DOBOJOVÁNO. Je rozhodnuto. Zatímco argentinští fotbalisté pádí poděkovat...

DOBOJOVÁNO. Je rozhodnuto. Zatímco argentinští fotbalisté pádí poděkovat brankáři Sergiu Romerovi za postup do finále, nizozemští hráči se chytají za hlavu. | foto: Reuters

Němce ve finále vyzvou Argentinci, Nizozemce porazili na penalty

• 358
Německo v nedělním finále fotbalového mistrovství světa vyzve Argentina. Ta v druhém semifinále přetlačila Nizozemsko 4:2 na penalty a o zlato si zahraje po 24 letech. V základní hrací době ani v prodloužení gól nepadl. Nizozemci v sobotu v boji o bronz nastoupí proti domácí Brazílii.

Argentina a Německo se ve finále střetly v letech 1986 a 1990, každý slavil jednou. V historii se dosud nestalo, aby se dva stejné týmy v boji o zlato utkaly třikrát. Premiéru finálového hattricku zažije Rio de Janeiro.

Hrdinou středeční taktické bitvy se nestaly hvězdy Messi či Robben, ale argentinský brankář Romero. V penaltách zlikvidoval střely stopera Vlaara i záložníka Sneijdera. Z Argentinců proměnili všichni.

Utkání jsme sledvali minutu po minutě

„Jsem velmi šťastný,“ řekl argentinský trenér Alejandro Sabella. „Do finále půjdeme jako obvykle s pokorou a se stoprocentním úsilím.“

Nizozemcům druhý rozstřel za sebou nevyšel. Ve čtvrtfinále proti Kostarice byli suverénní, tentokrát ho nezvládli. Kouč Van Gaal nevystřídal brankáře a Cillessen týmu nepomohl.

„Vím, že penalty jsou loterie,“ povzdechl si Louis van Gaal. „Přitom podle druhého poločasu to nevypadalo, že bychom tenhle zápas měli prohrát.“

Argentina v penaltách neuspěla na MS 2006, ve čtvrtfinále podlehla Německu. Stejně jako před třemi roky na mistrovství Jižní Ameriky proti Uruguayi.

MÁM! Argentinský gólman Sergio Romero kryl hned první nizozemský pokus a ani se nemusel příliš natahovat.

4:2, KONEC. Argentinský fotbalista Maxi Rodriguez jako čtvrtý v pořadí ze svého týmu proměnil, zatímco Nizozemci dvakrát neuspěli.

Ve vytrvalém dešti se nehrál strhující zápas, zoufale chyběly útočné nájezdy. Především Argentinci se nepouštěli ve větším počtu na soupeřovu polovinu, natož před bránu.

Pasivita se jim mohla vymstít v samém závěru základní hrací doby. Rozběhl se nastavený čas, Sneijder šikovně dal mezi beky Robbenovi, ale ten váhal se střelou, až mu do ní v poslední chvíli skočil Mascherano. To byla gólová šance. Jediná v základní hrací době.

Průběh penaltového rozstřelu

Vlaar 0:0, Messi 0:1, Robben 1:1, Garay 1:2, Sneijder 1:2, Agüero 1:3, Kuijt 2:3, Rodriguez 2:4.

Druhou v zápase měl ve 115. minutě prodloužení argentinský náhradník Palacio, ale sám před gólmanem hlavičkoval jen do jeho rukou.

Nizozemci za 90 minut netrefili bránu, první přímou střelu vyslal Robben až v prodloužení.

Jako by se oba týmy lekly, co by se mohlo stát, pokud by (ne)bránily jako Brazílie v úterním semifinále.

Tři hvězdy zápasu

1. Romero (Argentina)
2. Garay (Argentina)
3. Vlaar (Nizozemsko)

Zatímco Němci za půlhodiny nastříleli pět branek a nakonec vyhráli 7:1, druhé semifinále nudilo. Opatrná hra z obou stran, urputná defenzíva po ztrátě míče, pečlivě střežené hvězdy Messi i Robben.

Vzrušující okamžiky tak nastaly jen po standardních situacích. Po čtvrthodině střílel Messi z přímého kopu z ideální pozice z 20 metrů. Rozhodl se poslat míč podél zdi, ale brankáře Cillessena nenachytal. O chvíli později zahrozili zase Argentinci, když po Lavezziho centru z rohu se k hlavičce protlačil stoper Garay, ale míč poslal nad.

Nizozemci se za poločas vepředu neprosadili vůbec, neudrželi míč, kazili přihrávky, Van Persie byl častěji v ofsajdu než u míče a Robben sám nic nezmohl.

Mužstva hrála pomalu, zdlouhavě rozehrávala. Raději poslala míč na jistotu dozadu než na riziko do útoku.

Po přestávce se Argentinci hluboko zatáhli, nechali hrát soupeře a čekali na protiútoky. Jeden takový v 75. minutě málem vyšel, ale Higuaín trefil boční síť.

Messi po hřišti jen chodil, zabral jen ve chvíli, když k němu směřoval míč. Když v 73. minutě přímý kop z pravé strany poslal místo před bránu do autu, hlediště nespokojeně zahučelo. Co toho ještě pokazil. Když ho o chvíli později na druhé straně napodobil Sneijder, fanoušci pískali.

Zápasu nepomohla střídání, nerozproudilo ho ani prodloužení, byť si Argentinci v samém závěru vytvořili dvě možnosti. Po Palaciovi byl v dobré střelecké pozici i další střídající hráč Rodríguez, kterému přihrál Messi. To byla jeho první a poslední individuální akce, jinak vidět nebyl.

V penaltovém rozstřelu šel z Argentinců jako první Messi, s přehledem proměnil a ostatním dodal klid.