Milan Štěrba byl prvním českým vojákem, který v Afghánistánu zahynul při útoku nepřítele. Padl v roce 2008. | foto: Jiří Forman

Česko v misích ztratilo už 30 vojáků, nejvíc v Afghánistánu

Česká armáda v zahraničních operacích od roku 1990 ztratila 30 vojáků. Nejvíce - čtrnáct - jich padlo v Afghánistánu. Poslední obětí a první ženou, je sedmadvacetiletá rotmistryně, která zahynula při pádu vrtulníku na Sinajském poloostrově.

Egypt 1 padlý

12. listopadu 2020 - Na egyptském Sinajském poloostrově spadl vrtulník mnohonárodnostních sil. Jednou ze sedmi obětí nehody je česká rotmistryně Michaela Tichá (1993). Je tak vůbec první českou ženskou obětí v zahraničních misích.

Afghánistán 14 padlých

23. října 2018 kolem 11:20 českého času došlo k útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Jeden z českých vojáků - rotný Tomáš Procházka (1976) padl a další dva vojáci 1. jednotky podpory a vlivu byli zraněni.

„Bylo to útok insidera a byl veden na vojáky koaliční, nikoliv na české. Útočník nebyl z jednotky, kterou mentorují naše speciální síly,“ upřesnil náčelník generální štábu Aleš Opata. Afghánské bezpečnostní síly útočníka podle něj zastavily a zajaly.

K útoku se podle afghánských médií přihlásilo hnutí Taliban.

5. srpna 2018 kolem 3:50 SEČ zaútočil v okolí základny Bagrám sebevražedný útočník. Tři čeští vojáci, kteří prováděli běžnou činnost ve stanoveném prostoru spolu s americkým a dvěma afghánskými vojáky utrpěli smrtelná zranění. Oběťmi se stali rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), všichni příslušníci brigády rychlého nasazení v Táboře (o útoku píšeme zde). Američan a dva Afghánci byli při útoku zraněni.

8. července 2014 v 5:15 středoevropského letního času zabila improvizovaná nálož u základny Bagrám čtyři české vojáky. Patrola byla sesednutá z vozidel. Zemřeli David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř, vojáci ve věku 28-39 let (více informací najdete zde). Další voják je těžce raněn. (14. července rotmistr Jaroslav Lieskovan ve střešovické nemocnici svým zraněním podlehl. Z Afghánistánu byl do Česka převezen po několika operacích, zranění ale byla příliš vážná.)

9. října 2011 zemřel po třech měsících v olomoucké vojenské nemocnici rotmistr Adrian Werner. Utrpěl střelné zranění při útoku na bojové stanoviště v provincii Vardak (více zde).

31. května 2011 zahynul v provincii Vardak jednatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal. Najel s autem na improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynul i afghánský tlumočník a další dva čeští vojáci byli zraněni (více zde).

30. dubna 2008 přišel v provincii Lógar o život devětadvacetiletý rotný Radim Vaculík ze 102. průzkumného praporu (více zde). Vozidlo Humvee, které řídil, najelo na nálož; další čtyři muži z vozu byli zraněni, z toho jeden těžce.

17. března 2008 zahynul při útoku sebevražedného atentátníka na jihu Afghánistánu pětatřicetiletý praporčík speciální jednotky vojenské policie Milan Štěrba (více zde). Dva další Češi byli zraněni, jeden z nich těžce. Zahynuli i dva Dánové.

4. května 2007 zahynul v provincii Badachšán osmadvacetiletý český rotmistr Nikolaj Martynov ze 4. brigády rychlého nasazení (více zde). Při vyprošťování zapadlého vozidla ho zavalila lavina kamení a bahna. Dva další vojáci byli těžce zraněni.

Reportáž z května 2007 o smrti českého vojáka v Afghánistánu:

4. května 2007

Chorvatsko 6 padlých

5. srpna 1995 zahynuli rotný Luděk Zeman a četař Petr Valeš na následky zranění, které utrpěli při ostřelování pozorovacího stanoviště OSN u Ljubova během velké chorvatské ofenzívy proti Srbům ovládaným územím v Chorvatsku (takzvanou operací Bouře skončila chorvatská válka za nezávislost). Tři další Češi byli zraněni.

Ztráty utrpěli i slovenští vojáci

Do operací pod hlavičkou OSN, NATO, EU či OBSE se zapojili i slovenští vojáci.

Pět z nich se nevrátilo z misí v bývalé Jugoslávii, čtyři z Iráku, dva z Kypru, tři z Afghánistánu a jeden z Eritreje.

K tragédii došlo 19. ledna 2006, kdy se v Maďarsku zřítil antonov s vojáky letícími domů z Kosova. V troskách letounu zemřelo 42 mužů a žen.

25. března 1995 zastřelil nadrotmistr Jiří Máca kapitána Jozefa Palova při vzájemné hádce u obce Podlapač v bývalé Republice Srbské Krajině, dobyté při operaci Bouře.

21. března 1995 zemřel četař Petr Hos při nehodě jím řízeného obrněného transportéru OT-64 u Široké Kuly. Další člen posádky byl zraněn.

31. května 1994 zemřel major Josef Skýba. Byl členem mise UNPROFOR v Chorvatsku, zemřel ve Vídni při dopravní nehodě.

13. ledna 1994 zahynul při dopravní nehodě u města Udbina desátník Václav Martínek.

Bosna a Hercegovina 4 padlí

13. července 2001 zemřel na základně v Bosanské Krupě praporčík ženijní roty Ivan Zapadlo. Předtím utrpěl zranění při výbuchu minometného granátu, který zneškodňoval. Skonal ve vojenské nemocnici v Šipovu.

25. října 1998 zemřela tříčlenná posádka vrtulníku Mi-17, který při stoupání narazil do horského hřebenu poblíž Tomislavgradu. Zemřeli major Jaromír Nasavrcký a kapitáni Rostislav Samec a Bohumil Vávrů.

Kosovo 3 padlí

30. července 2006 zemřel praporčík vojenské policie Lubomír Bejdák na následky střelného zranění. Nebylo prokázáno cizí zavinění. Jeho tělo objevil v obytném kontejneru na základně Šajkovac kolega.

14. září 2002 zemřeli nadrotmistr Vlastislav Hendrich a štábní rotmistr Luděk Severa. Přišli o život při nehodě obrněného transportéru OT-64 také poblíž základny u Šajkovace. Další tři vojáci byli lehce zraněni.

Perský záliv 2 padlí

 22. května 2003 zemřel nadrotmistr Pavel Mauer, jehož obrněná toyota dva týdny předtím havarovala u Alí al-Gharbí. Zemřel po převozu do Prahy na následky vážného zranění hlavy.

19. února 1991 zemřel v Hafr Al-Batinu v Saúdské Arábii podporučík československé armády Petr Šimonka, příslušník protichemické jednotky nasazení v Operaci Pouštní bouře. Zastřelil se nešťastnou náhodou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue