Alternativní výuku dětí v předškolním věku vyhledává stále více rodičů. K waldorfským a Montessori školkám tak přibyly i ty lesní. Například v Lošově u Olomouce. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Lesní mateřinky chtějí přežít. Na tahu je nyní Senát

  • 3
Děti v nich kromě pokynů učitelů poslouchají i šumění větru nebo hlasy ptáků. Pohybují se v menší skupince a oproti běžným školkám jsou pod dohledem většího počtu dospělých. Lesní mateřské školky mnohé rodiče lákají, v kraji se jim ale příliš nedaří. Teď je ohrožuje také chystaný zákon o dětských skupinách.

„Dala bych nevím co za to, kdyby naše lesní školka zase existovala,“ povzdechla si Lucie Cimmrová. Její syn Mikuláš patřil mezi děti navštěvující ostravskou Lesní školku Heřmánkov a byl v ní velmi spokojený. Mateřinka ale loni zanikla.

O tom, že přerušily provoz, informují na svém webu i některé další lesní školky či lesní kluby.

Když se malé děti učí v lese

  • Inspirace pro lesní mateřské školy, které začaly vznikat i v České republice, přišla z ciziny, hlavně ze Skandinávie.
  • Výuka probíhá v lese nebo jinde v přírodě. Zázemí děti nacházejí například v jurtě či maringotce, někdy ale i ve zděné budově.
  • Dětí je ve skupině méně než v běžné školce, dohlíží na ně větší počet dospělých.

„Přes veškerou naši snahu, dlouhodobé úsilí a velké množství práce s lítostí oznamujeme, že zahájení provozu školky je odloženo na dobu neurčitou,“ dočtou se lidé například na webu Lesního klubu Kaštánek, o jehož založení se snaží v Příboře na Novojičínsku.

Kapacita školy se zvyšuje

Jinde ale soukromé lesní školky, které svůj provoz opírají hlavně o příspěvky od rodičů, fungují. Třeba v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. „Provoz jsme zahájili letos prvního dubna. Zázemí máme v jurtě, fungujeme v Palkovicích-Osadě asi pět set metrů od přehrady Olešná,“ uvedla zakladatelka Lesní mateřské školky Bezinka Ivana Cviková.

Do konce června školku navštěvovalo patnáct dětí, od září plánuje vedení kapacitu zvýšit na jednadvacet dětí, přičemž na každých sedm dětí dohlédne jeden dospělý.

Budoucnost lesních školek ale v současnosti ohrožuje připravovaný nový zákon o dětských skupinách. Pokud by v předložené podobě, již už schválili poslanci, prošel, znamenalo by to podle iniciátorů petice za změnu navržené legislativy, že by se jedinou povolenou formou pravidelné péče o malé děti stala takzvaná dětská skupina.

„Znamenalo by to zánik většiny lesních mateřinek,“ naznačují iniciátoři petice, již k pondělí podepsalo jedenáct a půl tisíce lidí.

Hygienické podmínky? Ministerstvo váhá

Zástupci lesních školek věří, že se navrženou legislativu ještě podaří změnit. Naopak by uvítali, kdyby lesní mateřinky mohly v budoucnu fungovat třeba pod záštitou jiné, standardní mateřské školy.

„Pořád doufáme v to, že tato varianta v budoucnu bude možná. Co se týká způsobu vzdělávání, už se to na ministerstvu školství podařilo vyjednat, co se týče hygienických podmínek, ministerstvo zdravotnictví zatím zelenou nedalo,“ podotkla místopředsedkyně Asociace lesních mateřských škol Magdaléna Kapuciánová.

Spot k petici za záchranu lesních školek

18. července 2014

Inspirace pro lesní mateřské školky přišla ze Skandinávie. „Mají tam málo slunce, a tak se s dětmi snaží být pořád venku. Běžné školky tam v podstatě fungují jako lesní,“ popsala Kapuciánová.

Zákon o dětských skupinách teď budou schvalovat senátoři. Třeba senátorka Eva Richtrová (ČSSD) z Frýdku-Místku řekla, že z nedávného jednání výboru vzešel návrh lesní mateřinky nerušit. „Lesní školky by podle nás měly přejít pod ministerstvo školství. Nyní spadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí, které s nimi příliš nesouvisí. Zároveň je snahou uchovat režim fungování dětských skupin na základě živnostenského zákona. A do třetice ministerstvo práce navrhuje, aby v podnicích, které mají víc zaměstnankyň, mohly fungovat dětské skupiny na legální bázi,“ uvedla.

Ve změnu navrženého zákona – a zachování lesních školek – věří třeba i Veronika Hallerová, která učí v Dětském lesním centru Hejkálek ve Lhotě u Opavy. „V současnosti fungujeme omezeně, teď v létě nabízíme například příměstský letní tábor pro děti. Navržený zákon se nám nelíbí. Představuje hrozbu nejen pro nás, ale i pro další mateřská centra a jiná sdružení,“ uvedla Veronika Hallerová.

Příměstský tábor mají i v Lesní školce Bezinka v Palkovicích. V červenci i v srpnu nabízejí po dvou turnusech. „Z dosavadního fungování naší lesní školky jsme nadšení. Kdyby zákon v navržené podobě prošel, znamenalo by to pro nás velkou komplikaci. Školku si už ale vzít nenecháme,“ nastínila Ivana Cviková.