Google Glass jsou oficiálně v Evropě. K dostání ale jen za „louží“

  • 5
Od spuštění programu Google Explorer uběhly letos v dubnu již dva roky. Během nich se k chytrým brýlím Googlu dostalo přibližně deset tisíc uživatelů. Předtím však museli splnit stanovené podmínky a investovat i nemalou částku. Totéž nyní platí i pro Brity, Google totiž program rozšířil i za velkou louží.

Chytré brýle Googlu lze ve Velké Británii oficiálně pořídit již od 23. června. A to opět pouze vstupem do programu Google Explorer a za stejných podmínek, které společnost uplatňovala již v USA.

Test Google Glass na Technet.cz

Pouze jediný den nabídl Google revoluční chytré brýle Glass ve volném prodeji. A kolegům z redakce Technet.cz se podařilo jedny ulovit. Podívejte se nejen na rozbalení, ale i první dojmy z testování brýlí na lidech.

Zájemci tak musejí splňovat nejen věkovou hranici 18 let, ale také podmínky trvalého bydliště v ostrovním státě a platné kreditní karty. Po jejich splnění pak musejí Britové do vlastnictví brýlí investovat částku 1 000 liber, v přepočtu tedy necelých 35 tisíc korun.

V USA byla tato částka stanovena na 1 500 dolarů (přibližně 30 tisíc korun). Cena součástek použitých na jejich výrobu je přitom velmi nízká. Pohybuje se kolem 80 dolarů, tedy v přepočtu pouhých 1 600 korun (více čtěte zde). Nutno dodat, že největší náklady představuje vývoj, a protože brýle zatím nejsou klasickým masově prodávaným spotřebním zbožím, nepodařilo se tyto náklady dostatečně rozmělnit.

Stávajícími vlastníky Google Glass jsou zejména vývojáři a osoby, které dostaly k jejich koupi pozvánku. Nepatrný zlomek pak tvoří běžní zájemci, kteří se mohli do programu zapojit pouze během jediného dne. Firmou blíže neurčený počet brýlí byl ve volném prodeji nabídnut v úterý 15. dubna (více čtěte zde).

Vůbec první kusy Google Glass se k uživatelům dostaly v dubnu 2012. Jen o měsíc později společnost poprvé demonstrovala využitelnost brýlí k pořizování videí. Právě tato funkce je však z důvodu možného narušování soukromí veřejností propíraná.

Natáčení videa je totiž vcelku nenápadné, indikuje jej pouze malá dioda. Na to poměrně brzy reagovaly i některé americké bary, které používání brýlí na své půdě výslovně zakazují (více zde). Další kontroverzní funkcí je pak ze stejného důvodu i poměrně nenápadné focení.