Pietní místo padlých českých vojáků v Afghánistánu před Generálním štábem Armády ČR na Vítězném náměstí v Praze. (9. července 2014) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Sirény při pietě za vojáky zněly kratší dobu, tři minuty systém neumí

  • 79
Uctění památky čtyř vojáků padlých v Afghánistánu, kdy se ve čtvrtek v poledne po celé republice rozezněly sirény a zvony, mělo podle původního nařízení vlády trvat tři minuty. U sirén to však není technicky možné, všechny jsou nastaveny tak, aby vydávaly zvuk jen po dobu 140 sekund.

Dalších 40 sekund, které do doby tří minut zbývají, je totiž vyhrazeno verbálnímu hlášení o typu hrozby. „Změna nastavení není celoplošně možná, každou ze sirén je nutné osobně měnit zvlášť,“ řekl iDNES.cz Pavel Musil, správce Jednotného systému varování a informování. Systém spadá pod Hasičský záchranný sbor a tvoří ho právě soustava sirén a vyrozumívací centra.

Sirény v Česku

Třetina z celkového počtu sirén jsou novější elektronické přístroje, zbytek starší rotační typy. Ty elektronické jsou navíc schopny 72 hodin fungovat i bez přívodu elektrického proudu. Asi polovinu všech sirén vlastní hasiči, druhou pak obce a velké podniky. V České republice je asi 7 000 sirén.

Podle vlády měly sirény ve čtvrtek původně znít po dobu tří minut. „Během středy ještě vláda své usnesení upravila,“ uvedla Vanesa Šandová z tiskového odboru. Nově vláda nařídila, aby sirény zněly právě po dobu dvou minut a dvaceti sekund.

Redakci se ozvali lidé, kteří ve čtvrtek sirény neslyšeli vůbec. „Pracuji v Brně v Medlánkách, škola se sirénou je nějakých dvě stě metrů odtud. Kdyby siréna houkala, určitě bychom ji slyšeli,“ řekl iDNES.cz jeden ze čtenářů.

Podle mluvčího hasičů Jihomoravského kraje Jaroslava Mikošky žádnou závadu jejich technici nezaznamenali. „Jihomoravští hasiči ale spravují jen necelých šedesát procent sirén v kraji. Zbytek patří soukromým subjektům,“ uvedl.

Zemí zněly sirény za padlé vojáky:

10. července 2014

V úterý ráno zaútočil sebevražedný atentátník na české vojáky nedaleko vojenské základny Bagrám. Čtyři zabil, dalšího těžce zranil. Těla padlých ve čtvrtek odpoledne přivezl vojenských speciál. Na letišti ve Kbelích se pak konala pietní akce, které se účastnil i prezident Miloš Zeman, premiér či americký velvyslanec.

Památka padlých byla také uctěna zvukem sirén a zvonů, které byly k podobnému účelu použity naposledy 23. prosince 2011 k uctění Václava Havla.

Smuteční ceremoniál za padlé vojáky:

10. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video