Na místě žižkovského nákladového nádraží v Praze má vzniknout nová čtvrť.

Na místě žižkovského nákladového nádraží v Praze má vzniknout nová čtvrť. | foto: Bogle Architects

Nový Žižkov z nádraží se radnici nelíbí. Nechce vydat stavební povolení

  • 7
Už za dva roky by v severozápadní části žižkovského nákladového nádraží mohla začít vyrůstat nová čtvrť s názvem Nový Žižkov. Společnost CCZ už pro kontroverzní projekt loni získala územní rozhodnutí. Na stavební povolení od Prahy 3 však developer stále čeká. Radnici se plány nelíbí.

„První etapa by mohla být zahájena v roce 2016 a dokončena o dva roky později. Vyžádá si investici asi sedm miliard korun,“ říká Petr Husák, mluvčí společnosti CCZ, která na pozemcích Discovery Group a Grainger Trust bude stavět.

Budoucnost Žižkova

U Nákladového nádraží Žižkov je téměř 50 hektarů rozvojových ploch.

Hlavní území vlastního nádraží - více než 30 hektarů - patří třem vlastníkům: konsorciu Discovery Group a Grainger Trust (investor CCZ tam chce stavět v první etapě na 6,8 hektaru), firmě RailReal a konsorciu Žižkov Station Development.

Podle něj by tam asi na sedmi hektarech měly vzniknout dva rezidenční bytové domy se dvěma sty padesáti byty a podzemními garážemi, hotel, administrativní budovy a obchodní pasáž s bazénem, fitnesscentry či wellness studii.

Architektonický a urbanistický koncept vychází z původního ideového záměru architekta Jana Sedláka, který dále rozpracovala londýnská firma Bogle Architects.

„Projekt zahrnuje pětatřicet procent zeleně. Je to vlastně velký otevřený park, který propojuje rezidenční domy, kanceláře a obchodní pasáž. Nejde o typické nákupní centrum. Má to být spíše ulice s obchody zastřešená prosklenou střechou,“ popisuje architektka Viktorie Součková z Bogle Architects.

Zejména vznik obchodní pasáže a s ním spojený nárůst dopravy je však trnem v oku třetí městské části.

„Obchodní centrum má být dvakrát větší než nedaleká Flora. Jelikož zde není a dlouho nebude stanice metra, většina klientů by sem jezdila autem. Oblast se zahltí automobily, přičemž není vyřešeno dopravní napojení ven z města,“ říká místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Podle developera problémy s dopravou nevzniknou

Nevyřešená dopravní obslužnost byla podle něj hlavním důvodem, proč Praha 3 v lednu podala proti územnímu rozhodnutí magistrátu správní žalobu.

„Vyčkáme na rozhodnutí soudu. Územní rozhodnutí už magistrát postoupil Ministerstvu pro místní rozvoj, které neshledalo důvody k jeho zrušení,“ uvádí mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Investor tvrdí, že problémy s dopravou v oblasti nevzniknou. „V průběhu územního řízení bylo vše schváleno odborem dopravy jak magistrátu, tak Prahy 3 a také policií. Jinak bychom nedostali potřebná povolení,“ říká Husák.

Podle radnice však tyto dokumenty developer získal v době, kdy budova nádraží ještě nebyla kulturní památkou a počítalo se s jejím zbouráním. Prodloužením Olšanské ulice tam měla vzniknout Jarovská spojka vedoucí na městský okruh. Od toho se ustoupilo, ale developer prý projekt změnám nepřizpůsobil.

„Když to překreslí a třeba zredukují obchodní centrum, nebudeme s tím mít problém. Ale takto by zamezili rozvoji celé padesátihektarové lokality třeba na dvacet let, než bude vyřešena doprava,“ tvrdí starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

V blízkosti nádraží hodlá stavět také Žižkov Station Development společný podnik Českých drah a Sekyra Group.

Podívejte se, jak to na  Nákladovém nádraží Žižkov vypadalo dříve