Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gaza: válečná zóna, na niž si dělal zálusk už Napoleon či Britové

  15:14
Jednačtyřicet kilometrů dlouhý pás na pobřeží Středozemního moře o maximální šířce dvanácti kilometrů, vtěsnaný mezi Izrael a Egypt. To je Gaza - území, na němž se tísní skoro dva miliony lidí a tvoří tak jedno z nejhustěji osídlených míst na naší planetě. Místo, o něž se od nepaměti vedly války.

Dnešní území Pásma Gazy bylo kvůli své strategické poloze na pomezí Evropy, Asie a severní Afriky předmětem zájmu různých sil už od starověku. Od obchodníků přes vojevůdce. Spletité mocenské zájmy po staletí utvářely jeho nynější podobu a pohnutý osud jeho obyvatel. Ovládnout jej toužil Ramesse II., Alexandr Veliký i Napoleon.

Hamas vs. Izrael

Velkolepé tažení posledního z jmenovaných zasadilo bolestivou ránu v té době se již drolící osmanské říši. O svou čtyři staletí trvající dominanci nad územím ovšem přišlo osmanské impérium teprve s koncem první světové války. Pomyslné žezlo nad dnešní Gazou Turci předali v roce 1919 Britům, jedné z vítězných mocností.

Právě za britské mandátní správy započalo rozsáhlé přistěhovalectví židovského obyvatelstva. Tisíce židů odcházely na Blízký východ s vidinou návratu do své zaslíbené země.

Vlastního státu se ale Izraelci dočkali teprve po třech desetiletích. Třech desetiletích a šesti milionech životů, které vyhasly rukou nacistů.

Gaza pod správou Káhiry

Masový příliv židů po druhé světové válce a rozdělení britské mandátní Palestiny na dva státy, židovský a arabský, vyústilo v roce 1948 v první arabsko-izraelskou válku. Pouhý den po vyhlášení nezávislosti státu Izrael jej napadla pětice arabských států.

Výsledkem bojů byl o rok později exodus statisíců arabských obyvatel a přidělení Pásma Gazy bezmála na dalších dvacet let pod vládu Egypta a území Západního břehu pod správu Jordánska. V Gaze v průběhu let hledaly nový domov tisíce Arabů. V nově vzniklém židovském státě pro ně už nebylo místo. První arabsko-izraelská válka také přinesla rozdělení starobylého Jeruzaléma na dvě části navzdory plánu OSN na jeho deklarování mezinárodním územím. 

V Gaze ustaly boje. Humanitární příměří však trvalo jen hodinu

Správu tehdejšího egyptského vojenského režimu nad Gazou utnula až v roce 1967 další válka, tentokrát ta, která vešla do historie jako šestidenní. Rozpoutal ji tehdejší egyptský vůdce Gamál an-Násir. Místo územních zisků se ale dočkal bolestného klepnutí přes prsty v podobě ztráty Sinajského poloostrova. Spolu s ním si židovský stát přisvojil i Gazu a Západní břeh. Těch se ovšem na rozdíl od Sinaje odmítal vzdát na další bezmála tři desetiletí.

Mapka pásma Gazy

Vzestup Hamasu

Přelom 80. a 90. let přinesl první opravdu masivní revoltu obyvatel Gazy, takzvanou první intifádu a spolu s ní první kroky k částečné autonomii. V té době se také zrodilo dnes tolik obávané hnutí Hamas. S tím, jak rostla nespokojenost Arabů se zacházením ze strany židovského státu, získával Hamas na popularitě - dokonce natolik, že už v roce 1993 hrál jeho postoj a ochota akceptovat nastavené podmínky rozhodující roli při mírových jednáních v Oslu. Výměnou za zastavení násilí a teroru se palestinské straně podařilo získat příslib dočasné a částečné autonomie na území Pásma Gazy a Západního břehu.

Zbraně bojovníků Hamasu ale nikdy doopravdy neutichly a ani Izrael svým slibům nedostál. O sedm let později tak přišla na řadu další intifáda, s níž strmě narostl počet obětí letitého konfliktu na obou stranách. Veškeré pokusy o kompromis krachovaly na stále se opakující násilných útocích Hamasu a silné nevoli Izraele vyklidit židovské osady na území Gazy a Západního břehu a stáhnout odtud své vojáky. Vyjednávání o míru i statusu Palestinské autonomie tak byla na několik dalších let zmrazena. Neblaze se na tom podepsala mimo jiné smrt palestinského vůdce Jásira Arafata během hospitalizaci ve Francii, kterou dává část veřejnosti v arabských zemích za vinu Izraeli.

Zásadní zlom ve stagnujícím mírovém procesu přinesla až iniciativa tehdejšího izraelského premiéra Ariela Šarona. V půlce roku 2004 izraelská vláda pod tlakem sílícího Hamasu schválila plán na kompletní stažení izraelských vojáků i civilistů z Gazy. Ti z osadníků, kteří odmítli uposlechnout i navzdory kompenzaci poskytnuté vládou, byli o rok později nekompromisně ze svých domovů přesídleni během několika málo dní.

Hamas vs. Fatah

To, že Gaza patří již jen Palestincům, definitivně stvrdilo vítězství Hamasu v parlamentních volbách počátkem roku 2006 -  k velkým obavám židovského státu a nejen jej. Vládu Hamasu tou dobou odmítlo uznat také mezinárodní společenství s poukazem na to, že se palestinské hnutí nechce vzdát násilí ani výzev ke zničení Izraele.

Volby v roce 2006 ovšem byly zásadní ještě z jednoho důvodu - rozkmotřily totiž Hamas s konkurenčním a umírněnějším Fatahem, což vedlo k otevřeným bojům mezi jejich stoupenci. Nakonec byl Fatah donucen se z Gazy stáhnout a zachovat si vliv pouze na Západním břehu. Obě hnutí se o smír několikrát pokoušela. Nejdále k němu nakročila ale teprve letos, když ohlásila vznik vlády národní jednoty (více o tom zde). 

Volební triumf Hamasu nicméně přinesl Gaze tvrdou odvetu v podobě kontroverzní blokády ve snaze hnutí ekonomicky i politicky oslabit. Pro Hamas však izraelská blokáda zafungovala jako pobídka k dalším útokům a odstartovala vlnu násilí, která si vyžádala stovky obětí - až na několik výjimek v drtivé většině na straně Palestinců. 

Scénář raketových útoků Hamasu a odvetných akcí izraelské armády se od té doby několikrát opakoval. Naposledy mezi roky 2011 a 2012. Boje se znovu ve velkém rozhořely letos v červenci v reakci na smrt izraelských studentů a následnou vraždu palestinského mladíka.

Tvrdý život v Gaze: 65 se nedožijí ani 3 procenta lidí

Víc než 60 válečných let s Izraelem se na obyvatelstvu Gazy drtivě podepsalo. Stovky tisíc Palestinců žijících v uzounkém pásu na pobřeží Středozemního moře se potýkají s chudobou. Podle Světové banky jich na, nebo pod hranicí chudoby žije bezmála 40 procent.

Stejně znepokojující číslo platí také o nezaměstnanosti. Počet obyvatel Gazy přitom neustále narůstá díky relativně vysokému přirozenému přírůstku - odhady pro rok 2014 hovoří o čísle 2,83. Přes 40 procent populace v Gaze tak nyní představují děti do 14 let. O tom, jak tvrdý život v Gaze je, svědčí i to, že víc než 65 let se dožijí pouze necelá tři procenta jejích obyvatel.

Drtivá většina lidí v Gaze se denně potýká s nedostatkem vody, jídla i léků. Humanitární organizace i OSN opakovaně varují před kritickou situací, jíž Gaza nemůže čelit bez vnější pomoci. Pásmo je zcela ekonomicky závislé na Izraeli. Každé rozhodnutí neprodyšně uzavřít hranice přináší těžkou ránu nikoliv ozbrojencům z Hamasu, ale v prvé řadě hlavně civilnímu obyvatelstvu. Navzdory snahám izraelské vlády se totiž zbraně do Gazy dostávají dál, zejména spletitou sítí pašeráckých tunelů pod hranicí s Egyptem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Vyměníme okupované hraniční vesnice. Arménie a Ázerbájdžán uklidňují napětí

19. dubna 2024  18:04

Arménie vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku 90. let....

Čína drží evropské zbrojaře v šachu. Bez její klíčové suroviny Kyjev padne

19. dubna 2024  17:36

Premium Dodávky západní munice Ukrajině jsou hlavním politickým tématem posledních dní. Některé evropské...

Poslanci kontrolující BIS vyslechli nahrávky spojené s Bystroněm z AfD

19. dubna 2024  17:26

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si minulý týden vyslechli...

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

19. dubna 2024  16:46

Téma migračního paktu pořádně rozohnilo poslance, kteří se mu věnovali ve čtvrtek v pořadu 360° na...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...