Němci mají v Brazílii tajnou fotbalovou zbraň. Vědí vše o hráčích

  • 67
Když němečtí fotbalisté během úterního semifinále mistrovství světa rychle rozebrali Brazilce, nebyla to náhoda. Evropský tým totiž mohl využít dokonalou znalost taktiky soupeře i vlastních schopností. Umožnila mu to nová softwarová analýza obrazového záznamu, která je součástí komplexnějšího analytického systému.

Výsledek zápasu je naštěstí pořád na hráčích, jejich fotbalovém talentu, taktice, nacvičených situacích, signálech, zkrátka na všem, co dělá špičkový tým. Díky moderní technologii se však mohou všichni na zápas připravit, jak nejlépe to jde.

Technika ve fotbale

Mistrovství světa 2014 v Brazílii je ve znamení nových technologií. Některé zavedla FIFA, jiné používají národní týmy. Zejména se hovoří o jestřábím oku a mizejícím spreji. Pro zajímavost, jestřábí oko FIFA poprvé otestovala 2. června 2012.

O způsobech analýzy hry vlastního týmu a soupeře se zpravidla mluví jen uvnitř realizačního týmu mužstva. Na veřejnost většinou neunikne téměř nic. Jak by se mohlo zdát podle výsledků, nejlepší analýzu a její využití ve hře mají účastníci finále, tedy také německý tým.

Němci k ní vyžívají před zhruba osmi týdny dokončenou technologii SAP Match Insights. Ta vychází z tréninkového systému SAP HANA bundesligového týmu TSG 1899 Hoffenheim, která dokáže odhalit téměř každý herní nedostatek. A na týmu pak je, aby jej odstranil. Nejdůležitější je však rozklíčování taktiky soupeře, a to ne z jednoho ale mnoha zápasů. Díky tomu může trenér mužstvu na základě zjištěných nedostatků vymyslet taktiku a podle ní připravit mužstvo na konkrétní zápas.

Jak funguje „tajná“ zbraň německého týmu

Technologie v reálném čase analyzuje obraz z osmi speciálních kamer. Ty jsou určeny čistě pro potřeby rozboru, a běžný divák tak obraz z nich v rámci přímého televizního přenosu neuvidí.

Individuální tréninkový senzor konkrétního hráče

Díky přesné analýze technologie umožňuje zlepšení tréninku konkrétních herních situací

S Google Glass může trenér sledovat hráče při tréninku s údaji o výkonu hráčů na hřišti

Výstup bude podobný „tréninkové“ analýze. Na rozdíl od ní ovšem systém nemůže využít speciální senzory, které mají na tréninku hráči v podkolenkách. A také chybí údaje z čidel ve speciálně upravených tréninkových míčích. Vše tak vychází pouze ze záběrů kamer.

Nová technologie umožní okamžitě přehrát situaci předcházející inkasované brance, ať při rozboru hry protivníka, tréninku, nebo v rámci právě probíhajícího zápasu.

Podobné technologie používá moderní armáda

Technologicky jde o zpracování velkých objemů dat v reálném čase (tzv. Big data) získaných z kamer. Podle bývalého slavného útočníka a současného manažera německého národního týmu Olivera Bierhoffa, může 10 hráčů se třemi míči vyprodukovat během pouhých 10 minut více než sedm milionů datových záznamů.

Podobné technologie se snaží zavést také armády ke sledování bojiště v reálné čase, kdy každý voják ví o pozicích kolegů a prozrazených nepřátel. Údaje z kamer dronů či od vojáků ovšem představují velký objem dat, který se musí bezdrátově přenášet. Technicky to představuje největší problém.

Rychle se tak zjistí, jak se konkrétní hráč pohyboval po hřišti, případně jak řešil konkrétní herní situaci. Všemu pomáhá názorná grafika s pohledy na celkové údaje i konkrétní data. Trenér přitom může vidět jiné údaje než ty, které jsou určeny individuálním hráčům.

Některé údaje, které mají realizační tým a hráči k dispozici, vidíte v přehledu pod článkem.

Výstupy ze systému částečně obestírá tajemství. Známa je podoba tréninkové verze, ze které systém vychází, a přístupné jsou některé individuální údaje. Pochopitelně obsah výstupu je zcela odlišný od toho, na co jsou diváci zvyklí z rozborů v televizi.

O zpřístupnění části dat pro novináře a zprostředkovaně i fanoušky se v této chvíli neuvažuje. Technicky ovšem není problém, aby novináři na monitorech nebo fanoušci na mobilech nebo tabletech viděli v reálném čase některé statistiky obou mužstev.

Jaké statistiky vidí tým a hráč

Tým

Držení míče – čas, po který tým držel míč
Kontakt s míčem – počet kontaktů s míčem
Průměrný čas držení míče – čas, po který tým průměrně držel míč
Procentuální držení míče – procento držení míče pro každý tým, 100 % je celkem pro oba týmy
Získané míče – kolikrát se týmu podařilo získat míč od soupeře
Zásahy brankáře – počet střel, které brankář kryl
Střely na bránu – počet střel, které tým vyslal na branku soupeře
Úspěšné přihrávky – počet úspěšných přihrávek
Počet přihrávek – celkový počet přihrávek
Úspěšnost přihrávky – podíl úspěšných přihrávek na celkovém počtu přihrávek

Hráč

Úspěšnost přihrávky – podíl úspěšných přihrávek na celkovém počtu přihrávek

  • Statistika střel:

Nejrychlejší střela – rychlost nejrychlejší střely na bránu
Střely na bránu – počet střel, které konkrétní hráč vyslal na branku soupeře
Úspěšné přihrávky – počet úspěšných přihrávek
Počet přihrávek – celkový počet přihrávek

  • Pohyb:

Uběhnutá vzdálenost – celková vzdálenost, kterou hráč naběhal během zápasu
Aktuální rychlost – rychlost, jakou se hráč právě pohybuje po hřišti

  • Dynamika:

Zrychlení – kolikrát konkrétní hráč výrazně zrychlil
Zpomalení – kolikrát konkrétní hráč výrazně zpomalil

  • Manipulace s míčem:

Držení míče – čas, po který hráč držel míč
Kontakty s míčem – počet kontaktů s míčem
Průměrný čas držení míče – čas, po který konkrétní hráč průměrně držel míč
Procentuelní držení míče – podíl držení míče konkrétního hráče na celkovém držení míče celého týmu
Vyhrané míče – kolikrát se hráči podařilo získat míč od soupeře