Íránci poslali Bagdádu na pomoc své suchoje, naznačuje analýza fotek

  • 94
Do Iráku kromě ruských letounů zamířily také stíhačky Su-25 z Íránu, které mají pomoci v boji proti militantům z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL, nyní už Islamský stát). Dodávku íránských letounů nikdo oficiálně nepotvrdil, vyplývá to však z analýzy Mezinárodního institutu pro strategická studia.

V neděli do Iráku vyslalo bojové letouny Rusko. Další letadla pak dorazila v pondělí. Podle analýzy expertů Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) v Londýně však tato letadla pochází z Íránu, píše BBC.

Analytik Joseph Dempsey důkladně prostudoval video zveřejněné iráckými úřady a došel k závěru, že některé letouny Su-25 jsou íránské. „Z obrazové analýzy to vyplývá jako nejlogičtější závěr. Značky, sériová čísla i maskování - to vše připomíná letadla íránské letky, jak je známe,“ řekl.

Boje v Iráku

Pokud se tato informace potvrdí, budou íránské stroje proti sunnitským radikálům v Iráku bojovat po boku amerických helikoptér a bezpilotních letounů. Teokratický režim v Teheránu přitom patří mezi největší nepřátele Washingtonu, obě země od islámské revoluce v Íránu v roce 1979  neudržují diplomatické vztahy.

Rusko do Iráku vyšle své piloty

Rusko údajně do Iráku vyslalo spolu s bojovými letouny i piloty Irák totiž nemá dostatek pilotů s potřebným výcvikem. Vyplývá to z vyjádření nejmenovaných diplomatických zdrojů, které citoval list The Daily Beast.

V neděli do Iráku dorazily ruské bojové letouny a spolu s nimi také instruktoři, kteří měli irácké piloty naučit stroje ovládat (více čtěte zde). Velitel iráckých vzdušných sil, generál Anvar Hama Amín řekl, že ruští instruktoři zemi v nejbližších dnech opustí. Irák má podle něj mnoho zkušených pilotů. Také ruský velvyslanec v Iráku prohlásil, že ruští piloti se do bojů v Iráku nezapojí.

Podle diplomatických zdrojů, které cituje list The Daily Beast, však Irák piloty s vhodným tréninkem postrádá a do bojů proti militantům se tak mají zapojit i ruští piloti.

Rusko ani Irák nevysvětlily, jak by irácké letectvo vůbec mohlo mít vyškolené piloty připravené ovládat ruské letouny. Bojové letouny Su-25 sice byly v osmdesátých letech nasazeny v irácko-íránské válce. Ovšem minimálně od roku 2002 využívané nebyly a současná irácká armáda tak s nimi nemá zkušenosti.

Podle citovaného zdroje přítomnost ruských pilotů neznamená, že by se Moskva rozhodla k dlouhodobému strategickému spojenectví s Bagdádem. Jde spíše o krátkodobou výpomoc při řešení současné krize. Je to také způsob, jak demonstrovat rozdíl mezi přístupem Moskvy a Washingtonu, který se po dlouhé okupaci Iráku většímu vojenskému angažmá brání.

Spojené státy vyslaly k ochraně svého obřího velvyslanectví v Bagdádu a mezinárodního letiště vyšlou asi 200 vojáků (více čtěte zde). Ti se však pravděpodobně do bojů přímo nezapojí. Jejich úkolem je chránit americké občany.

Premiér nabízí vzbouřeným kmenům amnestii

Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě v posledních týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku i některé oblasti v Sýrii a v neděli vyhlásila chalífát pod názvem Islámský stát. Do jeho čela se postavil vůdce IS Abú Bakr Bagdádí (více čtěte zde).

Irácký premiér Núrí Málikí ve snaze porazit radikální islamisty nabídl podle ČTK amnestii kmenům, které se účastnily bojů proti vládě. "Nabízím amnestii pro všechny kmeny a pro všechny lidi, kteří byli zapojeni do protistátní činnosti, ale navrátil se jim zdravý rozum. Nikoho nevyloučíme, jen ty, kteří zabíjeli a prolévali krev," citovaly Málikího světové agentury.

Málikí v projevu rovněž varoval před vznikem nezávislého kurdského státu na severovýchodě země. Nedovolí prý nikomu zneužít současné situace v zemi k jejímu rozdělení. Území v okolí města Kirkúku, které v červnu obsadily kurdské milice pešmergů, se podle premiéra musí vrátit pod kontrolu vlády. Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání v úterý v rozhovoru s BBC uvedl, že autonomní oblast se chystá za několik měsíců uspořádat referendum o své nezávislosti.

Na severu Iráku dál pokračují boje o město Tikrít. Vládní jednotky údajně dobyly vojenskou základnu na jeho jižním okraji. Kromě boje se sunnitskými džihádisty na severu, se však armáda střetla také se šíitskými radikály na jihu. V posvátném městě Karbalá při bojích mezi vládními vojáky a stoupenci radikálního šíitského duchovního Mahmúda Sarchího zemřelo podle agentury Reuters až 45 lidí.

Ofenziva islamistů v Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue