Omar Šíšání

Omar Šíšání | foto: AP

Omar Čečenec: syn křesťana, který velí džihádistům v Iráku

  • 85
Omar Šíšání je jeden z nejvíce obávaných džihádistů na Blízkém východě. V červnu povýšil na vojenského velitele hnutí Islámský stát, které ovládlo sever Iráku. Jeho otec Tejmuraz Batirašvili dodnes žije v Gruzii a vzpomíná, jak se jeho syn před lety radikálně změnil.

Osmadvacetiletý Omar Šíšání je v současnosti jedním z velitelů Islámského státu, hnutí sunnitských radikálů, kteří obsadili rozsáhlé území v Iráku a Sýrii. Narodil jako Tarkhan Batirašvili do čečenské rodiny a jeho nové arabské jméno se dá číst jako Omar Čečenec.

Posila z Kavkazu

Syrská občanská válka trvá již čtvrtým rokem a do bojů se zapojili tisíce zahraničních bojovníků. Ředitel Ruské federální bezpečnostní služby Alexander Bortnikov uvedl v říjnu loňského roku, že v Sýrii bojuje pět set militantů z Ruska a další stovky z postsovětských republik.

Čečenci z Kavkazu bojují v Sýrii od roku 2012, v loňském roce jich bylo přibližně dvě stě. Televize al-Arabíja tvrdí, že čečenští bojovníci chtějí získat příslib budoucí podpory od syrských džihádistů v boji na Kavkazu a mají těsné vazby na Katar, Turecko a Saúdskou Arábii.

Vyrůstal v Pankiské soutěsce, oblasti na severu Gruzie u hranic s Čečenskem. Než odešel bojovat do Sýrie, žil ve vesnici Birkiani. Jeho otec, křesťan, zde stále žije v malém domku.

Džihád v Sýrii a Iráku není Šíšáního první bojová zkušenost, uvádí BBC. Po povinné vojenské službě zůstal v řadách gruzínské armády a bojoval v krátké válce s Ruskem v roce 2008. Zásadní zvrat v jeho životě nastal, když onemocněl tuberkulózou, opustil armádu a nemohl sehnat práci. V soutěsce, kterou kavkazští islamisté pašují do jižních regionů Ruska zbraně a munici, se brzy dostal do problémů.

„Jedné noci mě vzbudil hrozný hluk, někdo tloukl na dveře. Byla to policie. Poblíž schodů vedle dveří byla lavička. Chodil jsem kolem ní každý den,“ vzpomíná Batirašvili a pokračuje: „Policajt si mě zavolal a vzal krabici plnou munice pod lavičkou a zeptal se mě: Co to je? A já mu řekl: Nevím, předtím to tam nebylo.“

Jeho syn byl kvůli krabici v září 2010 obviněn z přechovávání munice a putoval za mříže. Tehdy se podle jeho otce skutečně změnil. I zdroj blízký Šíšánímu potvrdil televizi al-Arabíja, že čas strávený ve vězení byl pro mladého Gruzínce rozhodující. Seznámil se tam se Saúdem, který ho získal pro věc džihádu.

Zničil rodinné fotky a odjel bojovat do Sýrie

Brzy byl díky amnestii propuštěn z vězení a odjel do Sýrie. „Řekl mi, že ho tu nikdo nepotřebuje,“ vzpomíná Batirašvili. Než jeho syn odjel do války, odstranil kvůli své nové víře v domě všechny rodinné fotografie. „Nezpozoroval jsem to, ale jeden den jsem se podíval do alba a zjistil jsem, že v něm nic nezůstalo,“ říká jeho otec.

Boje v Iráku

Batirašvili má tři syny, pouze ten nejstarší zůstává v rodné vesnici a pomáhá otci, který je v důchodu. “Mám tři syny a všichni se stali muslimy, já jsem křesťan a chodím do kostela. Ani můj otec, ani můj děd nebyli muslimové. Všichni jsme se modlili v těchto svatých místech,“ doplnil.

Otec jednoho z nejvyšších velitelů Islámského státu tvrdí, že za radikalizaci jeho syna může chudoba. „Když jste zoufalí, neuděláte nic. On nyní říká, že odešel, protože je to jeho osud, ale já vím, že je to kvůli tomu, že jsme chudí,“ říká. Nicméně dodává, že Šíšáního motivace se změnila během času. „Nyní už peníze nejsou důvod, proč vede tuhle válku.“

Batirašvili se svým synem po jeho odchodu do Sýrie telefonoval pouze jednou. Tehdy mu Šišání řekl, že má čečenskou manželku a dceru Sofii a zeptal se otce, zda se stále modlí. Když mu Batirašvili odpověděl, že je stále praktikující křesťan, položil mu telefon a znovu už mu nezavolal.

Šíšání si mezi islamisty za své akce v Sýrii získal respekt a podle obyvatel Pankiské soutěsky ho za hranice následovala řada místních mužů. Batirašvili nyní nad pochybnou slávou své rodiny naříká. „Co jsem udělal pro tento druh slávy? Přeji si, aby nikdy neodešel. Ale možná byl jeho osud odejít do války v Sýrii,“ uzavírá své vyprávění.

Podívejte se, jak islamisté nedávno triumfálně projížděli syrským městem Rakká:

1. července 2014

Z Čečence je nejvyšší vojenský velitel Islámského státu

Omar Šíšání se do války v Sýrii zapojil jako lídr Armády emigrantů a pomocníků, skupiny bojovníků, kteří přišli z Kavkazu bojovat proti režimu prezidenta Bašára Asada. V loňském roce slíbil věrnost abú Bakrovi Bagdádímu, šéfovi Islámského státu.

Tato skupina v březnu minulého roku dobyla město Rakká na východě Sýrie a rychle se proslavila svými brutálními metodami, kvůli kterým ji odsoudily ostatní povstalecké skupiny a al-Káida ji vyloučila ze své sítě.

Letos v květnu některá arabská média informovala, že Šíšání byl zabit. Nicméně podle zdroje, který je v kontaktu s členy Islámského státu, utrpěl jen zranění na pravé ruce.

Šíšání se v červnu pravděpodobně stal nejvyšším vojenským velitelem Islámského státu, napsal britský list Daily Mail. „Pro džihádisty není rozhodující etnický původ, ale oddanost džihádu. Šíšání je islámský extremista s válečnými zkušenostmi a zjevně má silné výsledky mezi spolubojovníky,“ uvedl Alexej Malašenko z moskevského střediska Carnegie.

Ofenziva islamistů v Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue