Přehlédnutá nová piha může skončit vážnou nemocí. | foto: Profimedia.cz

Smrtící pihy: co se děje s vaším tělem při melanomu

  • 1
Původně nenápadná piha se postupně zvětšuje a prorůstá do spodních vrstev kůže. Jestli ji včas neodhalíte a nezastavíte, rakovinové buňky se z ní rozšíří do celého těla a postupně vás zabijí. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle, když trpíte melanomem.

Nejste žádný plážový povaleč, opalováním svůj čas rozhodně neztrácíte a vlastně ani nemáte nijak zvlášť rád slunce. Považujete proto za absolutní ztrátu času používat opalovací krém, když vlastně na slunci ani dlouhou dobu netrávíte. Ze stejného důvodu vás také nejspíš nenapadne prohlížet si svá mateřská znaménka a pihy, proto si také nevšimnete, že se vám objevilo jedno navíc, které postupně mění tvar, zvětšuje se a má jinou barvu než ostatní.

Možná se odhodláte k návštěvě lékaře až poté, co už bude skutečně nápadné a nebude vypadat příliš vábně. Možná se budete utěšovat tím, že jde jen o nějaký bolák nebo jiný kosmetický problém a rozhodnete se ho ignorovat úplně. Každopádně, ať už se s ním vydáte k lékaři cíleně, nebo bude odhalen náhodou, ve finále to nezmění nic na skutečnosti, že se u vás objevil kožní nádor, melanom.

Častěji umírají muži

Melanom je jednoznačně nezhoubnějším typem kožního nádoru, u něhož se obvykle udává průměrná doba přežití pět let, i když je samozřejmé, že tento údaj je velmi individuální a záleží na stádiu, v němž je melanom objeven a kdy je zahájena léčba. Navíc jeho výskyt neustále stoupá. Za posledních třicet let se jeho počty zvýšily čtyřnásobně a čeští muži jsou v jeho výskytu devátí na světě. Ačkoli se melanom objevuje častěji u žen než u mužů, muži na něj častěji umírají, protože věnují sebediagnostice mnohem méně pozornosti a méně si všímají varovných změn na pokožce.

Na počátku vzniku zhoubného melanomu může stát hned několik faktorů. Nejznámější je samozřejmě opalování bez dostatečné ochrany, protože stačí, když se třikrát za život spálíte, a riziko melanomu se zvyšuje více než dvojnásobně. Ve větším ohrožení jsou i lidé se světlým fototypem, množstvím mateřských znamének nebo ti, v jejichž rodině se už rakovina kůže vyskytla. Ať už je příčina konkrétního případu jakákoli, problém nastává v okamžiku, kdy je DNA melanocytů (tedy buněk zodpovědných za produkci pigmentu) poškozena a tělo ji nedokáže opravit. Poškozené buňky rostou a nekontrolovatelně se množí.

Na chodidlech i pod nehty

V prvním stádiu je sice už melanom patrný na kůži a porušuje její integritu, ale na výšku neměří více než milimetr. Zasahuje většinou jen epidermis. Pokud melanocyty dále produkují melanin, je jeho barva obvykle černá nebo tmavě hnědá, ale objevit se mohou i melanomy, které mají červenou, nebo jen růžovou barvu. U mužů se nejčastěji objevuje na hrudi a zádech, u žen jsou to nohy a častým místem výskytu je i obličej. Ale může se objevit kdekoli na těle, dokonce i na dlaních, chodidlech nebo pod nehty.

Zatím je melanom ohraničený, v tomto stádiu ještě nemá tendence šířit rakovinové buňky dál do těla a k jeho léčbě obvykle stačí odstranit samotný melanom a přibližně dva centimetry nezasažené kůže z jeho okolí.

Pokud však léčba není zahájena včas, rakovinové buňky dále bují a melanom přechází do druhého stádia. Prorůstá pokožkou do nižších vrstev kůže. V této fázi už bohužel není jisté, zda se rakovinové buňky nedostanou do lymfatických uzlin, proto se uzliny někdy v rámci prevence odstraňují.

Pokud je melanom objeven ve třetím stádiu, lymfatické uzliny jsou už bohužel zasažené a je nutné je odstranit. Nádor zasahuje opět ještě hlouběji do kůže a prorůstá až do jejích spodních vrstev. Jeho tloušťka se obvykle pohybuje mezi dvěma a čtyřmi milimetry.

Ve čtvrtém stádiu už je melanom jen velmi těžko léčitelný, protože rakovinové buňky už metastázují do vnitřních orgánů. Zákeřnost melanomu tkví v tom, že se na rozdíl od ostatních forem rakoviny kůže šíří velmi rychle a je příčinou téměř osmdesáti procent všech úmrtí způsobených rakovinou kůže. Nejčastěji melanom metastázuje do plic a jater.

Nebezpečný melanom. V roce 2040 by mohl být nejčastějším nádorem:

27. dubna 2009