Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

Služební zákon chtějí ODS a TOP 09 blokovat do voleb. Smést ho nesvedly

  • 468
Jsme připraveni blokovat schválení služebního zákona v původní podobě celé volební období, dokud se s námi vláda nedohodne, oznámili ve středu šéfové poslanců ODS Zbyněk Stanjura a TOP 09 Miroslav Kalousek. „Klidně sem kvůli tomu budeme chodit každou středu i pátek,“ řekl Kalousek. Opozice ale neprosadila vrácení zákona do výborů.

Společně deklarovali, že jindy než ve středu nebo v pátek mezi devátou a čtrnáctou hodinou hlasování o služebním zákonu neumožní, ale zároveň na hlasování nedojde ani v případě, že vláda nekývne na čtyři podmínky, které společně definovaly ODS a TOP 09.

Nesmí podle nich například vzniknout generální ředitelství státní služby jako nejvyšší nadřízený orgán státních úředníků. „To je model, od kterého utekli Rakušané, Němci, utekli od něj Slováci,“ řekl Kalousek. Místo toho má ministerstvům velet státní tajemník jmenovaný a odvolávaný vládou na návrh ministra.

Benda a Klán neprosadili vrácení zákona do parlamentních výborů

O zákonu se ve středu jednalo celý den, až do čtvrt na deset. Zákon prošel takzvaným druhým čtením, v němž zazněly desítky pozměňovacích návrhů. Zejména poslanci ODS probírali jednotlivá ustanovení a vysvětlovali, proč jsou podle nich špatná.

Neprošel ale návrh Marka Bendy, aby se návrh vrátil do ústavně-právního výboru k novému projednání. Pro bylo 62 ze 152 přítomných poslanců. Z ODS, TOP 09, Úsvitu a KSČM. A také ministr financí Andrej Babiš z ANO. Čtyři vládní poslanci se zdrželi - Jiří Koskuba a Lubomír Toufar z ČSSD a Jiří Junek s Petrem Kudelou z KDU-ČSL. (detail hlasování najdete zde)

Později s podobným návrhem neuspěl ani komunista Jan Klán. Babiš už se podruhé nespletl a hlasoval s koalicí. Lidovci se opět zdrželi a sociálních demokratů se tak zachoval tentokrát dokonce šest. To ale opozici nestačilo. (hlasování zde)

„Služební zákon potřebujeme, ale takový, který zajistí kvalitní a profesionální službu občanům,“ řekl ve sněmovně šéf ODS Petr Fiala. Zdůraznil, že návrh, který mají poslanci na stole, neprošel standardním jednáním ve vládě, a je zcela rozdílný než ten, který prošel v prvním čtení ve sněmovně, aby koalice splnila podmínku prezidenta Miloše Zemana pro jmenování vlády a především šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Zákon podle Fialy povede k "zabetonování" lidí blízkých nynější vládě ve vedoucích pozicích až na 14 let. "Je lepší nemít takovýto špatný zákon vůbec," dodal Fiala.

Jaké věci se podle ODS a TOP 09 musí v návrhu změnit

Kromě požadavku na to, aby nevznikalo generální ředitelství státní služby, ODS a TOP 09 požadují, aby státní služba zůstala na všech úrovbních otevřená i pro úředníky samosprávy a pro zástupce akademické a soukromé sféry.

Na náměstky se nemá služební zákon vůbec vztahovat a všichni, kdo pracují ve veřejné sféře déle než čtyři roky, mají být po přijetí služebního zákona chráněni. „Představa, že teď přijde 700 lidí z ulice, kteří viděli státní správu z rychlíku a bude se na ně vztahovat věčná ochrana státních úředníků, je pro nás nepřijatelná,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09 Kalousek.

Podívejte se na vystoupení Miroslava Kalouska a Zbyňka Stanjury:

Kalousek se Stanjurou deklarovali, že pozměňovacích návrhů předloží obě strany okolo šedesáti, ale čtyři výše zmíněné jsou pro ODS a TOP 09 nepřekročitelné.

Generálního ředitelství státní služby se vláda vzdát nehodlá

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier už reagoval, že od zřízení generálního ředitelství státní služby koalice neustoupí. „To by znamenalo zpracovat úplně nový návrh zákona. Takový přístup je vyděračský,“ řekl Dienstbier.

„Pokud někdo hrozí, že bude obstruovat do konce roku, přebírá odpovědnost za škody v řádu až stovek miliard korun,“ tvrdí ministr. Odmítl říci, že odstoupí, když zákon neprojde.

Ale pokud ohledně nového generálního ředitelství státní služby vláda necouvne, nebude podle pravice nic. „Nebudeme jednat jako hokynáři,“ odmítl Kalousek, že by od této podmínky mohla opozice ustoupit. ODS i TOP 09 očekávají, že premiér Bohuslav Sobotka bude ten, kdo bude jednání s nimi iniciovat.

Stanjura: Jsme poměrně mladí, výkonní a odhodlaní

Stanjura ani šéf poslanců TOP 09 neřekli, jak přesně chtějí schvalování zákona ve třetím čtení zablokovat. Bude to podle nich vypadat úplně jinak, než když obstruovala levice v minulém volebním období. To bylo podle Stanjury zcela neúčinné. „Definovali jsme jasné cíle a víme, jak jich dosáhnout,“ uvedl Stanjura.

„Neumožníme třetí čtení jindy, než v zákonem definovaných termínech, tedy ve středu nebo v pátek mezi devátou a čtrnáctou hodinou. A dokud nedospějeme k politické dohodě garantované předsedou vlády, neumožníme hlasování o žádném z návrhů,“ řekl šéf poslanců ODS. „Jsme poměrně mladí, poměrně výkonní a poměrně odhodlaní,“ dodal Stanjura. Vlastně tím řekl, že mluvit budou poslanci vždy tak dlouho, jak bude třeba, aby se o něm nikdy ve středu ani v pátek nemohlo hlasovat.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek v reakci na vystoupení obou opozičních politiků řekl, že jeho strana nechce ohrozit čerpání peněz z evropských fondů, a tak bude s opozicí jednat. Dal ale zároveň najevo, že metoda vydírání je podle něj naprosto nevhodná a nepřijatelná.

Jednání o služebním zákonu  ve druhém čtení zaměstnalo poslance na celý den. Nejsilnějším momentem zůstalo ranní vystoupení Kalouska, v němž přečetl poznámky Evropské komise adresované vládě, podle nichž by rychlost přijetí zákona neměla být na úkor kvality.

Příště méně vědomostí a více moudrosti, utahovali si z Dienstbiera

Ministr Jiří Dienstbier byl pak nucen přiznat, že právě ve středu takový dopis vláda elektronickou poštou od Evropské komise dostala. Divil se pak, jak je možné, že Kalousek měl dopis a četl ho ve sněmovně jen asi patnáct minut poté, co mu dorazil do elektronické pošty. (více o tom najdete zde)

Z Dienstbiera si pak při jednání utahovali bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS i Kalousek. „I ti, kteří proti vám toho tolik neměli, toho dnes mají spoustu. Příště méně vědomostí a více moudrosti,“ nabádal Blažek Dienstbiera.

Kalousek se zase podivoval nad tím, že zákon tak vehementně háj právě Dienstbier a nikoli premiér Bohuslav Sobotka či ministr vnitra Milan Chovanec. „Legislativci, kteří se snaží kecat do politických zadání, jsou nebezpečím demokracie,“ řekl šéf poslanců TOP 09. Ale možná je to prý pro to, že i úředníci mají lidská práva. Dienstbiera, který je i ministrem pro lidská práva, se mu podařilo vytočit. Opáčil Kalouskovi, že všichni jeho sprosťárny znají a že řešit tento zákon mu přísluší právě proto, že dohlíží jako šéf Legislativní rady vlády na to, aby neprošel tento zákon ve vadné podobě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue