Festival ve Varech má nečekanou hvězdu: prasátko, které drtí všechno

  • 21
Logo 49. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary sklízí nevídaný úspěch. Návštěvníci si pořizují všechno, co je logem označeno. „Zájem extrémně překročil naše očekávání," říká vedoucí produkce festivalu Petr Lintimer.

Nejrůznější propagační předměty festivalu se prodávají ve dvou specializovaných obchodech poblíž karlovarského hotelu Thermal. Více než kdy jindy je právě tady doslova narváno. Ať už se projdete v jakoukoliv denní dobu, narazíte na fronty lidí. Návštěvníci jsou zkrátka po prasátku lační a na památku si chtějí odnést cokoliv - pohled, odznak, tkaničky, tričko, tašku, ale hlavně hrníček. Ten je bezkonkurenčně nejprodávanějším artiklem.

„Letos jsme sortiment rozšířili o náušnice, bonbony, mikiny a čepice. Největší zájem je určitě o hrníčky, letos máme oproti loňsku tři různé varianty. Zájem extrémně překročil naše předpoklady. První dva tisíce hrnků byly pryč v podstatě během chvíle, takže jsme další objednali a dál objednáváme,“ přiznal šéf produkce filmového festivalu Petr Lintimer.

„Příklad za všechny: 200 hrnků je pryč za pět minut. Prodej jsme se snažili rozprostřít tak, aby se dostalo na všechny. První dny jsme to nijak neomezovali, pak jsme přistoupili k lehké regulaci,“ dodal Lintimer s tím, že původní dodávka dvou tisíc kusů byla poněkud podhodnocena. Jen ve středu odpoledne bylo pryč 3 200 hrnků a počet se každých deset minut navyšoval o několik set kusů.

Největším hitem festivalu jsou hrnky s logem prasátka.

„Asi odjedeme bez hrnků, prostě je nemají,“ krčila rameny jedna z mnoha návštěvnic. „Prý budou zase ve dvě, jenže to nestihnu, protože mám film,“ dodala poklesle.

Logo prasátka vzniklo jako tradičně ve Studiu Najbrt, které o tvář filmového festivalu pečuje už 19 let. O logo 49. ročníku letos bojovaly celkem tři návrhy, prasátko bylo nejúspěšnější.

„Z našeho letošního loga je úplný kult, lidi prostě chtějí mít cokoliv s prasátkem. Nechci nás tady nějak chválit, ale tohle je geniální logotyp,“ doplňuje Lintimer. „Navíc jsme zjistili, že prasátko je český piktogram, cizinci si s ním nevědí až tolik rady. Nevědí, jestli je to jen ta devětačtyřicítka, nebo jestli je v tom něco víc. Ale baví je,“ dodává mluvčí festivalu Uljana Donátová.

Vedení schvaluje logo už koncem roku. Je to především proto, že se vítězný návrh musí dál rozpracovávat do podoby, kterou pak návštěvníci festivalu vidí na vlastní oči. Logo míří na billboardy, světlené tabule, následně na festivalové pasy, katalogy i programy. Vše se pak spojí v Karlových Varech, kde daný ročník dostává jednotný styl.

Možného prasátkového zesměšňování se vedení festivalu nijak nebojí. „Minule se mě někdo ptal: 'Nepřipomíná vám to logo něco?' a já jsem řekl: 'A nepřipomíná vám Renault něco?'. Ne, Renault je seriózní značka a devětačtyřicítka je taky seriózní značka,“ směje se Jiří Bartoška, který si letošní ročník obzvášť pochvaluje - rekordy trhá jak v návštěvnosti, tak v prodeji vstupenek a akreditací.

„Musí se v tom hledat vtip, nikoliv zesměšňování. To ostatně platí i pro naše festivalové znělky. Jistě, festival dodržuje rámec kategorie A, ale to pořád neznamená, že se budeme bránit jakémukoliv vtipu,“ objasňuje mluvčí Donátová.

Prasátko dokonce vydává i zvuky, a to pomocí nápisu „KVÍÍÍFF“ (Karlovy Vary International Film Festival).

MFF Karlovy Vary je jedním z nejstarších filmových festivalů vůbec, první ročník se uskutečnil v roce 1946. Více než 40 let pak byl organizován pod tlakem politické situace v socialistickém Československu. V roce 1994 se organizace festivalu ujal nový tým v čele s hercem Jiřím Bartoškou a významnou filmovou publicistkou Evou Zaoralovou. 49. ročník pokračuje do 12. července.