VIDEO: Koupání bez chloru v Radotíně vyzkoušely už tisíce lidí

  • 18
Na princip biotopu vsadili v pražském Radotíně při budování nového koupaliště. Rozhodli se tak vyzkoušet v praxi, zda princip koupacího jezírka bude fungovat i ve velkém, nejen na malé soukromé zahradě. Zájem návštěvníků o nové koupaliště v první prázdninové dny zatím předčil očekávání.

Nové radotínské koupaliště stojí nedaleko základní školy v místě bývalé čističky odpadních vod. Stálo 64 milionů korun bez DPH a jeho investorem bylo hlavní město Praha.

„Přírodní koupaliště pracuje na principu přečerpávání vody mezi koupací a čisticí částí,“ vysvětlil místostarosta městské části Praha Radotín Miroslav Knotek. Čisticí jezero je vodní plocha o rozměru 2000 metrů čtverečních osázená rostlinami a živočichy, kteří čistí vodu (jak funguje biotop, čtěte zde). 

Koupaliště bylo zprovozněno 27. června. Uplynulý horký víkend si ale prošlo prvním opravdu ostrým testem. „Během soboty a neděle zde bylo více než dva tisíce návštěvníků,“ řekl iDNES.cz správce areálu Jan Barák.

Obrovský nával zde zaznamenali v neděli, kdy teploměr ukazoval přes třicet stupňů Celsia. To podle odhadů mohla být v jednu chvíli okamžitá návštěvnost přes tisíc lidí. I přesto, že provozovatelé areálu už před zprovozněním koupaliště deklarovali, že při šesti stovkách návštěvníků se bude areál z kapacitních důvodů uzavírat.

„Měli jsme obavy. Ale dodavatel biotopického systému nám řekl, abychom se nebáli ani 1 500 lidí v jeden okamžik. Vodě to nevadí. Zatím se tedy obáváme jen toho, jak budou kapacitně zvládat sociální zařízení a sprchy. Přeci jen jsme zatím ve zkušebním režimu,“ uvedl Barák.

Další úpravy areálu totiž probíhají za pochodu. Už tento čtvrtek by u vstupu do areálu měly být turnikety, na konec července se plánuje plné zprovoznění hlavní budovy, kde bude rozšířeno další zázemí - sprchy, toalety či šatny s uzamykatelnými skříňkami. Navíc po víkendových zkušenostech s dlouhými frontami u stánku s občerstvením nabídku rozdělili na dvě prodejní místa.

Během krátké doby fungování areálu už se také ukázalo, že si sem našli cestu nejen místní lidé. „Zdá se, že se nám sem v neděli sjela celá Praha. Byli tu i návštěvníci ze Záběhlic, Dejvic, či z Kobylis,“ usmál se Barák.

Dětský koutek projde ještě úpravou

Koupací část má plochu 3 200 metrů čtverečních, takže zhruba jako běžné koupaliště. Na okrajích jsou zóny pro malé děti s hloubkou do 60 centimetrů, uprostřed si mohou užít plavci, ti mají hloubku přes tři metry.

Část pro děti se ale bude ještě upravovat, protože dojezd dětské klouzačky ústil na tvrdou oblázkovou dlažbu. Původní potah (jakási rohož), který měl mírnit dopad do vody, totiž nápor stovek dětí nevydržel a utrhl se. Reálně tak hrozilo, že se děti mohou při dojezdu potlouci.

„Firma přislíbila, že kolem dojezdu klouzačky připevní ještě tento týden gumový pás dlouhý dva a široký jeden metr. Pak už by to mělo být v pořádku,“ dodal Barák.

V čistícím jezeře je přes šest tisíc rostlin

Zatímco v domácích podmínkách se staví biotopy převážně jednokomorové, to znamená, že čisticí část navazuje na koupací, v Radotíně zvolili dvoukomorový, kde je čisticí jezero oddělené. Nasázeli do něj asi 6 000 rostlin, v současné době si tu našly domov i žáby.

Podle místostarosty Radotína bývala na tomto místě problematická čistička odpadních vod. „Přeměnou tohoto území jsme vlastně vrátili přírodu zpátky na místo, kde původně byla,“ říká dnes. Přidanou hodnotou pro koupelechtivé návštěvníky je přírodní čištění, takže není třeba se bát chloru, ale ani sinic.

„Zatím jsme stanovili celodenní vstupné na 80 korun, hodinové na dvacetikorunu. V současné době vyhodnocujeme zájem a spokojenost veřejnosti, a až bude celý areál hotový, stanovíme ceny napevno,“ dodal místostarosta Knotek.

,