Trest pro gang Michaela Švába: dvě doživotí a vězení od 9 do 30 let

  • 151
Soudce vynesl rozsudek nad sedmi členy gangu Michaela Švába, kteří měli unést tři bohaté podnikatele a dva z nich pak zavraždit. Státní zástupce Vladimír Mužík navrhl tři doživotní tresty. Původně doživotí hrozilo pěti členům gangu. Petr Klement stráví za mřížemi 30 let, Daniel Dimitrov dvacet let, Libor Skopalík a Michael Šváb dostali doživotí. Zbylým třem členům soud uložil od devíti do deseti let odnětí svobody.

Soudce Tomáš Durdík v mnohých pasážích při čtení rozsudku téměř kopíroval obžalobu. „Skutky se převážně skutečně staly tak, jak byly žalovány,“ řekl Durdík.

Soudce gangstery zprostil obžaloby pouze ve věcech loupeže obrazů Pabla Picassa a Augusta Renoira, což bylo ale vzhledem k vraždám méně podstatné. Naopak je de facto odsoudil za tři vraždy - ta poslední zůstala ve stadiu pokusu.

Podle soudu totiž muži skutečně chtěli zabít i třetího podnikatele, který přijel na schůzku do Nice, ale protože skupina mezitím zajala jiného (a později i zabila), tak už o něj nejevila zájem. Největším překvapením je tedy „pouhých“ 30 let pro přímého vykonavatele vražd Petra Klementa. I u něj se čekalo doživotí.

Obžalovaní většinou nepopírali únosy, ale všichni tvrdili, že neměli nic společného s vraždami. Někteří dokonce nabízeli verzi, že se k únosům přimotali víceméně omylem. Soudce ale jejich obhajobě neuvěřil. „Pan Dimitrov svoji roli umenšuje. Pan Miloslav Malík se při první akci neosvědčil, psychicky se hroutil. Pan Jiří Přeučil také způsobil problém, když mu na hranicích Ománu odebrali pas, a ztratil důvěru,“ konstatoval soudce.

Naznačil tak, že i obžalovaní, kteří dostali nižší tresty, by možná pokračovali v únosech, kdyby byli opět přizváni. Vlastně tak po prozrazení zločinů měli štěstí. 

Proč vykonavatel vražd dostal „jen“ třicet let

Soudce Tomáš Durdík zároveň zcela jasně vysvětlil, proč vykonavateli vražd Petru Klementovi nakonec udělil nižší trest než hlavě gangu Švábovi. „Soud o něco zhoubnější vidí tu roli organizátora,“ sdělil Durdík. Ten v některých momentech při čtení rozsudku opravdu hodně zvyšoval hlas, jako by chtěl zdůraznit, co říká. Obžalovaní ho poslouchali s nepřítomnými pohledy, jako by už byli s vysokými tresty srovnáni.

Soudce také jasně oddělil čtveřici hlavních obžalovaných Dimitrova, Švába, Klementa a Skopalíka, kteří dostali dvacet let a více, od „pěšáků“, kterým vyměřil tresty deset let a nižší. Rozhodovalo hlavně to, kdo podle soudce dopředu věděl, že unesený zemře.

U soudu v pátek také zazněla nově ještě jedna závažná skutečnost. Šváb a spol. v jistém smyslu nepřímo „zabili“ i manželku jednoho z unesených. Ta totiž před nedávnem zemřela na rakovinu a podle soudce se její zdravotní stav jasně zhoršil po úmrtí manžela. „Dopad na tuto rodinu byl značný,“ uvedl soudce.

Únosy jako byznys

Muži od roku 2011 unášeli podnikatele a už při první akci si vydělali 34 milionů korun. Do únosu investovali hodně peněz. Pronajali si za ně apartmá v Dubaji či vilu ve francouzském Nice. Gang má však na svědomí i dvě vraždy. Podle obžaloby obě vykonal Petr Klement.

Kromě hlavy gangu Švába dostal doživotí i Libor Skopalík, který byl „dvojkou“ zločinecké skupiny. Hrozilo i Klementovi, ten však nakonec vyvázl s třicetiletým trestem.

Daniel Dimitrovov, který spolupracoval se soudem, dostal dvacet let. Petr Skopalík stráví za mřížemi 10 let, Jiří Přeučil a Miloslav Malík 9 let.

Při únosech zemřeli dva podnikatelé P. V. a M. V, jeden byl zastřelen v Itálii blízko dálničního odpočívadla, druhý ubit kamenem v poušti u Dubaje. Oběma chvíli předtím únosci slibovali, že už je brzy propustí.

Většina obžalovaných stavěla svoji obhajobu u soudu na tom, že chtěli unesené pouze okrást a byli sami dost otřesení, když je jejich komplic Petr Klement najednou zavraždil.

Většina obžalovaných se odvolala, včetně obhájkyně Michaela Švába Jindry Čihákové. „Připravovala jsem klienta na to, že může dostat výjimečný trest,“ uvedla Čiháková. Pouze obhájce Dimitrova byl s rozsudkem a trestem dvacet let spokojen. Dimitrov mohl skutečně dostat více.

Celý proces soudce Durdík ukončil větou „Tolik k odůvodnění, i když říci ’ve stručnosti’ asi teď není na místě.“ Celé čtení verdiktu totiž zabralo tři a půl hodiny.

Příjezd obžalovaných k soudu provázela přísná bezpečnostní opatření:


Nejlepší videa na Revue