Čtyři vojáci z Chrudimi a Žatce zemřeli při atentátu v Afghánistánu

  • 2281
Při útoku sebevražedného atentátníka u základny Bagrám v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci. Jeden je ze základny v Žatci a tři z Chrudimi. Další Čech, také ze základny v Chrudimi, je vážně zraněn. Celkem výbuch zabil 16 lidí.

Atentát se stal okolo 5:15 SELČ (7:45 místního času), když se patrola vydala na místo nedaleko základny, odkud povstalci před dvěma dny odpálili raketu. Podle generálního štábu v oblasti Kalandar Chíl explodovalo improvizované výbušné zařízení. Čeští vojáci byli v tu chvíli mimo obrněná vozidla a prováděli rutinní kontrolu místa.

Smrt českých vojáků v Bagrámu

„Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981) smrtelná zranění,“ potvrdila Jana Růžičková z generálního štábu.

„Jeden voják byl z Žatce a tři z Chrudimi,“ řekl iDNES.cz nadporučík Milan Němec, tiskový a informační důstojník 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

Další z českých vojáků, rotmistr J. L. (1975), byl při výbuchu těžce zraněn. Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc a následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám.

Atentátník se přimíchal do davu

„Atentátník v sebevražedné vestě se přimíchal do davu lidí, se kterými komunikovali naši vojáci během patroly,“ uvedl na zvláštní tiskové konferenci k incidentu náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Čeští vojáci mají kromě ochrany základny Bagrám za úkol během patrol navazovat kontakt s místními lidmi. Vzájemné vztahy jsou dlouhodobě nadstandardní. Část vojáků podle Pavla prověřovala místo, odkud povstalci údajně odpalovali rakety, druhá hovořila s místními.

„I přítomnost dětí a žen v prostoru byla signálem, že situace není tak riziková. To, že se vmísil do davu člověk v uniformě afghánské policie, tomu se dá těžko zabránit,“ dodal Pavel.

Česko v misích ztratilo 24 vojáků

Pohřeb Milana Štěrby, který padl v Afghánistánu (27. března 2008)

Útok v Afghánistánu je netragičtější, dosud Česko neztratilo víc vojáků v jediný den. - více čtěte zde

Informace o útoku se od rána lišily. Podle prvotních zpráv místního policejního důstojníka místem projížděl atentátník na kole a odpálil nálož. Výbuch zabil také nejméně deset civilistů a dva afghánské policisty. K útoku se okamžitě přihlásili islamisté Talibanu v textové zprávě agentuře Reuters.

Podle jiné z prvních verzí sebevrah údajně útočil na zdravotnickou kliniku. Informace se však značně lišily, když podle další verze přijel na motorce. Afghánská média také citovala velitele místní policie Masúma Farzaího s tím, že se útok stal ve chvíli, kdy vojáci rozdávali dětem psací potřeby. Mezi civilními obětmi tak mají být i děti.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid později oznámil, že atentát provedl jeden z bojovníků Talibanu a že měl na sobě sebevražednou vestu (více čtěte zde).

Reakce premiéra Bohuslava Sobotky na smrt českých vojáků:

Češi střeží strategickou základnu

V historii české armády je to nejtragičtější událost v dosavadních zahraničních misích. Počet mrtvých českých vojáků v Afghánistánu po nynějším atentátu vzrostl na devět (více o počtu padlých Čechů v zahraničních misích čtěte zde).

Čeští vojáci převzali ochranu základny v Bagrámu v listopadu. Jádro 150členné jednotky tvoří vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení z Chrudimi a Žatce. Česká strážní jednotka má za úkol zabránit útokům povstalců na základnu. Hlídkuje proto i v patnáctikilometrové zóně v okolí Bagrámu.

V půli června povstalci Talibanu v Afghánistánu přepadli české vojáky, když se vraceli z noční patroly na základnu Bagrám. V urputném boji si jeden z českých vojáků vysloužil ocenění za hrdinství, když i přes svá zranění bojoval dál a pomohl ostatním se stáhnout do bezpečí (více o útoku na patrolu čtěte zde).

„Americká“ základna Bagrám leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu a je jednou z největších v Afghánistánu. Dominuje jí letiště se dvěma drahami, které umožňují přistání i největších letadel. Bagrám je naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

Základna vypadá jako malé město s množstvím obrovských hangárů, skladů a příbytky pro vojáky, ale i civilní zaměstnance. V současnosti jich tu pobývá asi 40 tisíc.

MAPA: místo útoku sebevražedného atentátníka u základny Bagrám v Afghánistánu

, natoaktual.cz

Video