Muzeum WC na Výtoni ukazuje tisíce exponátů. Vzniklo z rodinné vášně

  • 11
Více než dva tisíce exponátů vystavuje Muzeum historických nočníků a toalet na pražské Výtoni. Mezi unikáty, které zde přechovávají, rozhodně patří vzácný nočník pro Napoleona či nočník z flotily, do níž patřil i Titanic.

Na první pohled vypadá jako typická replika antických váz. Tato nenápadná kameninová nádoba však měla sloužit samotnému Napoleonovi.

A určitě ne k umístění jeho květinové výzdoby. Empírový nočník vyrobili v Anglii na objednávku pro bývalého císaře po jeho porážce v bitvě u Waterloo. Sám Napoleon si však své zdobené mísy v exilu na ostrově sv. Helena nikdy neužil.

„Kresba na okraji příliš připomínala věnec z vavřínů, tedy římský symbol císařství. A na nočníku pro bývalého císaře jim to tehdy nepřipadalo vhodné,“ popisuje Jan Sedláček ml. Jeho rodiče provozují unikátní muzeum historických toalet a nočníků, které od ledna sídlí na pražské Výtoni.

Napoleonův nočník je jedním z nejvzácnějších tamních exponátů. Jejich rodinný podnik se údajně pyšní největší sbírkou předmětů souvisejících s vykonáváním potřeby na světě.

Neobvyklý sběratelský koníček má kořeny v roce 2001, kdy rodina koupila tvrz v Třebotově nedaleko Prahy a začala ji rekonstruovat.

„Objevili jsme tam pozůstatek historického prevétu, tedy typického hradního záchodu. Jde o kamenný půlkruh vycházející zpod okna tvrze, odkud vše otvorem padalo do hradního příkopu. To nás přivedlo k nápadu dohledat historii věcí spojených s vykonáváním lidské potřeby a začali jsme je sbírat,“ popisuje syn majitelů muzea.

Rodina začala dostávat recesistické dary v podobě nočníků od známých a sbírka se svévolně rozrůstala. Brzy se ze shromažďování nočníků a toalet stala rodinná vášeň. Dnes už je na Výtoni k vidění přes dva tisíce exponátů. Od patnáctého století až do současnosti.

„Konkurenci máme jen ve španělském Ciudad Rodrigo a v Novém Dillí v Indii. Obě expozice ale nejsou zdaleka tak obsáhlé, jako je ta naše,“ chlubí se Sedláček.

Čerstvě vylíhnutá káčata

Napoleon však zdaleka není jedinou slavnou osobností, jejíž toaletní potřeba je v muzeu k vidění. Návštěvníci mohou obdivovat i nočník vyrobený pro čínského císaře Čchien-lunga nebo pro Lincolnovu ložnici v Bílém domě.

O muzeu záchodů

Co: Více než dva tisíce exponátů spojených s vykonáváním potřeby v různých historických obdobích

Kde:Vyšehradská 12, Nové Město, předtím sídlilo v tvrzi Třebotov v Praze-západ

Kdy: úterý až neděle od 10:00 do 18:00 hodin

Za kolik: plné vstupné činí 150 korun, zlevněné vstupné 100 korun

Vzácná sbírka ukrývá i takové poklady, jako je autentický nočník z helmy vojáka wehrmachtu, cestovní záchody ve tvaru kufru, nespočet rafinovaných záchodových židlí či nočník ze sady vzniklé pro flotilu, k níž patřil i Titanic.

Své místo tu mají i kuriózní nočníky ve tvaru omáčníku zvané Bourdaloue podle jména francouzského kněze, který kázal na dvoře Ludvíka XIV.

„Měl tak dlouhá kázání, že si ženy s sebou začaly nosit omáčníky, aby si pod šaty mohly do nich ulevit,“ vypráví Sedláček.

Sbírka rozhodně nekončí u nočníků a toalet. Zahrnuje i sadu historických splachovadel či expozici toaletních papírů, kde se návštěvníci dozvědí i to, čím se lidstvo utíralo před vznikem tohoto vynálezu.

A čerstvě vylíhnutá káčata či koťata by v tomto výčtu asi nikdo nečekal.