Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy opouští jednání soudu v Paříži (2. července 2014) | foto: Reuters

Sarkozy je podezřelý z úplatkářství. Hrozí mu deset let, do vazby nemusí

  • 48
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v noci na středu předán vyšetřujícímu soudci kvůli podezření z úplatkářství, zneužití moci a porušení služebního tajemství. Rozhodnutí padlo po patnáctihodinovém zadržení. Sarkozymu hrozí až deset let vězení, vyšetřován bude na svobodě.

Exprezident byl v úterý ráno zadržen a poté celý den vyslýchán v korupční a odposlechové kauze (více najdete zde). Sarkozy je podezřelý z toho, že se snažil zmařit vyšetřování financování své kampaně v roce 2007.

Podle stanice France 24 hrozí bývalému prezidentovi až deset let vězení a pokuta ve výši 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun). „Je to vážná situace, fakta jsou závažná,“ řekl k případu premiér Manuel Valls.

Zahájení formálního vyšetřování podle francouzského práva znamená, že existuje závažný důkaz o možném podílu podezřelé osoby na trestném činu. Podle Reuters tento krok nutně nemusí vést k zahájení procesu, ale často to tak bývá. Sarkozy obvinění popírá.

Vyšetřující soudce má podle deníku Le Monde tři možnosti: osobu obvinit a uvalit na ni vazbu, dále ji vyšetřovat jako podezřelou či jen vést v případu jako svědka.

Devětapadesátiletý Sarkozy byl zadržen ve městě Nanterre, odkud se dostal před pařížský soud. Propuštěn byl kolem jedné hodině ranní SELČ, tedy po více než patnácti hodinách.

Policie v případu od pondělka vyslýchala také Sarkozyho advokáta Herzoga a dva členy prokuratury Gilberta Aziberta a Patricka Sassousta. Oba mají být také vyšetřováni. Herzogův právník uvedl, že případ je založený pouze na telefonních odposleších, které byly možná pořízeny nelegálně. Důkazy považuje za nedostatečné.

Francouzská justice je zpolitizovaná, zlobí se Sarkozy

Sarkozy v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 a televizi TF1 uvedl, že část francouzské justice se "zpolitizovala".  "V naší zemi, která je zemí lidských práv a právního státu, jsou věci, které jsou organizovány. Francouzi je mají znát a v souladu se svým svědomím a s naprostou svobodou to posoudit," uvedl bývalý francouzský prezident

"Všechno, co se děje, má o mně udělat obrázek, který není pravdivý. Chci říci těm, kteří nás poslouchají nebo sledují, že jsem nikdy nezradil jejich důvěru. Nikdy jsem nejednal v rozporu se zásadami republiky a právního státu," pokračoval Sarkozy.

"Jsem hluboce šokován tím, co se stalo. Nežádám o žádné privilegium a jestli jsem udělal chyby, ponesu všechny následky. Nejsem člověk, který prchá před svými povinnostmi," dodal exprezident.

Takto Sarkozy v úterý odjížděl k výslechu:

Sarkozyho případ se týká především podezření, že se prostřednictvím Herzoga pokusil získat tajné informace o očekávaném rozhodnutí kasačního soudu v jedné své právní kauze výměnou za příslib prestižního postu v Monaku pro Aziberta. Šlo o vyšetřování, zda od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007.

Náhlý obrat ve vyšetřování podezření z korupce, které začalo 26. února, přichází v době, kdy Sarkozy je v zemi stále více zmiňován jako možný zachránce své opoziční konzervativní strany UMP, která se ocitla v bezprecedentní krizi v důsledku skandálu kolem falešných faktur. Sílilo volání, aby se Sarkozy vrátil do čela strany a v příštích volbách opět usiloval o prezidentský úřad.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video