Příbuzní cestujících  z letu MH17 truchlí na letišti v Amsterdamu.

Příbuzní cestujících z letu MH17 truchlí na letišti v Amsterdamu. | foto: AP

Nizozemsko po pádu boeingu truchlí za mrtvé, vlajky vlají na půl žerdi

  • 62
Nizozemsko se snaží vzpamatovat z katastrofy malajsijského letadla, které se zřítilo na východě Ukrajiny. Na amsterodamském letišti Schiphol se shromáždili rozrušení příbuzní, vlajky v zemi vlají na půl žerdi. Při tragédii zahynulo 154 občanů Nizozemska.

Nizozemské červeno-bílo-modré vlajky byly po celé zemi i na všech nizozemských velvyslanectvích ve světě spuštěny na půl žerdi. Prohlášení a kondolence rodinám zveřejnil nizozemský král, premiér i řada vládních činitelů.

Pád boeingu na Ukrajině

Viceprezident společnosti Malaysia Airlines Huib Gorter na tiskové konferenci na letišti Schiphol prohlásil, že společnost přepraví letadlem příbuzné obětí na Ukrajinu na místo neštěstí, pokud si to budou přát.

Zpráva o zřícení letadla mnoho obyvatel Nizozemska šokovala. Stala se jen čtyři měsíce poté, co jiné letadlo společnosti Malaysia Airlines zmizelo beze stopy nad Indickým oceánem s 239 lidmi na palubě.

"Jestli někde zmizí - tak vypadá takhle"

"To snad nemůže být pravda!" napsala na Facebook Alicia de Boerová, když se dozvěděla, že její přítel, mladý Holanďan Cor Pan, byl patrně na palubě zříceného boeingu.

Těsně před nástupem do letadla na internet poslal fotografii letounu s komentářem: "Jestli někde zmizí - tak vypadá takhle." Cor Pan, který do Malajsie letěl s vidinou dovolené na pláži, fotografii poslal jako vtipnou poznámku s ohledem na pohřešovaný malajsijský letoun. Po pádu letadla ale jeho zpráva nabrala tragický smysl a ve čtvrtek večer už ji na Facebooku sdílelo více než 10 000 lidí.

17.července 2014 v 18:23, příspěvek archivován: 18.července 2014 v 09:44

#mh17 passenger apparently posted to FB: "If it disappears, this is what it looks like" http://t.co/EyHb0OP7DI pic.twitter.com/Bb2bRU3CVl

Katastrofa malajsijského letadla představuje druhou nejvyšší ztrátu pro Nizozemsko při leteckém neštěstí od děsivé srážky dvou letadel Boeing 747 na Kanárských ostrovech, při níž v roce 1977 zahynulo 238 Nizozemců.

Ve čtvrtek ovšem šokovaní cestující, kteří měli nastoupit do dalšího spoje do Kuala Lumpur, shodně uváděli, že je neštěstí od cesty neodradí. "Nastoupím do letadla. Jsem si jist, že letecká společnost teď přijme potřebná opatření," řekl agentuře AFP jeden z cestujících. "Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa," dodal další fatalisticky.

Nizozemská média se snaží najít viníka katastrofy

Páteční komentáře nizozemského tisku hovoří o "šoku" a "hrozné vraždě". Textům a snímkům trosek letounu, nizozemských pasů nalezeným na místě katastrofy, obětí a jejich plačících blízkých věnovaly každé noviny hned několik stran.

"V šoku", byl titulek oblíbeného listu Algemeen Dagblad, zatímco další raník De Telegraaf odsuzuje "hroznou vraždu" a pád malajsijského letadla s téměř třemi stovkami lidí na palubě označuje za "teroristický útok". "Vlna smutku a vnitřního zmatku," popsal pocity Nizozemců další deník De Volkskrant.

Algemeen Dagblad se ptá: "Kdo nad Ukrajinou sestřelil letadlo na lince MH17?"  "Vše naznačuje, že jde o proruské rebely," domnívá se deník De Volkskrant.

Letecká katastrofa podle něj znamená problémy pro ruského prezidenta Vladimira Putina a proruští povstalci utrpěli porážku, která dle listu může znamenat jejich "smrt" po čtyřměsíčním boji proti ukrajinské vládě. Poznamenává, že rebelové v posledních dnech dosahovali v terénu úspěchů za podpory Moskvy.

Deník NRC Handelsblad je ve svých soudech opatrnější. "Je hlavně spousta otázek a ještě na ně nejsou odpovědi. Byl MH17 skutečně sestřelen? A pokud ano, tak kým?" táže se list.

Let společnosti Malaysia Airlines MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur se ve čtvrtek s 298 lidmi na palubě zřítil na východě Ukrajiny. Objevily se informace, že letadlo mohlo být sestřeleno a proruští separatisté a vláda v Kyjevě se obviňují z odpovědnosti.

Nizozemskou ambasádu v Kyjevě zaplavily po pádu letounu květiny:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video