Tábor izraelské armády poblíž hranic s Pásmem Gazy

Tábor izraelské armády poblíž hranic s Pásmem Gazy | foto: Reuters

Izraelci sestřelili palestinský dron, nemocnicím v Gaze docházejí léky

  • 60
Sedmý den pokračuje Izrael v leteckých úderech a ostřelování Pásma Gazy. Armáda se zaměřila na základny hnutí Hamas. Reaguje tím na nepřestávající raketové útoky na území židovského státu. Izrael obžaloval tři extremisty, kteří unesli a upálili palestinského mladíka. Egypt představil plán na příměří.

Nejnovější izraelské údery zasáhly především pozice brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamasu. Podle agentury AFP se obešly bez obětí. List Jerusalem Post napsal, že se armáda zaměřila také na budovu, kterou využíval jeden z představitelů Hamasu ve městě Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy. Mezi cíli byly podle armády také sklady zbraní a munice.

Jeden z představitelů izraelské armády citovaný agenturou Reuters už dříve uvedl, že v oblasti tohoto města vojsko „tvrdě udeří". Podle OSN z Bajt Lahíje utekla zhruba čtvrtina ze 70 000 obyvatel. 

Izraelci také v noci sestřelili bezpilotní letoun vyslaný z Pásma Gazy. Podle agentury AP byl podobný stroj použit vůbec poprvé od začátku tohoto konfliktu. Hnutí Hamas uvedlo, že na území Izraele vypustilo přinejmenším tři bezpilotní letouny. Izraelská armáda ale trvá na tom, že byl pouze jeden.

Televize kontrolovaná hnutím Hamas odvysílala v pondělí záběry bezpilotního letounu s raketami:

V neděli bylo na Izrael vypáleno více než 130 raket, 22 jich zachytil a zničil protiraketový systém Iron Dome. Ten zneškodňuje rakety směřující na obydlené oblasti, ostatní nechá dopadnout na otevřená prostranství. Od minulého úterý, kdy izraelští vojáci zahájili operaci Ochranné ostří, bylo z Pásma Gazy vypáleno nejméně 980 raket.

Dvě rakety vypálené z území Sýrie v pondělí dopadly také na Golanské výšiny, území, které Izrael okupuje od šestidenní války v roce 1967. Útok si nevyžádal si žádná zranění.

První oběť na Západním břehu Jordánu

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví dosud zahynulo nejméně 184 Palestinců a více než 1 280 lidí prý bylo zraněno. Počet mrtvých v noci na pondělí překonal počet obětí posledních velkých násilných střetů mezi Izraelci a Palestinci v listopadu 2012. Podle izraelské lidskoprávní organizace Betselem tehdy zemřelo 167 lidí.

Nemocnice v Gaze hlásí nedostatek léků a vybavení, některá zdravotnická zařízení prý nejsou schopna zajistit odpovídající léčbu některých druhů poranění.

„Nemocnice v Gaze už dříve trápil chronický nedostatek léků a jednorázového materiálu. Současná krize oslabuje už tak vratký systém,“ uvedl Nicolas Palarus z organizace Lékaři bez hranic, která v území působí. „Lidé tu žijí jako v obležení. Elektřina funguje jen pět až osm hodin denně, dochází k výpadkům dodávek vody a je obtížné opatřit si základní životní potřeby,“ dodal.

Jeden Palestinec přišel o život i na Západním břehu Jordánu nedaleko města Hebron. Jde o první palestinskou oběť v této oblasti od začátku nynějšího konfliktu. Asi dvacetiletý Munír Ahmad Badarín byl podle palestinských médií postřelen izraelskými vojáky během střetu s Palestinci, kteří protestovali proti vojenské ofenzivě v Gaze. Následkům zranění podlehl v nemocnici.

Vojáci také v noci zadrželi na Západním břehu 23 Palestinců. Je mezi nimi údajně i pět občanů Hebronu napojených na hnutí Hamas, kteří mohli být zapleteni do únosu a vraždy tří izraelských studentů v polovině června.

Mladého Palestince si vybrali náhodně, znělo k vraždě u soudu

V Izraeli v pondělí stanula před soudem trojice mužů, kteří mají na svědomí vraždu šestnáctiletého Palestince v Jeruzalémě. K činu se přiznali a jak rovněž vyplynulo z vyšetřování, svou oběť si vybrali náhodně. Policie již provedla i rekonstrukci celého činu, uvedl policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Dodal, že všichni tři muži byli v pondělí obžalováni.

Právě smrt mladého Palestince společně s vraždou tří izraelských studentů zafungovaly jako rozbuška v již tak vyostřených izraelsko-palestinských vztazích. Až dosud platilo na veškeré informace o případu přísné embargo. Již dříve se ale dostaly na veřejnost zprávy o tom, že zadržení byli židovskými extremisty.

Hamas vs. Izrael

Teprve v pondělí zveřejnila detaily z vyšetřování izraelská kontrašpionážní služba Šin Bet. Dva z mužů se podle nejnovějších informací nejprve pokusili již 1. července unést osmiletého palestinského chlapce. Únosu ale zabránila jeho matka. Následující noc 2. července ve 3:48 po hodinách jízdy v arabských čtvrtích východního Jeruzalém spatřili šestnáctiletého Muhammada abú Chudajra a rozhodli se ho unést a zabít.

Mladého Palestince podle svých výpovědí Izraelci sebrali na ulici a odvezli ho do lesa na okraji Jeruzaléma. Tam ho nejprve jeden ze zadržených několikrát udeřil do hlavy montážní pákou, poté ho zapálili (o tom, že byl hoch upálen zaživa, hovoří i prvotní závěry pitvy).

Policie v souvislosti s vraždou zadržela celkem sedm lidí. Nakonec ve vazbě zůstali jen tři muži, které pojí blízké vztahy, citoval z prohlášení tajné služby list Times of Israel. Jde o jednoho dospělého ve věku 30 let a dva nezletilé. Všichni pocházejí z Jeruzaléma nebo sousedních vesnic. K brutálnímu činu, tedy k únosu, napadení a zapálení těla ve chvíli, kdy hoch ještě žil, se přiznali, dodal deník. Další tři muži jsou v souvislosti se zapojením do zločinu i nadále vyšetřováni a drží je v domácím vězení, doplnila agentura AP.

Jak vyplynulo z výpovědí zadržených, motivem jejich činu byla odplata za únos a vraždu tří izraelských studentů v polovině června na Západním břehu Jordánu.

Trojice izraelských chlapců, z nichž dvěma bylo šestnáct let a jednomu devatenáct, zmizela 12. června večer, když stopovali mezi městy Hebron a Betlém na Západním břehu Jordánu. Tělo jednoho z nich později objevili místní obyvatelé na poli nedaleko místa, kde zmizeli. Přivolaní vojáci pak našli i další dvě těla. Chlapci byli zastřeleni nejspíš bezprostředně po únosu (o tom, že jeden z nich před smrtí stihl ještě zavolat na policii, se dočtete zde).

Svět vyzývá k příměří

Egyptská vláda v pondělí večer předložila návrh na uzavření příměří mezi Izraelem a Hamasem. Pokud by ho obě strany přijaly, mělo by začít platit od úterý osmi hodin SELČ. Po 48 hodinách by pak chtěl Egypt zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu.

Liga arabských států vyzývá mezinárodní společenství, aby Palestince v Pásmu Gazy ochránilo a zastavilo izraelské nálety.

„Vyzýváme všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost, vyhnuly se obětem a nastal klid,“ prohlásila dnes mluvčí ministryně zahraničí EU Maja Kocijančičová. Bez bližších podrobností dodala, že EU je v kontaktu s jednotlivými stranami v regionu a snaží se dosáhnout okamžitého příměří.

V úterý přiletí do Egypta podle místních médií americký ministr zahraničí John Kerry. Bude prý jednat s egyptskými politiky o možnostech dojednání příměří. Šéf americké diplomacie návštěvu zatím nepotvrdil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue