuté mobilní zařízení na hydrolýzu, instalovaná přímo na palubě. Pomocí hydrolýzy chtějí Američané bojové látky neutralizovat.

Fotografie

Speciální americká loď Cape Ray opouští španělský přístav Rota
Nádrže na likvidaci chemických zbraní na palubě speciální americké lodi Cape Ray
Zařízení na likvidaci chemických zbraní na palubě speciální americké lodi Cape...
Nakládání syrských chemických zbraní na americkou loď Cape Ray v italském...

Obě chemické bojové látky budou neutralizovány pomocí různých činidel, jakými jsou například bělidla nebo hydroxid sodný. Výsledkem bude asi 5,7 milionu litrů toxické odpadní vody, která musí být zlikvidována, ale už nemůže být použita jako chemická zbraň.

Odpadní voda bude načerpána do menších nádrží, které jsou na palubě, a později zlikvidována v komerčních průmyslových zařízeních na pevnině.

Mezinárodní společenství ze Sýrie odvezlo celkem na 1 300 tun chemických zbraní, které režim syrského prezidenta Bašára Asada světu přiznal. Část zlikviduje americké plavidlo na moři, část komerční a vládní instituce v Evropě.

Vedl k tomu útok na předměstí Damašku loni v srpnu. Mezi obytné domy tehdy dopadly střely s nervovým plynem. Při masakru zemřelo přes 350 lidí. Tisíce lidí se zranily, mnohdy s trvalými následky.

28. srpna 2013

USA pohrozily Sýrii vojenským zásahem. Ačkoliv syrský prezident Bašár Asad zodpovědnost odmítl, hrozbu úderů odvrátil slibem, že odevzdá všechny chemické zbraně a zničí jejich výrobny.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue